Przeciwstawienie strój - nagość, to zasadniczy wątek Operetki, sen o nagości człowieka uwięzionego w strojach najdziwaczniejszych i najokropniejszych"- tak pisał o swoim dramacie Witold Gombrowicz. Jego Operetka to opowiedziana w dość osobliwej formie rewii mody, którą prowadzi mistrz Fior, historia XX wieku z jej kluczowymi dla minionego stulecia wydarzeniami: upadkiem "ancien régime'u - religii i władzy z bożej łaski", narodzinami totalitaryzmów i ich tragicznymi następstwami. Świat, który oparł porządek na ideologii usprawiedliwiającej przemoc, padł przygnieciony barbarzyńskimi rządami byłych lokajów/niewolników. Ten wielki zamęt historii przeraził Gombrowicza, który w apoteozie nagości chciał widzieć powrót do wartości elementarnych, autentyczności pozbawionej maski, spontaniczności istnienia.
Tę elementarną wartość Andrzej Dziuk ukonkretni w swojej scenicznej wersji sztuki i w ostatniej odsłonie spektaklu wskaże dobitnie i wyraźnie co jest ową niekwestionowaną wartością.
W Operetce mamy więc do czynienia z dramatem, który w tandetnym opakowaniu operetki mówi o sprawach najważniejszych: władzy, przemocy, upodleniu człowieka, ideologii pogardy, miłości czy jej braku i który szuka nadziei. Jolanta Drużyńska – Radio Kraków
Spektakl z muzyka na żywo i zespołem Teatru w brawurowej inscenizacji
Miejsce: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Chramcówki, Zakopane, Polska
Godzina rozpoczęcia: 19:15
Godzina zakończenia: 21:30
Dla dzieci: Nie
Wydarzenie biletowane: Tak
Organizator: Teatr im.St.I.Witkiewicza
Strona www: https://witkacy-bilety.interticket.pl/program/operetka-2594
E-mail: sekretariat@witkacy.pl
Telefon: 600 00 15 14