Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.82   344.06   73.4   3.05
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   16.73
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   26.87   33.09
Józefa Piłsudskiego   26.97   33.05
Tytusa Chałubińskiego   23.88   30.25
Zofii i Witolda Paryskich   24.11   34.78
Kuźnice   8.97   10.89
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.19   2.28
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 08.02 19:00
Słonecznie
-8° / -12° bezchmurnie
Czw. 13:00
Słonecznie
-0°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-0°
Sob. 13:00
Śnieg
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Maria Danuta Haczewska

Maria Danuta Haczewska urodziła się 6 maja 1921 roku we Lwowie. Członek Armii Krajowej we Lwowie. Z wykształcenia lekarz- pediatra. Założycielka, kierownik oddziału, a następnie ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Miejskiego w Zakopanem. Ordynator Sanatorium Oaza w Zakopanem, pracownik Spółdzielni Lekarskiej, pediatra w przychodni Dziecięcej w Zakładzie dla Dzieci Upośledzonych na Kamieńcu. Dzieci z biednych domów góralskich leczyła bezpłatnie. Członkini i wieloletnia aktywna działaczka społeczna wielu organizacji pozarządowych, m.in. Towarzystwa Miłośników Lwowa i Związku Podhalan. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Złotymi Odznakami "Za Zasługi dla Zakopanego" i dla województwa nowosądeckiego. Współpracowała ze środowiskiem lekarzy z innych krajów jako "lekarz świata". Od 1981 roku organizowała pomoc dla Polaków na Wschodzie, prowadziła zbiórki na rzecz Katedry Lwowskiej i Cmentarza Orląt. Jak sama twierdzi, ma w życiu dwie miłości: dzieci góralskie i Lwów.


Dr Wincenty Galica

ur. 1916. Lekarz medycyny, wybitny działacz ruchu regionalnego, w czasie II wojny światowej kurier, aresztowany przez gestapo, torturowany w "Palace", a następnie więziony w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu, Mauthausen-Gusen i Sachsenhausen. Autor licznych publikacji prasowych, inicjator i współautor Deklaracji Ideologicznej Związku Podhalan, współpracownik czasopism regionalnych wydawanych w kraju i w Ameryce. Inicjator sprowadzenia prochów gen. Andrzeja Galicy i Kazimierza Przerwy Tetmajera oraz utworzenia muzeum Karola Szymanowskiego "Atma", Muzeum Pamięci "Palace" i Podhalańskiego Oddziału Opieki nad Zabytkami. Uhonorowany szeregiem odznaczeń, odznak i tytułów honorowych, miedzy innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej.

Franciszek Marduła

ur. 1909. Od najmłodszych lat jego życiu towarzyszyły trzy pasje: artystyczna stolarka, lutnictwo i sport. W latach 1931-32 odbył służbę w I Pułku Strzelców Podhalańskich. W lipcu 1939 powołany do Korpusu Ochrony Pogranicza, wzięty do niewoli przebywał na terytorium Rzeszy. Jeszcze przed II wojna światową założył własny warsztat, gdzie początkowo powstawały meble, a później narty. Aktywny sportowiec, uczestniczył we wszystkich znaczących zawodach narciarskich w latach 1926-1939, w tym 14-krotnie w Mistrzostwach Polski i w Mistrzostwach Świata FIS. Od 1926 członek towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", gdzie uprawiał gimnastykę i strzelectwo, a następnie został trenerem i otrzymał tytuł honorowego naczelnika towarzystwa. W 1928 roku powstały pierwsze skrzypce, lecz dopiero po dwudziestu latach został utworzony przy Zasadniczej Szkole Drzewnej w Zakopanem dział lutniczy, gdzie Franciszek Marduła rozpoczął wieloletnią pracę pedagogiczną. Nauczanie łączył z działalnością twórczą. W 1955 roku został członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników, reprezentując Polskę w wielu międzynarodowych konkursach lutniczych. Wciąż tworzy, ciesząc się powszechnym poważaniem nie tylko podhalańskich, ale też krajowych mistrzów sztuki lutniczej.