Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.29   407.49   63.77   5.95
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.01   4
Józefa Piłsudskiego   9.07   11.86
Tytusa Chałubińskiego   3.12   4.29
Kuźnice   1.35   1.86
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.37   4.76
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Czw. 29.10 16:00
Deszczowo
10° / 3° słabe opady deszczu
Pt. 13:00
Deszczowo
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
11°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
12°
Wt. 13:00
Deszczowo
11°
Zdjęcie promujące Zakopane

Kolejny etap prac przy budowie Centrum Komunikacyjnego

Rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych przy budowie Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem. W ramach inwestycji wybudowane zostaną: dworzec dla autobusów dalekobieżnych i połączeń lokalnych, wielopoziomowy parking. Zmieni się także otoczenie dworca. Wykonana zostanie nowa brama wejściowa z historycznym neonem, przebudowane zostanie również rondo Armii Krajowej.

Wykonawca, którym jest Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Nowym Targu, uzyskał kolejne decyzje administracyjne przybliżające do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę Centrum.

Kolejnym etapem prac jest wycinka drzew na terenie przeznaczonym pod część inwestycji jaką jest wielopoziomowy parking zlokalizowany przy ulicy Smrekowej. Rozpocznie się ona od dnia 26 października 2020 roku. Pieszych i kierowców korzystających z ul. Smrekowej prosimy o zachowanie ostrożności i wyrozumiałość. 

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w decyzjach, za wycięte drzewa i krzewy na terenie miasta, min. na terenie Równi Krupowej, ul. Podhalańskiej zostaną dokonane nasadzenia zastępcze.

Przypomnijmy, że mający powstać parking będzie miał trzy kondygnacje, które  pomieszczą 150 miejsc postojowych, miejsca odstawcze dla motocykli i rowerów, miejsca ładowania samochodów elektrycznych oraz lokal handlowy. Ponadto przy ulicy Smrekowej powstanie dodatkowo około 30 miejsc postojowych.

Budowa Centrum to jedna z najważniejszych inwestycji usprawniających system transportowy w naszym mieście. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu dworców komunikacji autobusowej (lokalnej i dalekobieżnej) oraz kolejowej w wygodny sposób korzystać będzie można ze środków komunikacji publicznej. Lokalizacja parkingu w centrum miasta zapewni możliwość łatwego dostępu do budynków użyteczności publicznej dla mieszkańców oraz atrakcji turystycznych dla turystów. 

Inwestycja realizowana jest w procedurze zaprojektuj i wybuduj, za całość inwestycji Gmina Miasto Zakopane zapłaci ze środków pochodzących z jej budżetu ponad 40 mln zł, z czego około 15 mln zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

(RKW)