Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.51   0   94.82   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.03
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.31   5.45
Józefa Piłsudskiego   5.65   7.58
Tytusa Chałubińskiego   5.07   6.66
Zofii i Witolda Paryskich   5   6.85
Kuźnice   5.22   6.72
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   6.85   8.52
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 21.05 17:00
Deszczowo
20° / 12° słabe opady deszczu
Śr. 14:00
Deszczowo
16°
Czw. 14:00
Deszczowo
12°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 14:00
Deszczowo
15°
Nd. 14:00
Deszczowo
17°
Zdjęcie promujące Zakopane

Światy do opisania - warsztaty pisania i opowieści z Anną Goc i Marcinem Żyłą

Zajęcia kierowane do osób, które chciałyby popracować nad swoim warsztatem pisarskim, opisać ciekawą historię, ale zastanawiają się nad formą opowieści. Spotkanie będzie okazją do tego by porozmawiać też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Warsztaty mają uwrażliwić na język, którego używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy.

  • Warsztaty są bezpłatne 
  • Obowiązują zapisy: tel. 667 226 225 lub mbp@biblioteka.zakopane.eu
  • Miejsce: Mediateka Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35a, Zakopane  
  • Termin: 22 kwietnia 2024r.  / godz. 10:00

Co proponujemy?

Prowadzisz profil w mediach społecznościowych, który śledzi coraz więcej osób. Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką albo zbierasz materiał do książki. Znasz historie, które warto opisać, ale zastanawiasz się nad formą opowieści. A może chcesz porozmawiać o warsztacie lub po prostu przyjrzeć się temu, jak piszesz?

Warsztaty pisania i opowieści pomogą zrobić ten krok do przodu. Wspólnie zastanowimy się, jak wybrać najważniejszych bohaterów. Przyjrzymy się bohaterowi zbiorowemu i temu, jak portretować grupę. Podzielimy się doświadczeniem w tematach obarczonych ryzykiem niezrozumienia, tworzących niepotrzebne konflikty. Popracujemy nad tym, aby tekst czytało się dobrze. Opowiemy też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Omówimy dziennikarskie standardy i granice, których się nie przekracza. Poczytamy o świecie w najlepszych dziennikach i tygodnikach zagranicznych. Wszystko po to, aby opowiadanie o rzeczywistości ustawić w szerszej perspektywie.

Dlaczego warsztaty?


O tym, co dzieje się wokół, wszyscy opowiadamy codziennie. Warsztaty mają uwrażliwić na język, który używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy. To mniejszości narodowe, etniczne, seksualne, religijne. Uchodźcy. Grupy wykluczone, które bywają w centrum uwagi mediów, ale ich historie nie są przedstawiane z językową wrażliwością. Światów do opisania jest przecież tak dużo.

Jak wyglądają zajęcia?

Bierze w nich udział od 12 osób. Uczestnikami i uczestniczkami mogą być zarówno licealiści, studenci, jak i seniorzy. Kładziemy nacisk na efekt, jaki wywołuje słowo. Uczymy sztuki skracania tekstów i dystansu do nich. Zainteresowanym podpowiadamy, jak współpracować z redakcjami i wydawnictwami. Nasze zajęcia to głównie praktyka: kilkanaście ćwiczeń z tekstami własnymi i innych autorów, praca nad różnymi konwencjami językowymi i formami tekstu. Uczestnikom proponujemy intermodalny tryb pracy: zamieniamy teksty w krótkie słuchowiska, przekraczamy granice gatunków dziennikarskich aby każdy odnalazł własny styl wyrazu.

Marcin Żyła jest autorem reportaży, wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział eksodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Laureat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023). Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora „Tygodnika Powszechnego”. Wspólnie od trzech lat organizujemy m.in. warsztaty reporterskie dla Krakowskiego Biura Festiwalowego, których absolwenci publikują już w prasie swoje teksty.

Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wydała wywiad-rzekę z ks. Adamem Bonieckim „Boniecki. Rozmowy o życiu” (Znak, 2018) oraz „Głuszę” (Dowody, 2022), pierwszą w Polsce książkę reporterską o osobach głuchych i ich walce o prawo do własnego języka. Laureatka m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, wyróżniona w konkursie „Pióro Nadziei” Amnesty International.

Źródło: Marcin Żyła


(APM)