Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.63   0   81.86   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   3.15
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   23.91   35.05
Józefa Piłsudskiego   2.3   3.2
Tytusa Chałubińskiego   1.67   2.34
Zofii i Witolda Paryskich   10.75   15.49
Kuźnice   0.63   0.84
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.15   0.19
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 20.04 05:00
Śnieg
2° / -0° słabe opady śniegu
Nd. 14:00
Śnieg
-1°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 14:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Maria Mateja Torbiarz

Jest znakomitą propagatorką kultury i tradycji Górali Skalnopodhalańskich. Zarówno jako współtwórca wielu imprez kulturalnych m.in.: „Przednówek w Polanach", "Święto ulicy Kościeliskiej", Przegląd Grup Kolędniczych, Konkurs Kolęd i Pastorałek, opiekun zespołów góralskich, a także jako juror konkursów regionalnych.

Jej zaangażowanie w organizację najważniejszego wydarzenia w historii miasta – wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II jest nie do przecenienia, przede wszystkim jako organizatora kilkuset osobowej "kapeli góralskiej" i dziewcząt śpiewających, które po dziś dzień kontynuują ideę jako Chór Turliki.

Poezja pisana przez Laureatkę, śpiewana i recytowana podczas konkursów regionalnych i posiadów, wielokrotnie zdobywała najwyższe nagrody. Pismo Święte przetłumaczone na gwarę zyskało aprobatę samego Świętego Jana Pawła II, a także pozwoliło Góralom usłyszeć Słowo Boże w ich języku.

Praca społeczna jako Radnej Powiatu Tatrzańskiego, Przewodniczącej Komisji Kultury Euroregionu Tatry, Członka Rady Parafialnej i Duszpasterskiej Parafii Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz jurora działu literatura w Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was...” świadczy o niesłabnącym do dnia dzisiejszego zaangażowaniu w życie lokalnej społeczności.


Tadeusz Jankowski

Jest znakomitym narciarzem, trenerem, olimpijczykiem z Innsbrucku 1964 roku, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich.

Jego wkład w przygotowanie wielu pokoleń biegaczy narciarskich, szczególnie ekipy polskiego biathlonu kobiet, jest nie do przecenienia. To dzięki pracy i zaangażowaniu Laureata zakopiańska młodzież nie tylko poznawała ciężką pracę służącą do osiągnięcia celu, ale również ten cel osiągała, poprzez zdobycie najwyższych miejsc medalowych.

Napisane książki, takie jak „A tarcze znikały w mroku”, „Polowacka na medal olimpijski w biathlonie”, „Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego noża”, „Dlaczego Warszawska a nie Zakopiańska?”, „Pasje Mieczysława króla Łęgowskiego z Bachledów” najlepiej promują nasze miasto i sport na światowym poziomie.

Inicjatywa Pana Tadeusza doprowadziła do sfinalizowania rejestracji Tatrzańskiego Klubu Olimpijczyka.

(AP)