Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.37   0   103.45   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.83   3.57
Józefa Piłsudskiego   2.34   3.02
Tytusa Chałubińskiego   2.89   3.83
Zofii i Witolda Paryskich   2.65   3.53
Kuźnice   2.78   3.58
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.47   0.66
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 20:00
Śnieg
7° / 1° słabe opady śniegu
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopane jest miastem typowo turystycznym. Działalność gospodarcza prowadzona przez mieszkańców nastawiona jest przede wszystkim na obsługę ruchu turystycznego. Liczne biura podróży, hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, gastronomia i wypożyczalnie sprzętu sportowego zapewniają usługi o różnym standardzie, dostosowane do oczekiwań i potrzeb turystów. Zakopane oferuje również bardzo zróżnicowane formy wypoczynku, zarówno latem, jak i zimą. Wiosną, latem i jesienią Tatry przyciągają turystów i taterników, zimą stają się rajem dla narciarzy. Zwłaszcza Kasprowy Wierch (1985 m) i kolej linowa na jego szczyt - to dzięki nim Zakopane zyskało miano "zimowej stolicy Polski". Bezpośrednia bliskość Tatr przyciąga przede wszystkim miłośników wypoczynku w górach. Tatrzańskie szlaki zadowolą zarówno niedzielnych spacerowiczów, jak i prawdziwych turystów wysokogórskich. Jednak wkraczając na szlak zawsze trzeba pamiętać, że znaleźliśmy się w Tatrzańskim Parku Narodowym i że wszystko, co się w nim znajduje, podlega prawnej ochronie.

Spacerkiem po Zakopanem

Zwiedzanie Zakopanego należy obowiązkowo zacząć od wizyty w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego. Zbiory przyrodnicze, geologiczne i przemysłowe, związane z górnictwem i hutnictwem tatrzańskim, zbiory etnograficzne, kolekcja sztuki ludowej, w tym malarstwa na szkle, ale też kolekcja sztuki profesjonalnej – pozwalają zapoznać się zwiedzającym z bogatym dziedzictwem tego niezwykłego regionu, jakim jest Podhale. Następny spacer - to ulica Kościeliska, zwana "zakopiańską Starówką". Tu jeszcze można poczuć klimat dawnego Zakopanego, zobaczyć jak dawniej mieszkali górale. W willi Koliba, pierwszym domu zbudowanym w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza, znajduje się obecnie Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
To jedno z magicznych miejsc Zakopanego, gdzie króluje czas przeszły i gdzie można zapomnieć o zgiełku czasu teraźniejszego. Dla kontrastu – najsłynniejszy deptak polski. Krupówki, bo o nich mowa, to ulica łącząca Plac pod Gubałówką z południową częścią miasta. Ten popularny deptak, z nietuzinkową, eklektyczną zabudową, pełen jest karczm, restauracji i barów, a także ekskluzywnych sklepów z odzieżą. Tutaj dokonasz zakupów zarówno przed wyjściem w góry, jak i przed sylwestrową zabawą. Turyści, a szczególnie panie, potrafią spacerować po Krupówkach godzinami. Podczas weekendów chętnie dołączają do nich mieszkańcy Zakopanego, gdyż na Krupówkach zawsze spotkać można znajomych i miło z nimi poplotkować. Najpiękniej ulica wygląda zimą, podczas świąt Bożego Narodzenia i w ostatnim tygodniu sierpnia, gdy uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich tańczą i śpiewają w barwnym korowodzie.
Krupówki porównywalne są tylko z sopockim Monciakiem, czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino. Od roku 2008 te dwa deptaki łączy specjalny nocny pociąg "Monciak – Krupówki". Eleganckie sklepy i restauracje, ale też stoiska z oscypkami i pamiątkami, a przede wszystkim tłumy turystów, nadają Krupówkom specyficzny, niepowtarzalny charakter. Do dobrego tonu należy narzekanie na Krupówki – że drogo, że za dużo ludzi – jednak wcześniej czy później ci wszyscy narzekający spotykają się najsłynniejszym deptaku Polski.

