Ogólnopolska konferencja naukowa Tatry w literaturze II. Słowo o Morskim Oku
(12 – 14 XI 2025, Zakopane)
Idea konferencji:
„Wysokość tych częścią czarnych, częścią blaskiem słonecznym oblanych prostopadłych ścian, podwaja się przez odbicie w wodzie. U góry i u dołu niebo” pisał Tytus Chałubiński w Sześciu dniach w Tatrach. W toni Morskiego Oka odbija się nie tylko uroda tatrzańskich szczytów – przegląda się w niej i przybysz. To tu ogniskują się spory o współistnienie człowieka i natury, o miejsce Tatr i dziedzictwa Podhalan w kulturze narodowej i ogólnoludzkiej. Spektakularna panorama otoczenia stawu należy do najbardziej rozpoznawalnych widoków Tatr – widok ten inspirował jednak nie tylko sztuki wizualne. Morskie Oko zajmuje poczesne miejsce w historii polskiej literatury: jako jej temat, ale i jako osobiste doświadczenie wielu wybitnych ludzi pióra.
Konferencja mieć będzie charakter literaturoznawczy i kulturoznawczy: wątki związane ze sztuką, historią i ochroną dziedzictwa (kulturowego i przyrodniczego) interesują nas o tyle, o ile znalazły swój wyraz w literaturze czy w dyskursach społeczno-kulturowych poszczególnych epok. Interdyscyplinarny i krzyżujący dziedziny wiedzy charakter konferencji pozwoli wytworzyć potencjał twórczy, który da nowe spojrzenie na fenomen Morskiego Oka w kulturze.
Obrady odbywać się będą w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, literackiej filii Muzeum Tatrzańskiego (12 – 13 XI) oraz w schronisku PTTK nad Morskim Okiem (w ramach wydarzenia „Literatura w Tatrach”, 13/14 IX).
Zapraszamy do niespiesznej i pogłębionej rozmowy o Morskim Oku!
Proponowane podgrupy tematyczne
Morskie Oko w literaturze
Morskie Oko w dyskursach społeczno-politycznych, artystycznych, przyrodo- i kulturoznawczych
Morskie Oko w biografiach literackich
Informacje organizacyjne
Pierwsza edycja konferencji odbyła się w dniach 22–25 XI 2023 pod hasłem „Czytane, pisane, oglądane. Tatry w literaturze”. Pragniemy, by rozpoczęty tamtym wydarzeniem cykl miał charakter dyskusyjny, umożliwiając spokojne i refleksyjne zatrzymanie się nad poruszanymi zagadnieniami.
Na wystąpienia przeznaczone będzie po 20 minut, po każdej sesji odbędzie się dyskusja moderowana.
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł i obejmuje przerwy kawowe i materiały konferencyjne. Nie zapewniamy noclegów ani dojazdu.
Pierwsze dwa dni obrad, 12–13 XI 2025 (środa–czwartek) odbywać się będą w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, literackiej filii Muzeum Tatrzańskiego (Zakopane, ul. Tetmajera 15).
Na zakończenie konferencji zaprosimy Państwa na towarzyszące jej wydarzenie „Literatura w Tatrach” w schronisku PTTK nad Morskim Okiem (wieczór 13 XI i przedpołudnie 14 XI). Połączone ono będzie z noclegiem w schronisku (rezerwacja zapewniona przez organizatora, płatność we własnym zakresie przez uczestników, szczegóły: https://schroniskomorskieoko.pl/pl/oferta).
Wybrane referaty zamierzamy wydać w „Roczniku Podhalańskim”.
Zgłoszenia
Zapraszamy do przesyłania propozycji tematów wystąpień wraz z abstraktem i podstawową bibliografią.
Prosimy również o krótką notę biograficzną zawierającą informację o Państwa zainteresowaniach badawczych, ewentualną afiliację, dane kontaktowe (adres e-mail oraz telefon).
Na zgłoszenia czekamy do 8 VII 2025.
O zakwalifikowaniu nadesłanych zgłoszeń poinformujemy do 31 VII 2025.
Kontakt
Nasz e-mail: literatura@muzeumtatrzanskie.pl
www.muzeumtatrzanskie.pl/tatry-w-literaturze-2025
Koordynatorki
Dr Kinga Nędza-Sikoniowska
Dr hab. Bianka Rolando, prof. UAM
Organizator
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Miejsce: Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Filia Muzeum Tatrzańskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Zakopane, Polska
Data i godzina rozpoczęcia: 2025-11-12 - 2025-11-14 od 10:00
do 18:00
Dla dzieci: Nie
Wydarzenie biletowane: Nie
Organizator: Muzeum Tatrzańskie