Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   9.43   0   22.11   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.48
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   9.36   12.09
Tytusa Chałubińskiego   6.84   8.92
Zofii i Witolda Paryskich   6.65   9.21
Kuźnice   6.47   8.51
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.59   6.99
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 01.10 11:00
Zachmurzenie
12° / 9° zachmurzenie duże
Pon. 14:00
Zachmurzenie
16°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Śr. 14:00
Słonecznie
15°
Czw. 14:00
Słonecznie
17°
Pt. 08:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Koncert Słobożańskiej Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej z Charkowa na Dzień Ojca


W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozbrzmiewały dzisiaj najbardziej znane utwory muzyki klasycznej, które z okazji Dnia Ojca wykonała Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Charkowa. 

Dla zgromadzonej w muszli koncertowej publiczności, muzycy wykonali dzisiaj siedem utworów: "Fanfarę na orkiestrę dętą" Richarda Straussa, "Duet na dwa fagoty" Etienne Ozi, "Kwaret smyczkowy cz. IV" Borysa Liatoszyńskiego pod dyrekcją Witalija Liaszko, "Suitę św. Pawła" Gustawa Holsta, "Czardasz" Vittorio Monti w wykonaniu solisty Vladyslava Petryka oraz "Taniec Hiszpański" Mirosława Skoryka. 

Koncert poprowadziły Inna Olinyk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Aneta Zwijacz-Kozica, która na ręce Dyrektora Orkiestry  Oleksandra Dvornichenko złożyła podziękowania w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane.

Orkiestra, która już po raz drugi wystąpiła dla zakopiańskich słuchaczy, powstała w 1993 r. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 r. otrzymała najwyższy status w Ukrainie, tzw. akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie orkiestrę tworzą młodzi muzycy z całej Ukrainy - wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Orkiestra, o czym mogliśmy się dzisiaj przekonać, ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny regularnie uczestniczyła w różnych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych i konkursach. 

Podczas dzisiejszego koncertu odbyła się zbiórka charytatywna na Pomoc Ukrainie i odbudowę Uniwersytetu im. Karazina w Charkowie, który był siedzibą Orkiestry. 


(WK)