Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   15.49   19.69
Józefa Piłsudskiego   5.75   7.07
Tytusa Chałubińskiego   5.19   6.37
Kuźnice   4.72   5.61
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 12.07 05:00
Zachmurzenie
8° / 11° zachmurzenie małe
Nd. 14:00
Zachmurzenie
22°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
25°
Wt. 14:00
Deszczowo
20°
Śr. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane
Strefa Miejska

ZAINAUGUROWANO JUBILEUSZOWĄ EDYCJĘ ZAKOPIAŃSKIEGO FESTIWALU LITERACKIEGO. ROZPOCZĘLIŚMY ŚWIĘTOWANIE DEKADY Z LITERATURĄ POD TATRAMI!

ZAINAUGUROWANO JUBILEUSZOWĄ EDYCJĘ ZAKOPIAŃSKIEGO FESTIWALU LITERACKIEGO. ROZPOCZĘLIŚMY ŚWIĘTOWANIE DEKADY Z LITERATURĄ POD TATRAMI!

W piątek, 11 lipca, Zakopane znów stało się stolicą słowa pisanego – rozpoczął się 10. Zakopiański Festiwal Literacki, który potrwa do niedzieli. Jubileuszowy charakter wydarzenia widać było już od pierwszych chwil – inauguracja festiwalu zgromadziła miłośników literatury, autorów, czytelników i mieszkańców w samym sercu miasta, przy Oczku Wodnym na Krupówkach, gdzie uroczyście otwarto wyjątkową wystawę fotograficzną „10 lat festiwalu literackiego w kadrze”. Symbolicznie rozpoczęła ona nie tylko tegoroczną edycję, ale i całą nową dekadę literackiej obecności w przestrzeni Zakopanego.

Wystawa – zaaranżowana w przestrzeni otwartej – to wizualna opowieść o tym, festiwal na przestrzeni lat urósł do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, łącząc refleksję nad słowem z otwartością na świat, lokalność z uniwersalnością.

Tuż po otwarciu rozpoczęły się spotkania autorskie, które – jak co roku – pokazały, jak literatura potrafi być punktem wyjścia do rozmowy o sprawach istotnych, poruszających i aktualnych. W piątkowe popołudnie na Placu Niepodległości odbyły się głębokie rozmowy o świecie, historii, sąsiadach i tożsamości: Anna Maziuk mówiła o wędrujących niedźwiedziach i granicach, Aleksandra Boćkowska – o międzywojennej Gdyni jako symbolu modernizacji, a Tomasz Pindel – o nieobecnych mistrzach literatury iberoamerykańskiej, Llosie i Márquezie. Festiwal gościł również Małgorzatę Czyńską i jej literacką opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdę Stachulę, która przybliżyła proces ekranizacji własnych powieści kryminalnych – od słowa do obrazu.

Wyjątkową częścią programu w tym roku jest współpraca z BNP Paribas Kino Letnie Sopot–Zakopane, w której połączyliśmy świat literatury i kina. Rozpoczęliśmy od projekcji głośnej ekranizacji „Rzeki Tajemnic” Dennisa Lehane. Seans pod gwiazdami był znakomitym domknięciem dnia, a jego klimat pokazał, jak mocno obraz może dopełniać słowo i jak festiwal wychodzi poza książkę, tworząc przestrzeń dla kultury we wszystkich jej wymiarach.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Już od południa Plac Niepodległości i Park Miejski tętniły dziecięcym śmiechem i ciekawością: uczestnicy zajęć literacko-detektywistycznych szyfrowali tropy jak Sherlock Holmes, słuchali wierszy z Akademią Małego Czytelnika, spotkali się z autorem Pawłem Beręsewiczem i zamknęli dzień barwnymi warsztatami „Tęcza w słoiku”. Młodzi czytelnicy byli – jak zawsze – ważną częścią festiwalu.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia – zarówno na Krupówkach, jak i na Placu Niepodległości, w parku, czy pod gwiazdami podczas seansu. To dopiero początek jubileuszowej edycji. Przed nami kolejne dwa dni spotkań z autorami, dyskusji o literaturze i świecie, warsztatów i inspirujących rozmów.

Zapraszamy wszystkich – mieszkańców, gości, dużych i małych – do wspólnego świętowania 10 lat Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Bądźcie z nami – czytajmy świat ze zrozumieniem, z otwartością i pasją.

Więcej informacji: www.zakopane.pl