Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.4   233.19   73.08   5.85
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   5.72
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.6   3.35
Józefa Piłsudskiego   5.57   7.09
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   4.43   6.03
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pon. 13.07 17:00
Deszczowo
15° / 7° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
20°
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Deszczowo
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Festiwalowe nagrody rozdane

Koncert Finałowy 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ze względu na trwającą żałobę ograniczył się do ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Instrumentaliści i wokaliści z zespołów biorących udział w wydarzeniu w ramach solidarności z wszystkimi dotkniętymi czwartkową tragedią w Tatrach wykonali jedynie kilka smutnych i żałobnych ludowych utworów. Scenę przyozdobiły symboliczne świece, a ceremonia rozpoczęła się krótką modlitwą.

- Chciałem podziękować tym, bez których ten festiwal by się nie odbył – zespołom, które do nas przyjeżdżają, ludziom z Zakopanego i z całego świata, którzy tworzą kulturę i są związani z naszym miastem. Dziękuję znakomitej publiczności, która do nas przyjeżdża specjalnie na to wydarzenie. Przy jego organizacji pracuje wiele osób, dziękuję więc im wszystkim. Jestem wdzięczny, że wczoraj w obliczu tragedii potrafiliśmy się jednoczyć, współczuć i pomagać. Festiwal w tym momencie został trochę z boku. Dziś jednak rozdaliśmy nagrody i mam nadzieję, że mimo wszystko będziecie dobrze wspominać to wydarzenie – powiedział podczas finału Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

W wydarzeniu udział wzięli posłowie Barbara Bartuś oraz Edward Siarka, przedstawiciele Związku Podhalan, a także Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Komar-Morawska, która odczytała list od Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Natomiast w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego głos zabrał Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Piczura, który wręczył Burmistrzowi Miasta Zakopane medal Polonia Minor – przyznawany za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.

Werdykt festiwalowego Jury odczytała jego przewodnicząca dr Bożena Lewandowska. Złote Ciupagi zdobyły zespoły: Breznichanki z Bułgarii i Śwarni z Nowego Targu (w kategorii tradycyjnej) oraz Muzsla Folk Dance Ensemble z Węgier (w kategorii stylizowanej). Srebrne Ciupagi otrzymały zespoły: Wierchy z Milówki i Skalnik z Kamionki Wielkiej (w kategorii tradycyjnej) oraz Oćovan ze Słowacji (w kategorii stylizowanej). Brązowe Ciupagi trafiły do zespołów: Kyczera z Legnicy (w kategorii artystycznie opracowanej) oraz Kalkedon Dance and Sports Club Association z Turcji i Prykarpattia z Ukrainy (w kategorii stylizowanej). Jury przyznało także wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej dla Zespołu Studio Folklor z Republiki Macedonii Północnej - za żywiołową prezentację tańców swojego regionu oraz dla Zespołu Le Tradizioni z Włoch - za prezentację tradycyjnych instrumentów muzycznych. Nagrody wręczał Burmistrz Leszek Dorula wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Tomaszem Filarem, dyrektor festiwalu Joanna Staszak oraz obecni na uroczystości przedstawiciele władz ministerialnych i samorządowych.

Po raz pierwszy Jury przyznało Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa oraz statuetkę Żelaznego Kohuta wraz z nagrodą finansową w wysokości 5 tys. zł zespołowi Skalnik z Polski za autentyzm, wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda została ona zainicjowana i ufundowana przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wręczył ją jego wieloletni dyrektor Antoni Malczak wraz z córką prof. Romana Reinfussa – Krystyną Reinfuss-Janusz.

Dodatkowo nagrodę specjalną dla zespołu z Nepalu przyznał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. Swoją Nagrodę im. Kazimierza Strachanowskiego Ciupagę ze Zbyrkadłami przyznało także dziennikarskie grono. Trafiła ona do zespołu z Węgier za żywiołowy i pełen ekspresji taniec. Wręczenia dokonała Klaudia Majerczyk z TVP Kraków oraz kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka.

Rozstrzygnięty został plebiscyt Gazety Krakowskiej, w którym publiczność głosowała na Najpiękniejszą Góralkę, Najśwarniejszego Górala oraz Najlepszy Zespół Góralski. Pełnomocnik Zarządu Polska Press Oddział w Krakowie Andrzej Wojdyło wręczył nagrody, które trafiły do Katarzyny Pazgan, Jana Dobosza i Zespołu Regionalnego Skalnik z Kamionki Wielkiej.

Na koniec specjalne podziękowania otrzymały zespoły przygotowanie Dni Narodowych oraz gospodarze Festiwalu – zespoły Giewont i Klimki, a także organizatorzy Dnia Górali Polskich – Zarząd Główny Związku Podhalan i Związek Podhalan Oddział Zakopane.

Na koniec oprócz podziękowań od Burmistrza Leszka Doruli dla organizatorów, uczestników i publiczności padły także ostatnie słowa „ 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem uważam za zamknięty” . Festiwalową widownię pożegnała jeszcze dudziarska muzyka.

Przez osiem dni w Zakopanem trwały występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata - z Polski, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu oraz liczne imprezy towarzyszące. Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partner Główny był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Regina Korczak-Watycha / Biuro Prasowe 51. MFFZG 

(AKS)