Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.84   454.3   79.45   7
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   16.39
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.76   3.35
Józefa Piłsudskiego   0.48   0.71
Tytusa Chałubińskiego   0.97   1.21
Zofii i Witolda Paryskich   1.14   1.69
Kuźnice   0.37   0.53
Gronik   0.68   0.81
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.46   1.96
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 21.10 23:00
Zachmurzenie
9° / 8° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 14:00
Zachmurzenie
Sob. 14:00
Śnieg
Nd. 14:00
Słonecznie
Pon. 14:00
Słonecznie
12°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
10°
Zdjęcie promujące Zakopane

XIII Międzynarodowe Forum Górskie

W Zakopanem zakończyło się już XIII Międzynarodowe Forum Górskie, które w tym roku wyjątkowo skupiło się na znaczeniu wyjątkowego miejsca kultu i wydarzeń związanych ze 160 rocznicą objawień na Wiktorówkach. Forum było więc miejscem wymiany poglądów, prezentacji wyników badań, a także stworzenia przestrzeni do dyskusji naukowej dotyczącej Objawienia na Wiktorówkach w 1860 roku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady Miasta i Urzędu Miasta Zakopane z wiceburmistrz Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Przewodniczącym Janem Glucem na czele.

Konferencja pozwoliła na analizę oraz utrwalenie ważnych wydarzeń w historii regionu. Zwróciła także uwagę na współczesną rolę Rusinowej Polany i jej okolicę pod względem ruchu turystycznego, a także podjęło rozważania o objawieniu w świetle nauk kościoła katolickiego.

Chcę przypomnieć przy okazji 160-lecia Objawień na Wiktorówkach, że jest to miejsce nie tylko ważne dla mieszkańców Tatr i Podhala – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski. 

- Tatry są nasze, nasza jest także Królowa Podhala, czyli Matka Boża. Trudno nie cieszyć się i nie radować z tak pięknej rocznicy już przecież obchodzonej na samych Wiktorówkach w sierpniu tego roku, a teraz w postaci sesji naukowej w Zakopanem. Bardzo się cieszę, że sesja spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem i że możemy się tutaj spotkać i z bardzo głębokimi, osobistymi relacjami, wspomnieniami – niekiedy wzruszającymi, ale także z takimi bardzo rzetelnie opracowanymi referatami naukowymi. To wzbogaca naszą wiedzę o Wiktorówkach, o Matce Bożej Jaworzyńskiej, o tej tradycji, która ma swoje 160 lat i pokazuje, że jest to rzeczywistość głęboko wpisana w serca ludzi, którzy tutaj mieszkają, ale także w serca tych wszystkich, którzy przybywają pod Tatry. 

Prawie niemożliwym jest, żeby z Matką Bożą Jaworzyńską się nie spotkać, bo przecież każdy idzie na Rusinową Polanę, a stamtąd już tylko kawałek by uklęknąć przed Tą, która jest nie tylko ucieczką grzeszników, którą czczono tutaj od początku, ale Tą, która prowadzi do Boga - jak napisał Jan Paweł II, prostuje ścieżki do Pana Boga. Oczywiście w ludzkiej naturze leży krytycyzm i bardzo dobrze. Kościół wobec nadzwyczajnych zjawisk zawsze był bardzo ostrożny jak również w wypowiadaniu swoich ostatecznych orzeczeń. Niemniej jednak, kiedy z jednej strony potrzebna jest zdrowa postawa krytyczna, tak krytycyzm za wszelką cenę jest dla naszego wnętrza, dla naszej duszy zabójczy. Tutaj trzeba znaleźć właściwą drogę, bo po to jest dar mądrości i dar rozumu, żeby umieć się w tym wszystkim rozeznać. 

Sami organizatorzy Międzynarodowego Forum Górskiego podkreślali, że tegoroczne wydanie imprezy jest wyjątkowe, jeśli chodzi o specyfikę i tematykę wydarzenia. 

- Poprzednie edycje dotykały kwestii gospodarczych, infrastrukturalnych – przypomina Piotr Bąk starosta tatrzański.

Kwestia ta w ujęciu naszego Forum nie jest wyłącznie kwestią religijną. Ma to znacznie szerszy zakres – geograficzny czy kulturowy, bo na kanwie tego wydarzenia, które miało miejsce przed 160 laty powstało wiele zjawisk: społecznych, gospodarczych, ale przede wszystkim zjawisk kulturowych, wykraczających daleko poza obszar Podhala, Małopolski, a nawet poza obszar Polski. Dzisiaj Wiktorówki i Rusinowa Polana mają wielkie grono miłośników na całym świecie. Jest wiele faktów, które dotychczas umknęły uwadze historyków, jak chociażby to, że Wiktorówki były centrum, które organizowało przerzucanie literatury religijnej i wolnościowej do Czechosłowacji za czasów komunizmu. Są kwestie genealogiczne, własnościowe, przyrodnicze – to wszystko jest bardzo ciekawym zbiorem zagadnień.

Z tego miejsca gratuluję Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, a także Radzie Programowej na czele z prof. Stanisławem Hodorowiczem. Tegoroczne XIII Międzynarodowe Forum Górskie odbywało się pod Honorowym Patronatem Metropolita ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Partnerem Strategicznym konferencji było Województwo Małopolskie.

Źródło: Starostwo Tatrzańskie

(RKW)