19°
Wt. 14:00
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

10 medali Mistrzostw Świata Sportowców z Zespołem Downa SU-DS 2022 zdobyli lekkoatleci z Fundacji HANDICAP Zakopane

Sportowcy Fundacji HANDICAP Zakopane znakomicie walczyli w Mistrzostwach Świata SU-DS 2022 rozgrywanych  w dniach 19-25.06.2022 w Nymburk w Czechach.  W VI Mistrzostwach w lekkoatletyce uczestniczyło 14 reprezentacji i ponad 120 zawodników zrzeszonych w SU-DS (Sport Union for Athletes with Down Syndrome) rywalizując o mistrzowskie tytuły w konkurencjach biegowych, skokach i rzutach, a także w tenisie stołowym. W sumie nasi sportowcy stawali na podium Mistrzostw Świata SU-DS  aż 10 razy.

Oto podsumowanie startów i wyniki osiągnięte przez lekkoatletów Fundacji HANDICAP Zakopane!

Medale lekkoatletycznych Mistrzostw Świata SU-DS 2022 zdobyli:

• Brązowy medal w biegu na 800m - Jan Wolczko (Fundacja HANDICAP Zakopane).
  • Brązowy medal w rzucie oszczepem - Antoni Wiercioch (Fundacja HANDICAP Zakopane)
  • Brązowy medal w sztafecie  4x100 m kobiet: Patrycja Strama (Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Fundacja HANDICAP Zakopane) z koleżankami z Warszawy Magdaleną Dąbrowską i Zofią Dzięcioł.
  • Srebrny medal w sztafecie 4x100 m: Antoni Wiercioch (Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Fundacja HANDICAP Zakopane) z kolegami z Warszawy Mikołajem WoźniakiemDominikiem Ulatowskim.
  • Srebrny medal w sztafecie 4x400 m kobiet: Patrycja Strama (Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Fundacja HANDICAP Zakopane), Magdalena Dąbrowska i Zofia Dzięcioł.
  • Brązowy medal w sztafecie 4x400m  mężczyzn: Antoni Wiercioch (Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Fundacja HANDICAP Zakopane), Kamil Grabowski, Dominik Ulatowski.

Punktowane miejsca Mistrzostw Świata zajęli też pozostali zawodnicy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę:

• Jan Wolczko – 4m bieg na 1500m,
  • Anna Szewczyk - 4m bieg na 800m, 6m bieg na 400m
  • Patrycja Strama - 5m bieg na 400m,
  • Antoni Wiercioch - 5m w skoku w dal, 6m 3-bój lekkoatletyczny
  • Bartosz Matusiewicz - 6m bieg na 800m i 6m bieg na 1500m,
  • Klemens Zięba -  7m bieg na 400m, 10m trójbój lekkoatletyczny

Drużynowo, 14-osobowa Reprezentacja Polskich lekkoatletów z Zespołem Downa, w tym 6 zawodników zakopiańskiego HANDICAPu  wywalczyła 3 miejsce w klasyfikacji państw, za Turcją i Włochami.

W Mistrzostwach Świata SU-DS. 2022 wystąpił również tenisista stołowy Andrzej Samek (Fundacja HANDICAP Zakopane), który po dobrych meczach 1 rundy w „grupie śmierci” nie przeszedł do finałów, ale w „turnieju pocieszenia” zajął 2 miejsce.

Fundacja HANDICAP dziękuje za wsparcie:

• Przygotowania i start sportowców HANDICAPu w MŚ SU-DS 2022 wspiera Partner Wydarzenia - Województwo Małopolskie.
  • Treningi i starty wspiera Partner Sportowy HANDICAP 2022 - Bank PKO BP.
  • Treningi i starty dofinansowane zostały przez Urząd Miasta Zakopane w ramach oferty „Udział sportowców niepełnosprawnych w zawodach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych w 2022 roku” w kwocie 10 000,00 zł oraz przez Gminę Kościelisko.

Gratulujemy naszym wspaniałym zawodnikom!