Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.43   0   71.14   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   31.01
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.32   3.26
Józefa Piłsudskiego   2.77   4.87
Tytusa Chałubińskiego   2.79   4
Zofii i Witolda Paryskich   2.88   5.62
Kuźnice   3.43   5.08
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 22.06 20:00
Deszczowo
20° / 13° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Słonecznie
20°
Pon. 14:00
Słonecznie
19°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
22°
Czw. 14:00
Deszczowo
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski z wizytą w Zakopanem


W Urzędzie Miasta Zakopane i Zakopiańskim Centrum Kultury gościliśmy dzisiaj Ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego, który od kilku dni przebywa z wizytą w Zakopanem.

Podczas oficjalnej części wizyty, w murach Urzędu Miasta, odbyło się spotkanie Pana Marka Brzezinskiego z Burmistrzem Miasta Zakopane Leszkiem Dorulą, Wiceburmistrzem Tomaszem Filarem oraz Sekretarzem Grzegorzem Cisło. Rozmowa była okazją do podkreślenia przyjaźni łączącej od wielu lat USA i Polskę. W imieniu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, Ambasador wyraził także słowa uznania i podziękowania dla wszystkich Polaków, którzy niezwykle hojnie i bezinteresownie włączyli się w pomoc obywatelom Ukrainy przebywającym od kilku miesięcy w naszym kraju. Za okazane serce Ambasador dziękował także Zakopiańczykom i władzom miasta, które zapewniły edukację ponad pięciuset ukraińskim uczniom przybyłym do naszego miasta od wybuchu wojny.W towarzystwie władz Miasta Ambasador odwiedził następnie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, gdzie przy obecności kapeli góralskiej przywitali go Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Na spotkaniu byli obecni również Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, Dyrektor ds. artystycznych Lidia Rosińska – Podleśny oraz przedstawiciele Związku Podhalan: wiceprezes Piotr Gąsienica, Anna Trebunia – Wyrostek, Maria Krzeptowska oraz Andrzej Krzeptowski.

Po uroczystym rozpoczęciu koordynator Czerwonego Dworu dr Małgorzata Wnuk oprowadziła Ambasadora po wnętrzach obiektu przedstawiając bogatą historię ponad 100-letniej willi – perły stylu zakopiańskiego. Po wystawie czasowej pt. Forteckich „Pieśń nad pieśniami” oprowadzały same autorki: Zofia oraz Magdalena Forteckie.

Podczas oprowadzania na Pana Marka Brzezinskiego czekało kilka niespodzianek – pamiątek po jego ojcu Zbigniewie Brzezińskim - m.in. zdjęcia ojca podczas wypraw w góry z dnia 6 czerwca 2000 roku autorstwa Pawła Murzyna oraz oryginalny list napisany ręcznie w języku polskim skierowany do ciotki Jerzego Jędrysiaka po śmierci jej męża.

Miłym akcentem wizyty Ambasadora w Czerwonym Dworze było zaproszenie go na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich przez Dyrektora Artystycznego Hankę Rybkę. Wydarzenie rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa tydzień.

Tekst: MP, WK

Fot. APM