Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   28.51   842.28   1.58   4.81
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   33.62
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.1   27.78
Józefa Piłsudskiego   18.71   26.25
Tytusa Chałubińskiego   17.74   24.56
Zofii i Witolda Paryskich   20.82   30.69
Kuźnice   17.02   24.12
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.11   1.42
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 07.10 02:00
Zachmurzenie
11° / 10° zachmurzenie małe
Sob. 14:00
Zachmurzenie
17°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
10°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
15°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych rozpoczęte!


Na wszystkich sympatyków regionalnej kuchni i rękodzieła od 11 do 15 sierpnia na Górnej Równi Krupowej czekają XIII Europejskie Targi Regionalne. Wydarzenie zainaugurowali dzisiaj na scenie organizatorzy wydarzenia - Starosta Tatrzański Piotr Bąk i Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Helena Buńda, a także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, władze Miasta Zakopane z Burmistrzem Leszkiem Dorulą i Przewodniczącym Rady Miasta Janem Glucem na czele oraz zaproszeni goście - samorządowcy z powiatu Jędrzejowskiego.

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, jako gospodarz Zakopanego i Górnej Równi Krupowej, na której odbywają się Targi, powitał ze sceny wszystkich licznie zgromadzonych gości, wystawców i turystów:

- Zakopane to taka miejscowość, taki skrawek podhalańskiej ziemi, który łączy – nie tylko nas Podhalan, nie tylko nas górali, ale i turystów z całej Polski, Europy i świata. Serdecznie dziękuję Panu Staroście Powiatu Tatrzańskiego za zorganizowanie tego wydarzenia. Odbywające się właśnie Targi, święto kultury i regionalnych tradycji, to jednoczesna zapowiedź jednego z największych co roku wydarzeń w Zakopanem – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Gratuluję organizacji Targów, mając nadzieję, że współpraca z Panem Starostą przyczynia się do promocji nie tylko Miasta, ale także Powiatu i całej Polski. Życzę wszystkiego dobrego i wspaniałej zabawy!

Oficjalnego otwarcia Targów dokonał natomiast Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, który podkreślił rolę pielęgnowania regionalnej tradycji i kultury:

- To już trzynaste Europejskie Targi Produktów Regionalnych - [onad setka wystawców, żywność, kosmetyki, rękodzieło. To pięćdziesięciu rękodzielników. To wszystko jest tożsamość regionalna. Bo każdy region to jest ziemia, ale to przede wszystkim ludzie, którzy na tej ziemi mieszkają i ich kultura, to co tworzą (…). Na tych targach możemy tę kulturę poznać – tę codzienną kulturę, która jest bliska i która świadczy o naszej tożsamości (…).

W inauguracji XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Dyrektor Biura Poselskiego Mateusz Łękawski, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Piczura, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jerzy Adam Radoń, Kierownik Biura Powiatowego Małopolskiego Oddziału ARiMR Janusz Pawlikowski, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Helena Buńda, Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna, Burmistrz Miasta i Gminy Wodzisław Dominik Łukasik, Sekretarz Gminy Wodzisław Renata Koziara, Zastępca Burmistrza Kurnika Sebastian Wlazło, Zastępca Wójta Gminy Poronin Maciej Dziubas, Zastępca Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Maria Kuruc.

XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych to wydarzenie, któremu towarzyszą warsztaty rękodzieła, prelekcje, występy zespołów regionalnych, pokazy kulinarne, a także konkursy. Swoje wyroby w strefach rolno-spożywczej, kosmetycznej, rękodzieła i gastronomicznej, prezentują na nich wystawcy z całej Polski. Targi odwiedzić można od 11 do 15 sierpnia na Górnej Równi Krupowej.

(WK)