Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   9.37   672.41   40.42   9.26
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   3.41
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.52   4.6
Józefa Piłsudskiego   13.54   17.64
Tytusa Chałubińskiego   5.39   7.19
Kuźnice   4.7   6.31
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.25   4.39
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Sob. 26.09 23:00
Zachmurzenie
8° / 7° pochmurno z przejaśnieniami
Nd. 14:00
Zachmurzenie
12°
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Deszczowo
12°
Śr. 14:00
Deszczowo
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopiański sezon letni pełen wydarzeń

31 lipca w Centrum Kultury Rodzimej, mieszczącym się w zabytkowej willi Czerwony Dwór, na półmetku sezonu wakacyjnego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wydarzenia w Zakopanem i zapowiadająca kolejne. Wziął w niej udział Burmistrz Miast Zakopane Leszek Dorula oraz organizatorzy 4. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego i 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

- Dziękuję wszystkim instytucjom, ich dyrektorom i pracownikom, którzy starają się, by w naszym mieście wydarzenia były na wysokim poziomie i spełniały oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ich program jest bardzo bogaty. Dziękuję dziennikarzom, dzięki którym Zakopane jest pokazywane z jak najlepszej strony. Zależy nam na bardzo szerokiej promocji miasta i dzięki współpracy z Państwem jest to możliwe. Przed nami dwa duże wydarzenia – Zakopiański Festiwal Literacki oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na które szczególnie gorąco zapraszam – powiedział rozpoczynając konferencję Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Na wstępie Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher podsumowała pierwszą część wakacji, którą rozpoczęła wspólna inauguracja sezonu letniego oraz Festiwalu Lato z Radiem. Składały się na nią dwa dni koncertów, kilkadziesiąt godzin audycji na żywo z udziałem gości z Zakopanego w radiowej Jedynce, Dwójce, Trójce, Czwórce, Polskim Radiu Dzieciom oraz kilkanaście relacji telewizyjnych i na portalach internetowych. Jeszcze nigdy sezon wakacyjny w stolicy Tatr nie został otwarty z takim medialnym rozmachem. Dwa dni festiwalowe w Zakopanem zaowocowały wspaniałymi wynikami - wartość publikacji została oszacowana na 7 mln 300 tys. zł.

Na 4. Zakopiański Festiwal Literacki, rozpoczynający się już 9 sierpnia, zaprosiła Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Bożena Gąsienica. Przedstawiła bogaty program, na który składają się spotkania autorskie, promocje książek, wystawy, koncerty, a także liczne warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Gośćmi wydarzenia będą znani i wielokrotnie nagradzani literaci, między innymi Anna Kamińska czy Marek Bieńczyk. Prawdziwą gratką dla miłośników książek będą Targi Książki “Pod Tatry tylko z Książką”, na których pojawi się kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski. Natomiast nowością podczas festiwalu będą słuchowiska zachęcające do alternatywnego sposobu obcowania z literaturą. Festiwal zwieńczy uroczysta gala, na której zostanie wręczona Nagroda Literacka Zakopanego.

Z kolei program 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przedstawiła jego Dyrektor Joanna Staszak wraz z reprezentantkami Rady Artystycznej Marią Frączystą i Katarzyną Stachoń Groblowy. Tegorocznym Festiwalem rozpoczynamy kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata. Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, sztuki ludowej i kuchni. Rozpocznie się ono 16 sierpnia i potrwa aż dziewięć dni. Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Algierii, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Motywem przewodnim wydarzenia będzie obrzęd wesela.

Ostatnim tematem konferencji były działania promocyjne i edukacyjne związane z zakopiańskimi zabytkami. Dyrektor Beata Majcher przypomniała o niedawnym wydaniu kwartalnika „Renowacje i Zabytki” w całości poświęconemu Zakopanemu. Pokłosiem tego merytorycznego przekazu, który dotarł do wielu środowisk i mediów, jest także wspólna realizacja z TVP3 programu "W zakopiańskim stylu", którego premierowy pierwszy odcinek poświęcony zabytkom i architekturze Zakopanego wyemitowany został 29 lipca.

fot. RKW

(AKS)