Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   25.09   862.45   45.2   12.21
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   37.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   24.2   35.83
Józefa Piłsudskiego   33.57   56.36
Tytusa Chałubińskiego   29.94   47.42
Zofii i Witolda Paryskich   36.54   66.09
Kuźnice   9.77   13.61
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   27.43   44.13
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pt. 15.01 22:00
Śnieg
-9° / -9° słabe opady śniegu
Sob. 13:00
Śnieg
-8°
Nd. 13:00
Śnieg
-10°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
-6°
Wt. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

"Świat Kolorów" Zenona Remiego w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerowny Dwór

Są w Zakopanem ludzie niezwykli. Przechodzimy często obok ich dzieł, obok samych postaci, nie dostrzegając ich wkładu pracy i twórczości w otaczającą nas rzeczywistość. Z pewnością należy do nich Zenon Andrzej Remi - architekt i artysta, obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Z tej okazji Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centru  Kultury oraz Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają do zapoznania się z ekspozycją akwarel i rysunków jego autorstwa.


Zenon Andrzej Remi - architekt urodzony w Nowym Sączu, w słynnej rodzinie osób od pokoleń tworzących w tym pięknym zawodzie - ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, uzyskując dyplom w 1969 roku. Już w 1970 zamieszkał w Zakopanem. Pracownia Projektowa PBO Podhale, Muzeum Tatrzańskie, Pracownia Urbanistyczna WBP, Pracownia „ARCHPLAT" Stowarzyszenia Architektów Polskich – to kolejne etapy pracy zawodowej Zenona A. Remiego w Zakopanem, które doprowadziły do otwarcia własnej Autorskiej Pracowni Architektonicznej „JAR" (1993) działającej do dziś.

Pół wieku przy desce kreślarskiej zaowocowało nie tylko wieloma realizacjami projektów, ale także nagrodami i wyróżnieniami, z których sam architekt najbardziej ceni sobie wyróżnienie w konkursie SARP Nagroda Roku 1991 za szałas „Skorusa" Zofii Karpiel-Bułecki pod Lipkami w Zakopanem, który z czasem stał się miejscem spotkań, miejscem znaczącym w życiu wielu osób, nie tylko z Zakopanego. Działalność zawodowa to jednak jedynie fragment twórczego życia Zenona A. Remiego.

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zaprasza na niezwykłą wystawę akwarel znanego architekta. Rysunek i akwarela to jego pasja, której oddaje się z zamiłowaniem, w ciepły sposób utrwalając architekturę rodzimą, ale także tę z innych zakątków świata, które dane mu było zobaczyć. Rodzinny budynek domu w Nowym Sączu jest nie tylko pięknie przedstawioną bryłą architektoniczną, ale stanowi pretekst do rozważań, czym był i jest rodzinny dom i jego historia.

Zakopane i Podhale stało się drugim domem Artysty. Wrośnięty w krajobraz zatrzymuje nie tylko szałasy na polanie Szymkówka w Bukowinie Tatrzańskiej, ale także otulone śniegiem kapliczki czy pędzące po śniegu sanie, w których zaznaczono jedynie zarysy górali. Bo też trudno się doszukiwać postaci na akwarelach Remiego. Jeśli się pojawiają, to jako element całości, mający pokazać majestat gór, na tym m.in. polega subtelność akwarel Remiego. Delikatna kolorystyka, delikatny rysunek detali sprawiają, że człowiek zostaje ukazany właśnie przez nie, nie wprost.

Różnorodność akwarel, jakie możemy zobaczyć na wystawie w willi Czerwony Dwór, jest zadziwiająca. Odrębny temat stanowią reminiscencje z podróży, tych bliższych i tych w odległe krańce Europy i świata, czym innym są barwne ilustracje książek dla dzieci.

Kolejna pasja Zenona Andrzeja Remiego to kartki świąteczne. Rysowane i malowane co roku dla znajomych, przyjaciół, instytucji. Na wystawie w Czerwonym Dworze prezentowana jest jedynie niewielka część z ponad czterech tysięcy małych dzieł sztuki, stworzonych z potrzeby serca. Bardzo osobistych, wycyzelowanych, gdzie każde muśnięcie pędzlem kreuje atmosferę radości i tajemnicy.

Czerwony Dwór położony jest tuż obok osiedla Kasprusie, zaprojektowanego przez Zenona A. Remiego. Oglądając piękną i bogatą wystawę akwareli nie sposób nie zauważyć jak bardzo pracowitym i płodnym twórcą jest Zenon Remi.  Przecież, jak w 1972 roku powiedział Władysław Hasior:

„Poza obowiązkami zawodowymi uprawia rysunek i malarstwo akwarelowe, wierząc, że nie jest to zajęcie całkiem marginesowe w jego zawodzie".

Kuratorka wystawy

Małgorzata Wnuk

(MP)