Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.18   0   88.57   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.84
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.02   6.97
Józefa Piłsudskiego   6.01   6.53
Tytusa Chałubińskiego   6.32   6.98
Zofii i Witolda Paryskich   8.59   10.65
Kuźnice   7.06   7.65
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.77   0.88
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 24.02 01:00
Deszczowo
5° / 4° słabe opady deszczu
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
11°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
11°
Zdjęcie promujące Zakopane

Rozpoczął się 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera

Koncert inauguracyjny 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera obył się w piątek, 22 lipca w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Na organach zagrało małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie, a wydarzenie dopełnił śpiew Magdaleny Kulig. Już kolejnego dnia wieczorem w sobotę, 23 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaprezentował się zespół  Malawski Trio w składzie: Maciej Lulek na skrzypcach, Barbara Łypik-Sobaniec na wiolonczeli oraz Sławomir Cierpik na fortepianie. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane  oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

W piątkowy wieczór świątynia w centrum Zakopanego rozbrzmiała dźwiękami organów i śpiewu sopranowego. Wykonawcami byli Zuzanna i Maciej Batorowie- organy oraz Magdalena Kulig– mezzosopran. Był to nietypowy występ dla przeciętnych słuchaczy i jednocześnie całkiem zwyczajny dla stałych bywalców koncertów organowych w świątyniach. Koncert rozpoczął się o godzinie 19:30 wystąpieniem dyrektora Festiwalu- Rafała Monity, po którym artyści zachwycili publiczność wyjątkowymi brzmieniami. Wszyscy występujący otrzymali owacje na stojąco, a szczególne brawa otrzymała mezzosopranistka Magdalena Kulig. Jej aksamitny głos wypełniał każdy centymetr wnętrza Zakopiańskiej świątyni. 

W sobotnim repertuarze znaleźli się Malawski Trio: Maciej Lulek na skrzypcach, Barbara Łypik-Sobaniec na wiolonczeli oraz Sławomir Cierpik na foterpianie. Trio zagrało muzykę klasyczną i współczesną. Koncert wzbudził wielki zachwyt publiczności wprowadzając słuchaczy w wyjątkowy klimat. Drugi koncert podczas tegorocznego festiwalu bezsprzecznie zachęca do wzięcia udziału w kolejnych występach wybitnych muzyków, którzy przez najbliższe weekendy będą ubogacać Zakopiańskie kościoły. 

W repertuarze zaplanowane są koncerty muzyki organowej oraz koncerty kameralne. W wielu Zakopiańskich Kościołach i Sanktuariach, ale także w instytucjach kultury będziemy mogli usłyszeć dźwięki pięknej muzyki poważnej.