
Artyści Zakopiańscy 2020 - część IV - Tytus Chałubiński - góry
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego rozpoczęła prezentację artystów biorących udział w projekcie wystawienniczym „Artyści Zakopiańscy 2020” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Przechodzimy do kolejnego tematu związanego z postacią dra Tytusa Chałubińskiego, będącego źródłem inspiracji dla artystów biorących udział w wystawie. Chcemy zaprezentować Państwu prace o tematyce górskiej.
Tytus Chałubiński był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Na jego cześć nazwano Wrotami Chałubińskiego jedną z przełęczy w głównej grani Tatr. Organizował także słynne wyprawy w góry „bez programu”.
Arkadiusz Waloch – ur. 1932 r. w Poznaniu. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Malarstwa, dyplom w 1961 roku w pracowni prof. Emila Krchy. W latach 1961-1992 pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Współorganizator Salonów Lutowych i Marcowych, inicjator galerii „Pegaz”. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną).
Dorota Bąk – urodzona w Zakopanem. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Ukończyła ASP we Wrocławiu uzyskując dyplom z grafiki artystycznej i projektowania graficznego, oraz ASP w Krakowie uzyskując dyplom w zakresie edukacji plastycznej. Obecnie zajmuje się malarstwem i grafiką.
Ewa Fortuna – urodziła się w Zakopanem. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1970 r. w pracowni prof. Leszka Wajdy. Od 1971 r. członek ZPAP. Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy collage oraz w technice pasteli. Stosuje własną technikę połączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi.
Ewa Maria Romaniak – ur. 1987 r. Absolwentka Wydz. Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydz. Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek scenografia). Dyplom ze scenografii obroniony w 2014 r. pod kierunkiem prof. Małgorzaty Komorowskiej. Aneks malarski wykonany w pracowni prof. Teresy Rzepickiej-Kotkowskiej. Założycielka grupy artystycznej M37A, członek ZPAP oraz SARP.
Ireneusz Wrzesień - artysta malarz i historyk. Urodzony w 1942 roku w powiecie miechowskim. Mieszka w Białym Dunajcu. Studia historyczne ukończył w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, współzałożyciel i późniejszy prezes Stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska” w Zakopanem. Długoletni dyrektor i nauczyciel Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował między innymi w Czechach, Słowacji, Rosji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Norwegii i Finlandii. Za swoją twórczość i działalność kulturowo-oświatową wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jego prace znajdują się w wielu muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Jolanta Podleśny – absolwentka Liceum Ogólnokształcące im. Balzera w Zakopanem. Zakopianka od urodzenia. Swoje prace wystawia od 1995 r. Od 1998 r. jest członkiem ZPAP. Głównym motywem malarstwa artystki jest postać kobieca, a także sylwetki zwierząt. Tworzy ikony według własnego stylu oraz obrazy olejne.
Krzysztof Frys - urodzony w Zakopanem. Studia ukończył na wydziale Rzeźby i Architektury Wnętrz na warszawskiej ASP. Rzeźbi, maluje, projektuje wnętrza.
Paula Solańska – urodzona w Zakopanem. W 2004 r. ukończyła Europejską Akademię Sztuk w Warszawie - projektowanie graficzne (w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego) oraz aneksy z grafiki warsztatowej i ceramiki. Studia podyplomowe ukończyła na ASP w Krakowie (pedagogika). Tworzy obrazy ceramiczne, rzeźby i ceramikę użytkową. Opracowała autorską technikę malowania szkliwami na gresowych kaflach. Od 2007 r. prowadzi warsztaty plastyczne w zakopiańskiej pracowni. W twórczości interesuje ją połączenie współczesności z archetypami, gra symbolami, które wymykają się interpretacji.
Serhij Alchowski – artysta malarz ur. w 1960 r., zm. w 2020 r. W 1988 r. uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie, był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział w Zakopanem. W ostatnich latach żył i tworzył na Bańskiej Niżnej, którą wybrał za życia jako miejsce Dobre i Piękne. Zakopane, Tatry i Podhale były wielką inspiracją jego twórczości. W życiu towarzyszyły mu koty i psy, które traktował z czułością, uwagą i szacunkiem.
Sylwia Biernacik – ur. 1976 w Zakopanem. Ukończyła PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem, studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku i Krakowie. W 2003 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. J. Sękowskiego na ASP w Krakowie. Uprawiane dziedziny sztuki to rzeźba, malarstwo, ilustracja, projektowanie reklamowe, fotografia, plakaty. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopane. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne, rysunku, malarstwa i rzeźby, udział w plenerach rzeźbiarskich i malarskich w kraju i za granicą oraz wystawy zbiorowe ZPAP.
Zofia Bolechowska – ur. 1970 r. w Zakopanem, ukończyła PLSP im. Antoniego Kenara na kierunku rzeźba. Uzyskała dyplom z zakresu Plastyka Multimedialna i Malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obszar działań artystki obejmuje malarstwo, twórczość multimedialną oraz projekty edukacyjne.