Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   0   97.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   8.64   11.36
Józefa Piłsudskiego   5.74   7.25
Tytusa Chałubińskiego   7.52   9.59
Zofii i Witolda Paryskich   13.85   20.86
Kuźnice   7.56   9.47
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.52   0.68
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.04 20:00
Śnieg
5° / -3° słabe opady śniegu
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

SYLWESTER 2023 - ważne informacje


W dniu 31 grudnia 2023 r. na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem zorganizowana zostanie przez Telewizję Polską S.A. impreza masowa „Sylwester Marzeń z Dwójką”. Jej uczestników prosimy o zapoznanie się z ważnymi informacjami organizacyjnymi związanymi z zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa.

ORGANIZACJA RUCHU


Wszystkich poruszających się samochodami zachęcamy do dobrego zaplanowania podróży oraz wzięcia pod uwagę możliwych utrudnień w ruchu drogowym zarówno na drogach dojazdowych do Zakopanego, jak i w samym mieście.

Zachęcamy wszystkich przyjeżdżających i wyjeżdżających do korzystania z dróg alternatywnych zalecanych w zależności od miejsca postoju w poszczególnych częściach miasta (część wschodnia – przez Olczę, część zachodnia – przez Czarny Dunajec).

Zachęcamy także do pozostawienia samochodów w miejscu zakwaterowania oraz do poruszania się po Zakopanem pieszo lub komunikacją miejską.

W dniu 31 grudnia 2023 r. (niedziela) komunikacja miejska funkcjonować będzie zgodnie z rozkładem jazdy tj. godziny odjazdu z przystanków komunikacyjnych pozostają bez zmian, natomiast zmieniona zostanie trasa przejazdu oraz zostaną wyłączone z obsługi poniżej wymienione przystanki:

  • 31 grudnia 2023 r. od godz. 16:00 autobusy linii nr 11, 14, 18, 19 i 21 będą odjeżdżać jak dotychczas z Rejonu Dworca ul. Kościuszki w Zakopanem. Z obsługi tych linii zostaną wyłączone następujące przystanki: Aleje 3-go Maja Dolne, Aleje 3-go Maja Górne, Pomnik hr Władysława Zamoyskiego (dwustronnie), Watra (dwustronnie), Parcele Urzędnicze (dwustronnie), Tetmajera Kamiland (dwustronnie), Tetmajera Muzeum Kornela Makuszyńskiego (dwustronnie), Grunwaldzka Ornak (dwustronnie), Makuszyńskiego (dwustronnie), Piłsudskiego „Start” (dwustronnie), Piłsudskiego TOPR (dwustronnie), B. Czecha Skocznia (dwustronnie), B. Czecha COS (dwustronnie), Nowotarska Szkoła (dwustronnie), Równia Krupowa.

Jednocześnie informujemy, że zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu, która będzie obowiązywała w dniach od 31 grudnia 2023 r. od godz. 06:00 do 1 stycznia 2024 r. do godziny 06:00. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi w dniu 1 stycznia 2024 r. po godzinie 06:00.

  • Zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną ul. Kościuszki na odcinku od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do skrzyżowania z Al. 3-go Maja, ul. Staszica, Weteranów Wojny i Zborowskiego – wjazd będzie możliwy tylko dla mieszkańców na podstawie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania.
  • Dodatkowo mogą zostać wyłączona z ruchu odcinki ulic: Aleje 3-go Maja od strony Ronda Solidarności, Aleje 3 Maja od ul. Kościuszki do ul. Krupówki oraz ul. Krupówki od ul. Aleje 3-go Maja do skrzyżowania z ul. Zamoyskiego, ul. Witkiewicza i ul. Tetmajera o czym będzie decydować Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem w zależności od rozwoju sytuacji. Ruchem będą kierować funkcjonariusze policji. 
  • Na ul. Kamieniec obowiązywać będzie całkowity zakaz zatrzymywania i postoju po obu stronach ulicy na odcinku od ul. Nowotarskiej do wjazdu do Szpitala Powiatowego.
  • W przypadku wystąpienia bardzo dużego natężenia ruchu kołowego i blokowania się ulic w celu szybszego rozładowania zatorów drogowych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem wydadzą dyspozycję Straży Miejskiej otwarcia szlabanu blokującego przejazd pomiędzy ul. Ogrodową a ul. Orkana oraz będą kierować pojazdy na objazd.


W dniach 31.12.2023 – 01.01.2024 udostępniony będzie BEZPŁATNIE parking Parkuj i Jedź (Park&Ride) zlokalizowany przy ulicy Chramcówki 35 A.

