Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   0   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   16.23
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   11.14   13.98
Józefa Piłsudskiego   10.48   13.29
Tytusa Chałubińskiego   12.7   16.64
Zofii i Witolda Paryskich   13.45   18.43
Kuźnice   11.73   14.76
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.88   3.61
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.04 14:00
Śnieg
6° / -3° słabe opady śniegu
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 11:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Rezolucja Rady Miasta Zakopane

W dniu dzisiejszym Rada Miasta jednogłośnie przyjęła Rezolucję w sprawie: ratowania branży turystycznej. Zapisy Rezolucji zostały wypracowane i uzgodnione przez samorządowców powiatu tatrzańskiego.

REZOLUCJA NR 5/2020
RADY MIASTA ZAKOPANE
z dnia 26 listopada 2020 r.

w sprawie: ratowania branży turystycznej

Na postawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2020 r. poz 713 ze zm.) oraz § 14 ust 2 w związku § 31 ust.1 Statutu Miasta Zakopane (tekst jednolity, Dz.U. Województwa Małopolskiego z 2019 roku, poz.10027), Rada Miasta Zakopane zebrana na sesji w dniu 26 listopada 2020 r. podejmuje następującą Rezolucję:

§ 1.

W reakcji na zapowiedzi wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącego sezonu zimowego 2020/2021 Rada Miasta Zakopane zwraca się z apelem do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego o ponowne rozpatrzenie decyzji dotyczących terminu i form organizacji ferii zimowych. Rada prosi i postuluje o ponowne przeanalizowanie możliwości funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych.

§ 2.

Rada Miasta Zakopane popiera stanowisko samorządów powiatu tatrzańskiego zawierające konkretne propozycje, mające na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia.

  • Konieczność traktowania branży turystycznej jako całości z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży.
  • Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.):
  • Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14.03.2021 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad – wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego.
  • Zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe.
  • Zmiana terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności – do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne.
  • Traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży.

a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych,

b) dla osób posiadających status ozdrowieńca,

c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo)

i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim.

§ 3.

Upoważnia się i zobowiązuje Przewodniczącego Rady Miasta Zakopane do przekazania niniejszej Rezolucji do:

  1. Prezesa Rady Ministrów – Pana Mateusza Morawieckiego
  2. Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii – Pana Jarosława Gowina
  3. Burmistrza Miasta Zakopane – Pana Leszka Doruli


§ 4.

Wykonanie Rezolucji powierza się Przewodniczącemu Rady Miasta Zakopane.

§ 5.

Rezolucja wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Gmina Miasta Zakopane jest jedną z gmin powiatu tatrzańskiego, w którym skupia się aktywny wypoczynek zimowy w Polsce. Przez to wiele przedsiębiorstw branży hotelarsko-turystycznej, gastronomicznej i branż z nią powiązanych, kumuluje swoją działalność w krótkim sezonie zimowym, trwającym zwykle od grudnia do marca. Są to z reguły firmy skupiające w swej działalności całe rodziny, a także w znacznej mierze dające zatrudnienie lokalnej społeczności. Ograniczenie ich działalności w tym właśnie okresie spowoduje u nich poważny kryzys ekonomiczny. Przedmiotowe rozwiązanie pozostawi bez przychodu, a często bez środków do życia, tysiące osób, dla których sezon zimowy jest podstawowym źródłem dochodu.

W wyniku braku sezonu wiosennego i znacznego ograniczenia sezonu letniego i jesiennego sytuacja branży hotelarsko-turystycznej i gastronomicznej stała się dramatyczna. Przedsiębiorcy wiązali z zimą nadzieję na zdobycie przychodów, choć w części rekompensujących straty z poprzednich miesięcy, a także zabezpieczających ich na kolejne miesiące. Praktyczne zamknięcie sezonu zimowego spowoduje bankructwo wielu firm i utratę pracy przez wielu ludzi.

Należy zwrócić uwagę na to, że wypoczynek zimowy ma charakter rekreacyjny i odbywa się w większości na otwartej przestrzeni, gdzie możliwe jest zachowanie koniecznego dystansu społecznego. Również baza noclegowa i gastronomiczna są w pełni przygotowane do wyzwań związanych z zapewnieniem odpowiednio wysokiego poziomu sanitarnego.

Radni Miasta Zakopane, mając świadomość powagi sytuacji związanej z epidemią Covid-19 i ciążącej na nich odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i gości, stoją na stanowisku, iż przy wprowadzeniu odpowiednich procedur i reżimów sanitarnych jest szansa na znaczne zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu tych branż.

(RKW)