Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.89   0   -   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   5.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.65   4.64
Józefa Piłsudskiego   3.39   4.39
Tytusa Chałubińskiego   4.4   5.67
Zofii i Witolda Paryskich   5.13   6.88
Kuźnice   5.32   6.83
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.65
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 20.04 11:00
Śnieg
4° / -0° słabe opady śniegu
Nd. 14:00
Śnieg
-1°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 08:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy pokonkursowej Madonny Podhalańskie

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Centrum Kultury Rodzimej zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej Madonny Podhalańskie, który odbędzie się w piątek 9 sierpnia o 17:00 w Willi Czerwony Dwór. Podczas wernisażu zostaną ogłoszone wyniki i rozdane nagrody.

Kult maryjny należący do najżywszych przejawów religijności katolickiej w całej Polsce, wśród górali przybiera formę szczególną. Ogłoszony w 2019 roku przez zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór konkurs, kontynuując tradycje sprzed dziesięcioleci, stanowi okazję oglądu aktualnego stanu żywotności malarstwa na szkle.

W konkursie 31 autorów przedstawiło 48 obrazów na szkle. Zaprezentowany zestaw prac potwierdza zapowiadane w poprzednich dziesięcioleciach kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki. Niektóre prace pozostają głęboko osadzone w tradycji, inne współczesne przypominają rysunki z japońskiej mangi, jeszcze inne sięgają do popularnych dzisiaj wizerunków dewocyjnych. Wszystkie jednak mówią swoje zgłoski, są pełne emocji i uczuć. Po oglądzie prac oczywiste jest, że temat konkursu przywołał nie tylko te najpopularniejsze na Podhalu wizerunki, ale także bardziej osobiste tematy związane z macierzyństwem. Rysy wielu Madonn przypominają współczesne kobiety, zaś szaty prezentujące najnowszą modę w stroju regionalnym kierują myśli w stronę młodych góralskich matek spotykanych na kościelnych i domowych uroczystościach. Także w towarzyszących wizerunkom motywach dekoracyjnych urzeka pomysłowość w poszukiwaniu regionalnych inspiracji.

W konkursie przedstawiono także 9 rzeźb. Każda z przedstawionych w konkursie prac niesie ze sobą przyjemność obcowania ze szczerą osobistą wypowiedzią twórczą na bliski jej uczuciom temat. Te widoczne we wszystkich pracach emocje są jednym z ważniejszych osiągnięć tegorocznego konkursu.

Serdecznie zapraszamy!


(MP)