Zamknięte zostaną następujące parkingi w centrum miasta:

  • ul. Kościuszki – od ul. Sienkiewicza do Al. 3-go Maja,
  • ul. Staszica – w całości,
  • Al. 3-go Maja – część górna (parking pomiędzy ul. Weteranów Wojny a ul. Kościuszki - w zatoce),
  • Al. 3-go Maja - część dolna (parking autobusowy - w zatoce),
  • ul. Sienkiewicza – na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Gimnazjalnej.

Zalecamy korzystanie z odpłatnych parkingów miejskich i prywatnych zlokalizowanych w rejonie centrum miasta.POCIĄGI 

Przedstawiciele POLREGIO poinformowali, że w związku ze wzmożonym ruchem świąteczno-sylwestrowym oraz dużym zainteresowaniem imprezą, jaką jest Sylwester Marzeń organizowany przez Telewizję Polską, zaplanowano pociągi z Krakowa do Zakopanego, którymi komfortowo można dojechać na wydarzenie, a następnie bezpiecznie wrócić w Nowy Rok. Przewoźnik podstawi dodatkowe pociągi na trasie Kraków –Sucha Beskidzka-Zakopane.

31.12 2023
w relacji Kraków Gł odj. 15.43 – Zakopane przyj. 20.32

01.01.2024
w relacji Zakopane odj. 01.20 – Chabówka 02.27
w relacji Zakopane odj. 02.39 – Kraków Gł. przyj. 06.16

W trosce o komfort podróżnych przedstawiciele ICC proszą wszystkich zainteresowanych o wcześniejszy zakup biletów co usprawni organizację i właściwie rozłoży wzmożony ruch.INFORMACJE DOTYCZĄCE IMPREZY MASOWEJ

Otwarcie bram wejściowych nastąpi o godz. 18:00 – dnia 31.12.2023

Zamknięcie bram o godz. 01:00 – dnia 01.01.2024

Start koncertu: 19:50

Wejście na teren imprezy masowej jest bezpłatne.

Na terenie imprezy znajdować się będzie wydzielone miejsce dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wejście od strony ul. Sienkiewicza (przy restauracji Villa Toscana). Sugerowane miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych (do zaparkowania wymagana będzie ważna karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej) - parking przy ul. Sienkiewicza vis a vis szkoły muzycznej - miejsca postojowe w zatoce.BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS IMPREZY MASOWEJ

Przebywając na terenie imprezy masowej bezwzględnie należy się stosować do poleceń służb porządkowych, zarówno organizatora, jak również Policji.

Wszyscy uczestnicy imprezy sylwestrowej zobowiązani są do przestrzegania Regulaminu imprezy oraz podlegają restrykcjom Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Szczegółowo o zasadach obowiązujących uczestników imprezy masowej znajdą Państwo w złączniku. Za ich złamanie grozi odpowiedzialność karna z postępowaniem w trybie przyspieszonym włącznie.

Bieżące komunikaty dotyczące bezpieczeństwa przekazywać będzie zakopiańska Policja
za pośrednictwem strony www.zakopane.policja.gov.pl oraz portalu społecznościowego Facebook.

Każdy uczestnik imprezy zobowiązany jest do przestrzegania aktualnych na dzień imprezy zasad i warunków bezpieczeństwa epidemicznego określonych w Regulaminie oraz w obowiązujących przepisach prawa.

Przypominamy także o konieczności zadbania o bezpieczeństwo osobiste, a także zwrócenia uwagi na torebki i portfele. Nie pozostawiajmy rzeczy wartościowych bez nadzoru, znajdując się w tłumie, cenne przedmioty trzymajmy w kieszeniach wewnętrznych.FAJERWERKI

Informujemy, że w Zakopanem obowiązuje uchwała Rady Miasta w sprawie zakazu odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych na terenie miasta w miejscach publicznych.

Miasto Zakopane i Telewizja Polska S.A. nie organizuje pokazu fajerwerków. Wszystkich mieszkańców i turystów również zachęcamy, by w trosce o bezpieczeństwo i zwierzęta znajdujące się na terenie miasta oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego nie używali petard, rac oraz innych materiałów pirotechnicznych.

Pamiętajmy, że huk petard szkodzi zwierzętom, zarówno dzikim, jak i domowym. Sztuczne ognie mogą stanowić także zagrożenie dla osób, które je odpalają, bądź znajdują się w pobliżu.

Apelujemy także, by na czas Sylwestra zawczasu zadbać o bezpieczne schronienie dla zwierząt domowych i zapewnić im odpowiednie warunki lub środki uspokajające. Przypominamy, że na terenie Górnej i Dolnej Równi Krupowej obowiązuje całkowity zakaz handlu.