Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dostateczna
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   65.4   1292.53   4.28   8.87
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   99.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   95.76   114.43
Józefa Piłsudskiego   8.06   10
Tytusa Chałubińskiego   2.33   2.75
Zofii i Witolda Paryskich   27.14   40.52
Kuźnice   1.38   1.78
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   13.66   15.22
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 09.02 01:00
Zachmurzenie
-12° / -12° pochmurnie
Czw. 13:00
Słonecznie
-0°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
-0°
Sob. 13:00
Śnieg
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Kolędujmy wszyscy wraz… z Vechi Acum, Hanną Zbyryt i Wojciechem Wachułką

Już jutro krakowska grupa muzyczna pod enigmatyczną nazwą Vechi Acum zagra i zaśpiewa w „staro – nowym” brzmieniu kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w Sanktuarium Św. Antoniego w Zakopanem. „Świąteczna Gwiazdka” to recital w wykonaniu Hanny Zbyryt i Wojtka Wachułki, którego będzie można natomiast posłuchać w najbliższą niedzielę po mszy świętej o godzinie 11:00 w Kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie. Oba koncerty organizowane są w ramach XII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”.

Nazwa zespołu Vechi Acum zaczerpnięta z języka rumuńskiego oznacza dosłownie „staro – nowe”, co idealnie określa główny nurt muzyczny, jaki prezentują muzycy, a więc chęć przekazania tradycyjnej muzyki etnicznej w świeżym, niekonwencjonalnym wydaniu.

Grupę tworzą osoby z różnych muzycznych regionów Polski – od Ziemi Żywieckiej, przez Ziemię Podhalańską, Polski Spisz i Podkarpacie. Połączyła ich muzyka, a w szczególności umiłowanie do dźwięków etnicznych, nie tylko polskich, ale i bałkańskich czy żydowskich – i właśnie taki repertuar prezentują na co dzień.

W skład zespołu wchodzą: Barbara Motyka – wokal, skrzypce, Wojciech Bochenek – wokal, Jakub Hubicki – akordeon, Dominik Pietraszek – skrzypce, Wojciech Chlanda – kontrabas oraz Karol Wilkoszewski – perkusjonalia.

Najpiękniejsze polskie i zagraniczne piosenki świąteczne, kolędy i pastorałki wykonają dla nas podczas niedzielnego recitalu Hanna Zbyryt i Wojtek Wachułka. Koncert pod tytułem „Świąteczna Gwiazdka” zabrzmi w najbliższą niedzielę w Kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Hanna Zbyryt – aktorka, reżyserka, od najmłodszych lat występuje na deskach profesjonalnego teatru u takich reżyserów jak Jarek Kilian, Adam Hanuszkiewicz. Jest współzałożycielką Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem. gdzie gra i reżyseruje.

Wojtek Wachułka – muzyk krakowski, kompozytor, pianista, aranżer. Na swoim koncie ma wiele realizacji radiowo – telewizyjnych I teatralnych w Polsce i zagranicą.

Transmisję obu koncertów obejrzeć można na www.festiwale.zakopane.pl oraz profilach społecznościowych Miasta Zakopane. Patronat medialny nad Festiwalem objęli: Polskie Radio, TVP3 Kraków, Polska Press Kraków, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Niedziela, Gość Niedzielny, Tygodnik Podhalański oraz portale 24tp.pl, malopolskaonline.pl, podhale24.pl i watra.pl.

(MP)