Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.81   200.86   102.52   2.94
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.42
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   9.11   10.78
Józefa Piłsudskiego   9.64   11.8
Tytusa Chałubińskiego   8.74   10.65
Zofii i Witolda Paryskich   8.72   11.11
Kuźnice   8.73   10.32
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.48   0.58
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.07 20:00
Deszczowo
16° / 11° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Deszczowo
15°
Nd. 14:00
Deszczowo
10°
Pon. 14:00
Deszczowo
Wt. 14:00
Deszczowo
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Briefing prasowy na temat stacji tymczasowej w Zakopanem, która zapewni podróże koleją do stolicy Tatr w trakcie prowadzonych prac


Na wakacje wracają pociągi na modernizowaną trasę Sucha Beskidzka - Chabówka – Zakopane. Dalekobieżne i regionalne połączenia kolejowe będą możliwe pod Tatry. Komfortowe perony na 21 stacjach i przystankach ułatwią podróże pociągiem. Dojazdy do Zakopanego i obsługę pasażerów zapewni tymczasowa stacja na zakopiańskiej Spyrkówce. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. współfinasowana jest w ramach POIiŚ.

O inwestycji oraz przyjętym w związku z nią rozwiązaniem zapewniającym obsługę pasażerów linii kolejowych na tymczasowej stacji na Spyrkówce, poinformowali podczas dzisiejszego briefingu prasowego Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Tomasz Filar, Zastępca Dyrektora Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. Krystyna Obajtek-Zajdel oraz Dyrektor Projektu Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. Piotr Jędrzejczyk. Briefing poprowadziła Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- Jako Miasto Zakopane jesteśmy wdzięczni, że przy takiej budowie, jaką jest kolejowa zakopianka o wartości ponad 1 mld zł, spółki PKP dostrzegły potrzeby turystów i wspierają Zakopane w odciążeniu ruchu do stolicy polskich Tatr. Każdy pociąg, który dotrze do Zakopanego będzie alternatywą dla wielu samochodów, które wobec braku komunikacji pociągowej, musiałby do nas dotrzeć. To przyczyni się zaś do mniejszego natężenia ruchu w mieście oraz poprawy jakości powietrza, a co za tym idzie większego zadowolenia i komfortu mieszkańców i turystów. Dziękujemy PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. oraz PKP Intercity S.A. za inwestycję, która od wielu lat była bardzo oczekiwana. Co ważne, inwestycja wpisuje się jednocześnie w kompleksowe prace prowadzone w związku z budową Centrum Komunikacyjnego, które obsługiwać będzie transport lokalny oraz linie dalekobieżne, w połączeniu z nowoczesną stacją kolejową pozwalającą na zwiększenie siatki połączeń – powiedział w swoim wystąpieniu Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Tomasz Filar.

Od 25 czerwca dojedziemy pociągiem do Zakopanego. Prace na jednotorowej linii Sucha Beskidzka - Chabówka – Zakopane, zaplanowano tak, by umożliwić kursowanie pociągów w czasie największego zainteresowania podróżami pod Tatry.

Tymczasowe rozwiązanie na Spyrkówce

Latem, na stacji Zakopane kontynuowane będą prace budowlane, rozpoczęte w marcu bieżącego roku. Zakopiańska stacja kolejowa korzystnie zmieni się dla podróżnych. Zamiast dotychczasowych trzech, będą cztery wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Nowe obiekty będą dłuższe, dzięki temu przewoźnicy zyskają możliwość swobodnego planowania postojów na stacji Zakopane, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Komfort zwiększą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowania oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Szeroki zakres inwestycji na stacji, wymaga wprowadzenia tymczasowych rozwiązań, umożliwiających przewoźnikom realizację bezpośrednich połączeń do Zakopanego w trakcie prac.

W Zakopanem, na Spyrkówce - w rejonie ul. Chyców Potok, przygotowana jest stacja tymczasowa dla podróżnych. Znajdą się w niej kasy biletowe, poczekalnia, toalety, schody i dogodne dojścia oraz oznakowanie i tablice informacyjne.

Od 25.06. do 31.08.22 r. na tymczasowej stacji, do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni PKP Intercity, którzy udzielają wszelkiej informacji pomocnej w podróży.

Zapewniona będzie komunikacja z centrum miasta, poprzez utworzenie parkingu oraz postoju dla taxi, taxibusów i busów. Takie rozwiązanie zaplanowały PLK w porozumieniu z Urzędem Miasta Zakopane i z przewoźnikami. Pozwala ono na sprawną przebudowę stacji kolejowej Zakopane oraz budowę przez Miasto Centrum Komunikacyjnego, składającego się z dworca komunikacji dalekobieżnej i lokalnej oraz parkingu wielopoziomowego.

Kontynuacja prac na kolejowej zakopiance dla lepszych podróży

Skrócenie czasu podróżowania, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa oraz dostępności do kolei, to najważniejsze cele kontynuowanych inwestycji PLK na liniach do Zakopanego. Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do 2023 r. W efekcie skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin. Istotnym efektem inwestycji jest zwiększenie dostępności podróżnych do kolei oraz bezpieczeństwa. Latem, pasażerowie skorzystają już z 21 lepiej przygotowanych stacji i przystanków na odcinku między Skawiną a Zakopanem.

Modernizacja kolejowej „zakopianki”, realizowana jest w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98 ,99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane”. Na inwestycję przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


DO POBRANIA:

SCHEMAT ORGANIZACYJNY TYMCZASOWEJ STACJI NA SPYRKÓWCE


Tekst: PKP, WK

Fot. AKS

(WK)