Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   13.94   424.42   29.77   6.31
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   16.37   20.2
Józefa Piłsudskiego   8.28   10.01
Tytusa Chałubińskiego   9.58   12.15
Zofii i Witolda Paryskich   13.59   17.08
Kuźnice   9.69   11.64
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.41   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 15.08 11:00
Deszczowo
23° / 15° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
25°
Czw. 14:00
Deszczowo
23°
Pt. 14:00
Deszczowo
24°
Sob. 08:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Z góry widać lepiej...

Zakończyła się jubileuszowa edycja Festiwalu Inspirowane górami... im. Ewy i Macieja Berbeków. Góry są nieustannym źródłem inspiracji dla przyrodników, fotografików i pisarzy, o czym mogliśmy się przekonać podczas spotkań, wernisaży czy wycieczki dla dużych i małych, którą poprowadził dr Paweł Skawiński.

Wycieczka była nowością w programie festiwalu, podobnie jak zajęcia na ściance wspinaczkowej prowadzone przez KW Zakopane. Obie cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników i z pewnością zostaną powtórzone przy następnych edycjach.

Miłośników fotografii zauroczyły zarówno zdjęcia z akcji ratunkowych Macieja Gąsienicy, jak i Tatry z lotu ptaka Adama Brzozy. O tajnikach robienia zdjęć z pokładu śmigłowca czy podczas kilkugodzinnego lotu paralotnią autor opowiadał w Miejskiej Galerii Sztuki.

Podczas jubileuszu nie może zabraknąć muzycznej uczty, którą tym razem zapewnił Grzegorz Turnau LIVe w Teatrze Witkacego oraz tortu, na którym świeczki zdmuchnęli wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica w towarzystwie rodziny i przyjaciół Ewy i Macieja Berbeków.

Festiwal "Inspirowane górami..." organizowany jesienią jest formą uczczenia rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich, która przypada 18 października. Wydarzenie jest rów­nież okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu Miasta przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni. Celem festiwalu jest pokazanie twór­czości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem le­żącym u ich podnóża, z jego ciekawą kulturą i historią.

Festiwal od trzeciej edycji dedykowa­ny jest Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Broad Peaku. Pięć lat później zmarła jego żona, znakomita plastyczka i scenografka, Ewa Dyakow­ska – Berbeka. Niespełna pół roku później odbyło się uroczyste ogłoszenie Pa­tronami Festiwalu tych Zakopiańczyków, pracujących i działających społecznie w naszym mieście i zaangażowanych od początku w organizację wydarzenia.

Organizator: Miasto Zakopane

Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, Kino Miejsce, Zakopiańskie Centrum Kultury Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Klub Wysokogórski Zakopane, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem

O wszystkich festiwalowych wydarzeniach przeczytacie na stronie https://festiwale.zakopane.pl/festiwal-inspirowane...

Zdjęcia: AKS, KSR, MSZ, APM

(APM)