Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   52.57   692.79   9.59   8.7
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   34.68
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   59.46   71.92
Józefa Piłsudskiego   12.13   14.52
Tytusa Chałubińskiego   3.42   3.99
Zofii i Witolda Paryskich   13.36   18.91
Kuźnice   1.38   1.79
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.56   1.7
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 09.02 04:00
Słonecznie
-12° / -11° bezchmurnie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-1°
Sob. 13:00
Śnieg
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Rozpoczął się 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera

Koncert inauguracyjny 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera obył się w piątek, 22 lipca w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Na organach zagrało małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie, a wydarzenie dopełnił śpiew Magdaleny Kulig. Już kolejnego dnia wieczorem w sobotę, 23 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaprezentował się zespół  Malawski Trio w składzie: Maciej Lulek na skrzypcach, Barbara Łypik-Sobaniec na wiolonczeli oraz Sławomir Cierpik na fortepianie. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane  oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

W piątkowy wieczór świątynia w centrum Zakopanego rozbrzmiała dźwiękami organów i śpiewu sopranowego. Wykonawcami byli Zuzanna i Maciej Batorowie- organy oraz Magdalena Kulig– mezzosopran. Był to nietypowy występ dla przeciętnych słuchaczy i jednocześnie całkiem zwyczajny dla stałych bywalców koncertów organowych w świątyniach. Koncert rozpoczął się o godzinie 19:30 wystąpieniem dyrektora Festiwalu- Rafała Monity, po którym artyści zachwycili publiczność wyjątkowymi brzmieniami. Wszyscy występujący otrzymali owacje na stojąco, a szczególne brawa otrzymała mezzosopranistka Magdalena Kulig. Jej aksamitny głos wypełniał każdy centymetr wnętrza Zakopiańskiej świątyni. 

W sobotnim repertuarze znaleźli się Malawski Trio: Maciej Lulek na skrzypcach, Barbara Łypik-Sobaniec na wiolonczeli oraz Sławomir Cierpik na foterpianie. Trio zagrało muzykę klasyczną i współczesną. Koncert wzbudził wielki zachwyt publiczności wprowadzając słuchaczy w wyjątkowy klimat. Drugi koncert podczas tegorocznego festiwalu bezsprzecznie zachęca do wzięcia udziału w kolejnych występach wybitnych muzyków, którzy przez najbliższe weekendy będą ubogacać Zakopiańskie kościoły. 

W repertuarze zaplanowane są koncerty muzyki organowej oraz koncerty kameralne. W wielu Zakopiańskich Kościołach i Sanktuariach, ale także w instytucjach kultury będziemy mogli usłyszeć dźwięki pięknej muzyki poważnej.