Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   25.07   0   22.59   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.59
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   9.97   12.51
Tytusa Chałubińskiego   0.6   0.78
Zofii i Witolda Paryskich   13.22   17.57
Kuźnice   0.09   0.14
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 06.12 07:00
Zachmurzenie
-2° / -1° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Śnieg
-1°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 04:00
Śnieg
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

W dniu 20 maja 2021 r. w kompleksie koszarowym w Rzeszowie miały miejsce uroczyste obchody dorocznego święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 21 Batalionu Dowodzenia, w których uczestniczyli przedstawiciele Miasta Zakopane w składzie: Tomasz Filar - Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane, dr Lucyna Galica – Jurecka – radna Rady Miasta Zakopane oraz Anna Łapsa – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Zakopane.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji 21 BSP w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie oraz Apelu Pamięci pod Tablicą Pamiątkową żołnierzy spod Narwiku. Następnie uroczystości przeniosły się na teren jednostki. W ich trakcie wielokrotnie podkreślano związki Podhala i Miasta Zakopane z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, która jest strażnikiem chlubnej tradycji polskich wojsk górskich. Patronem jednostki jest gen. bryg. Mieczysław Boruta – Spiechowicz, którego postać w sposób szczególny łączy Rzeszów i Zakopane. Miał on wielki wpływ na kształtowanie się świadomości patriotycznej i obywatelskiej zakopiańskiej młodzieży, przekazując jej przesłanie Żołnierzy Niepodległości.

Momentem szczególnym dla 21 BSP był rok 2020. Po raz pierwszy w historii Polska stała się państwem ramowym Sił Odpowiedzi NATO. To właśnie ta jednostka Wojska Polskiego na początku ubiegłego roku rozpoczęła roczny dyżur w ramach sił bardzo szybkiego reagowania, czyli w tzw. szpicy NATO.

Święto 21 BSP stało się również okazją do wręczenie tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Na przestrzeni 28 lat tytuł ten przyznano 185 osobom i instytucjom posiadającym szczególne osiągnięcia w zakresie propagowania współczesnego wizerunku Sił Zbrojnych oraz chlubnych tradycji oręża polskiego, wojsk podhalańskich i górskich. Wśród wyróżnionych tym tytułem są prezydenci państw, ludzie świata polityki, duchowieństwo z Papieżem Janem Pawłem II, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, nauki, wojska i innych służb.

Źródło: WO

(APM)