Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   35.99   1342.01   4.19   10.37
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   48.87
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   120.21   151.58
Józefa Piłsudskiego   30.34   43.4
Tytusa Chałubińskiego   24.47   34.36
Zofii i Witolda Paryskich   41.61   58.47
Kuźnice   1.72   2.07
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   4.96   6.18
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 04.12 22:00
Zachmurzenie
5° / 4° zachmurzenie duże
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Śnieg
Śr. 13:00
Zachmurzenie
-0°
Czw. 13:00
Słonecznie
Pt. 13:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopane jest miastem typowo turystycznym. Działalność gospodarcza prowadzona przez mieszkańców nastawiona jest przede wszystkim na obsługę ruchu turystycznego. Liczne biura podróży, hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, gastronomia i wypożyczalnie sprzętu sportowego zapewniają usługi o różnym standardzie, dostosowane do oczekiwań i potrzeb turystów. Zakopane oferuje również bardzo zróżnicowane formy wypoczynku, zarówno latem, jak i zimą. Wiosną, latem i jesienią Tatry przyciągają turystów i taterników, zimą stają się rajem dla narciarzy. Zwłaszcza Kasprowy Wierch (1985 m) i kolej linowa na jego szczyt - to dzięki nim Zakopane zyskało miano "zimowej stolicy Polski". Bezpośrednia bliskość Tatr przyciąga przede wszystkim miłośników wypoczynku w górach. Tatrzańskie szlaki zadowolą zarówno niedzielnych spacerowiczów, jak i prawdziwych turystów wysokogórskich. Jednak wkraczając na szlak zawsze trzeba pamiętać, że znaleźliśmy się w Tatrzańskim Parku Narodowym i że wszystko, co się w nim znajduje, podlega prawnej ochronie.

Spacerkiem po Zakopanem

Zwiedzanie Zakopanego należy obowiązkowo zacząć od wizyty w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego. Zbiory przyrodnicze, geologiczne i przemysłowe, związane z górnictwem i hutnictwem tatrzańskim, zbiory etnograficzne, kolekcja sztuki ludowej, w tym malarstwa na szkle, ale też kolekcja sztuki profesjonalnej – pozwalają zapoznać się zwiedzającym z bogatym dziedzictwem tego niezwykłego regionu, jakim jest Podhale. Następny spacer - to ulica Kościeliska, zwana "zakopiańską Starówką". Tu jeszcze można poczuć klimat dawnego Zakopanego, zobaczyć jak dawniej mieszkali górale. W willi Koliba, pierwszym domu zbudowanym w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza, znajduje się obecnie Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
To jedno z magicznych miejsc Zakopanego, gdzie króluje czas przeszły i gdzie można zapomnieć o zgiełku czasu teraźniejszego. Dla kontrastu – najsłynniejszy deptak polski. Krupówki, bo o nich mowa, to ulica łącząca Plac pod Gubałówką z południową częścią miasta. Ten popularny deptak, z nietuzinkową, eklektyczną zabudową, pełen jest karczm, restauracji i barów, a także ekskluzywnych sklepów z odzieżą. Tutaj dokonasz zakupów zarówno przed wyjściem w góry, jak i przed sylwestrową zabawą. Turyści, a szczególnie panie, potrafią spacerować po Krupówkach godzinami. Podczas weekendów chętnie dołączają do nich mieszkańcy Zakopanego, gdyż na Krupówkach zawsze spotkać można znajomych i miło z nimi poplotkować. Najpiękniej ulica wygląda zimą, podczas świąt Bożego Narodzenia i w ostatnim tygodniu sierpnia, gdy uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich tańczą i śpiewają w barwnym korowodzie.
Krupówki porównywalne są tylko z sopockim Monciakiem, czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino. Od roku 2008 te dwa deptaki łączy specjalny nocny pociąg "Monciak – Krupówki". Eleganckie sklepy i restauracje, ale też stoiska z oscypkami i pamiątkami, a przede wszystkim tłumy turystów, nadają Krupówkom specyficzny, niepowtarzalny charakter. Do dobrego tonu należy narzekanie na Krupówki – że drogo, że za dużo ludzi – jednak wcześniej czy później ci wszyscy narzekający spotykają się najsłynniejszym deptaku Polski.

