Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.31   0   72.79   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.15
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.97   7.38
Józefa Piłsudskiego   6.23   7.82
Tytusa Chałubińskiego   7.96   10.2
Zofii i Witolda Paryskich   13.53   18.01
Kuźnice   8.93   11.18
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   8.87   11.09
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.07 11:00
Deszczowo
15° / 8° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
24°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
24°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 08:00
Słonecznie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Rozpoczął się 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera

Koncert inauguracyjny 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera obył się w piątek, 22 lipca w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Na organach zagrało małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie, a wydarzenie dopełnił śpiew Magdaleny Kulig. Już kolejnego dnia wieczorem w sobotę, 23 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaprezentował się zespół  Malawski Trio w składzie: Maciej Lulek na skrzypcach, Barbara Łypik-Sobaniec na wiolonczeli oraz Sławomir Cierpik na fortepianie. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane  oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

W piątkowy wieczór świątynia w centrum Zakopanego rozbrzmiała dźwiękami organów i śpiewu sopranowego. Wykonawcami byli Zuzanna i Maciej Batorowie- organy oraz Magdalena Kulig– mezzosopran. Był to nietypowy występ dla przeciętnych słuchaczy i jednocześnie całkiem zwyczajny dla stałych bywalców koncertów organowych w świątyniach. Koncert rozpoczął się o godzinie 19:30 wystąpieniem dyrektora Festiwalu- Rafała Monity, po którym artyści zachwycili publiczność wyjątkowymi brzmieniami. Wszyscy występujący otrzymali owacje na stojąco, a szczególne brawa otrzymała mezzosopranistka Magdalena Kulig. Jej aksamitny głos wypełniał każdy centymetr wnętrza Zakopiańskiej świątyni. 

W sobotnim repertuarze znaleźli się Malawski Trio: Maciej Lulek na skrzypcach, Barbara Łypik-Sobaniec na wiolonczeli oraz Sławomir Cierpik na foterpianie. Trio zagrało muzykę klasyczną i współczesną. Koncert wzbudził wielki zachwyt publiczności wprowadzając słuchaczy w wyjątkowy klimat. Drugi koncert podczas tegorocznego festiwalu bezsprzecznie zachęca do wzięcia udziału w kolejnych występach wybitnych muzyków, którzy przez najbliższe weekendy będą ubogacać Zakopiańskie kościoły. 

W repertuarze zaplanowane są koncerty muzyki organowej oraz koncerty kameralne. W wielu Zakopiańskich Kościołach i Sanktuariach, ale także w instytucjach kultury będziemy mogli usłyszeć dźwięki pięknej muzyki poważnej.