Doliny pełne magii

Przyjazd w Tatry nie musi być równoznaczny ze zdobywaniem najwyższych szczytów. Osoby mniej doświadczone lub o słabszej kondycji, powinny wybrać się na spacer do uroczych dolinek reglowych. Wśród nich najpopularniejsze są Dolina Strążysk, Białego, Olczyska i Za Bramką. Wszystkie one dostępne są z Drogi pod Reglami, a przejście ich nie zajmuje więcej niż dwie, trzy godziny. W Tatrach są też doliny walne (ciągnące się do głównejgrani Tatr), o wiele dłuższe, lecz o równie łagodnym charakterze, gdzie mogą spacerować nawet najmniej wprawni turyści –Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Główną ich atrakcją są przepiękne, wapienne i dolomitowe formy skalne, zjawiska krasowe (jaskinie, wywierzyska itp.) i bogata, wapiennolubna roślinność. W obu dolinach można wynająć dorożki latem, sanki zimą i w ten wygodny sposób dotrzeć najbliżej Tatr. W najbliższej okolicy Zakopanego można wędrować dolinkami reglowymi - Doliną Białego i Doliną Strążysk. Drogą pod Reglami, biegnącą podnóżami Tatr , można tez wybrać się pieszo na Antałówkę czy kolejką na Gubałówkę, z której znakomicie widać rozległą panoramę Tatr. Szlaki wysokogórskie, takie jak Orla Perć czy Rysy, polecane są wytrawniejszym turystom, odpowiednio wyekwipowanym i znającym zasady poruszania się w terenie wysokogórskim. Najlepiej jednak, wybierając się w Tatry Wysokie, skorzystać z usług przewodnika, który profesjonalnie zadba nie tylko o bezpieczeństwo turysty, ale również w zajmujący sposób przekaże najciekawsze informacje na temat Tatr.
Tym, którzy poszukują mocnych wrażeń i chcą się sprawdzić , Tatry oferują tereny wyśmienicie nadające się do wspinaczki, zarówno latem, jak i zimą. Począwszy od rekreacyjnych skałek, przez łatwe graniówki, a na wielkich ścianach skończywszy.. Ściany Zamarłej Turni, Kościelca i Mnicha to legendy, na tych ścianach wspinali się najlepsi polscy taternicy i himalaiści. Zimą wspinaczka w Tatrach zamienia się w prawdziwie alpejską przygodę, w której posługując się czekanem i rakami taternicy walczą ze śniegiem, lodem i wszechogarniającym zimnem. Jeśli ktoś zapragnie, by te doznania stały się jego udziałem, może skorzystać z pomocy wykwalifikowanych przewodników wysokogórskich, których biura mieszczą się w Zakopanem.

Najlepszy punkt widokowy

Ponad Zakopanem wznosi się Gubałówka (1126 m n.p.m.). Z wierzchołka, który w wersji dla leniwych osiągnąć można kolejką, rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Na żądnych rozrywki czekają udane zakupy, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z białym misiem, a także zjeżdżalnia, na której szaleją zarówno młodzi, jak i trochę starsi turyści. Jedną z atrakcji, cieszącą się niezmiennym powodzeniem od lat, jest możliwość wypożyczenia leżaków i komfortowe łapanie słonecznych promieni. Zimą Gubałówka zamienia się w raj dla narciarzy, na których po jej południowej i północnej stronie czekają liczne wyciągi. Warto też powędrować szerokim pasmem Gubałówki, czy to stronę Kościeliska i Dzianisza, czy też w kierunku Zębu , najwyżej położonej wsi w Polsce.

Organizacją, która czuwa na bezpieczeństwem turystów w górach, jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Każdy turysta, wybierając się w góry, powinien zapisać w swym telefonie numer alarmowy TOPR: +48 603 100 100.