Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   26.97   0   21.03   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   21.21
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.4   26.6
Józefa Piłsudskiego   8.22   10.43
Tytusa Chałubińskiego   5.99   7.67
Zofii i Witolda Paryskich   16.21   22.24
Kuźnice   7.17   9.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.35   0.44
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 26.05 23:00
Zachmurzenie
11° / 11° zachmurzenie duże
Pon. 14:00
Deszczowo
14°
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
15°
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

Kolędujmy wszyscy wraz… z Vechi Acum, Hanną Zbyryt i Wojciechem Wachułką

Już jutro krakowska grupa muzyczna pod enigmatyczną nazwą Vechi Acum zagra i zaśpiewa w „staro – nowym” brzmieniu kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w Sanktuarium Św. Antoniego w Zakopanem. „Świąteczna Gwiazdka” to recital w wykonaniu Hanny Zbyryt i Wojtka Wachułki, którego będzie można natomiast posłuchać w najbliższą niedzielę po mszy świętej o godzinie 11:00 w Kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie. Oba koncerty organizowane są w ramach XII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”.

Nazwa zespołu Vechi Acum zaczerpnięta z języka rumuńskiego oznacza dosłownie „staro – nowe”, co idealnie określa główny nurt muzyczny, jaki prezentują muzycy, a więc chęć przekazania tradycyjnej muzyki etnicznej w świeżym, niekonwencjonalnym wydaniu.

Grupę tworzą osoby z różnych muzycznych regionów Polski – od Ziemi Żywieckiej, przez Ziemię Podhalańską, Polski Spisz i Podkarpacie. Połączyła ich muzyka, a w szczególności umiłowanie do dźwięków etnicznych, nie tylko polskich, ale i bałkańskich czy żydowskich – i właśnie taki repertuar prezentują na co dzień.

W skład zespołu wchodzą: Barbara Motyka – wokal, skrzypce, Wojciech Bochenek – wokal, Jakub Hubicki – akordeon, Dominik Pietraszek – skrzypce, Wojciech Chlanda – kontrabas oraz Karol Wilkoszewski – perkusjonalia.

Najpiękniejsze polskie i zagraniczne piosenki świąteczne, kolędy i pastorałki wykonają dla nas podczas niedzielnego recitalu Hanna Zbyryt i Wojtek Wachułka. Koncert pod tytułem „Świąteczna Gwiazdka” zabrzmi w najbliższą niedzielę w Kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Hanna Zbyryt – aktorka, reżyserka, od najmłodszych lat występuje na deskach profesjonalnego teatru u takich reżyserów jak Jarek Kilian, Adam Hanuszkiewicz. Jest współzałożycielką Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem. gdzie gra i reżyseruje.

Wojtek Wachułka – muzyk krakowski, kompozytor, pianista, aranżer. Na swoim koncie ma wiele realizacji radiowo – telewizyjnych I teatralnych w Polsce i zagranicą.

Transmisję obu koncertów obejrzeć można na www.festiwale.zakopane.pl oraz profilach społecznościowych Miasta Zakopane. Patronat medialny nad Festiwalem objęli: Polskie Radio, TVP3 Kraków, Polska Press Kraków, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Niedziela, Gość Niedzielny, Tygodnik Podhalański oraz portale 24tp.pl, malopolskaonline.pl, podhale24.pl i watra.pl.

(MP)