Doliny pełne magii

Przyjazd w Tatry nie musi być równoznaczny ze zdobywaniem najwyższych szczytów. Osoby mniej doświadczone lub o słabszej kondycji, powinny wybrać się na spacer do uroczych dolinek reglowych. Wśród nich najpopularniejsze są Dolina Strążysk, Białego, Olczyska i Za Bramką. Wszystkie one dostępne są z Drogi pod Reglami, a przejście ich nie zajmuje więcej niż dwie, trzy godziny. W Tatrach są też doliny walne (ciągnące się do głównejgrani Tatr), o wiele dłuższe, lecz o równie łagodnym charakterze, gdzie mogą spacerować nawet najmniej wprawni turyści –Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Główną ich atrakcją są przepiękne, wapienne i dolomitowe formy skalne, zjawiska krasowe (jaskinie, wywierzyska itp.) i bogata, wapiennolubna roślinność. W obu dolinach można wynająć dorożki latem, sanki zimą i w ten wygodny sposób dotrzeć najbliżej Tatr. W najbliższej okolicy Zakopanego można wędrować dolinkami reglowymi - Doliną Białego i Doliną Strążysk. Drogą pod Reglami, biegnącą podnóżami Tatr , można tez wybrać się pieszo na Antałówkę czy kolejką na Gubałówkę, z której znakomicie widać rozległą panoramę Tatr. Szlaki wysokogórskie, takie jak Orla Perć czy Rysy, polecane są wytrawniejszym turystom, odpowiednio wyekwipowanym i znającym zasady poruszania się w terenie wysokogórskim. Najlepiej jednak, wybierając się w Tatry Wysokie, skorzystać z usług przewodnika, który profesjonalnie zadba nie tylko o bezpieczeństwo turysty, ale również w zajmujący sposób przekaże najciekawsze informacje na temat Tatr.
Tym, którzy poszukują mocnych wrażeń i chcą się sprawdzić , Tatry oferują tereny wyśmienicie nadające się do wspinaczki, zarówno latem, jak i zimą. Począwszy od rekreacyjnych skałek, przez łatwe graniówki, a na wielkich ścianach skończywszy.. Ściany Zamarłej Turni, Kościelca i Mnicha to legendy, na tych ścianach wspinali się najlepsi polscy taternicy i himalaiści. Zimą wspinaczka w Tatrach zamienia się w prawdziwie alpejską przygodę, w której posługując się czekanem i rakami taternicy walczą ze śniegiem, lodem i wszechogarniającym zimnem. Jeśli ktoś zapragnie, by te doznania stały się jego udziałem, może skorzystać z pomocy wykwalifikowanych przewodników wysokogórskich, których biura mieszczą się w Zakopanem.

Najlepszy punkt widokowy

Ponad Zakopanem wznosi się Gubałówka (1126 m n.p.m.). Z wierzchołka, który w wersji dla leniwych osiągnąć można kolejką, rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Na żądnych rozrywki czekają udane zakupy, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z białym misiem, a także zjeżdżalnia, na której szaleją zarówno młodzi, jak i trochę starsi turyści. Jedną z atrakcji, cieszącą się niezmiennym powodzeniem od lat, jest możliwość wypożyczenia leżaków i komfortowe łapanie słonecznych promieni. Zimą Gubałówka zamienia się w raj dla narciarzy, na których po jej południowej i północnej stronie czekają liczne wyciągi. Warto też powędrować szerokim pasmem Gubałówki, czy to stronę Kościeliska i Dzianisza, czy też w kierunku Zębu , najwyżej położonej wsi w Polsce.

Organizacją, która czuwa na bezpieczeństwem turystów w górach, jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Każdy turysta, wybierając się w góry, powinien zapisać w swym telefonie numer alarmowy TOPR: +48 603 100 100.