Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.84   0   89.19   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.63
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.24   5.59
Józefa Piłsudskiego   2.04   2.79
Tytusa Chałubińskiego   2.4   3.16
Zofii i Witolda Paryskich   1.73   2.51
Kuźnice   1.52   2.05
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.03   1.38
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 16.04 20:00
Zachmurzenie
4° / -0° zachmurzenie duże
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Śnieg
-0°
Pt. 14:00
Śnieg
Sob. 14:00
Śnieg
Nd. 14:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Kameralne trio i "Nie tylko Piazzolla"

Każdy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej jest wyjątkowy. Do tej pory słuchacze poznali klasyków w najlepszym wykonaniu, pieśni biblijne, folkowe melodie, pielgrzymkowe motywy i oczywiście organy w aranżacji pięknych zakopiańskich kościołów. Tym razem sobotni koncert przeniósł widownie do świata muzyki latynoskiej, a niepowtarzalne trio kameralne pokazało, że „Nie tylko Piazzolla” stanowi jej fundament.

W sobotę o godzinie 19:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach odbył się wspaniały koncert, wypełniający piękną przestrzeń świątyni porywającą muzyką instrumentalną. Na tle ołtarza stanęło troje wykonawców: Paweł Wajrak ze skrzypcami, Michał Nagy z gitarą oraz Klaudiusz Baran z bandoneonem i akordeonem. Oczywiście, licznie zebrani melomani usłyszeli utwory kompozytora tanga argentyńskiego, Astora Piazzolli, czyli trzy części „Historie du Tango”. Zgodnie z tytułem koncertu, repertuar nie zamknął się na kompozycjach ojca tango nuevo. Trio wykonało więc dzieło Gioacchino Rossiniego, czyli uwerturę do jego „Cyrulika Sewilskiego” oraz wyjątkowo pięknego „Cesarskiego Słowika” autorstwa Vaclava Trojana. Nie obyło się bez gromkich braw, wynagradzających wspaniały występ kameralnego tria, skłaniając artystów do aż podwójnego występu bisowego. 

Długotrwałe wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zmierza powoli do końca, ale to właśnie finałowy weekend będzie okazją do wysłuchania naprawdę niesamowitych koncertów. Pierwszy z nich, sobotnia „Viola organista w Zakopanem” zaprezentuje wyjątkowy instrument zaprojektowany przez Leonardo da Vinci. Zapraszamy do Kościoła św. Jana i Ewangelisty o godzinie 19:00. Ostatni koncert festiwalu, to będzie niedziela „Podhale / Kurpie podróż muzyczna”, kiedy zespół wokalny Cracow Singers chóralnie wykona repertuar pieśni ludowych. Koncert odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 20:00 w Parafii Tatrzańskiej Świętego Krzyża. Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz lokalne parafie serdecznie zapraszają.

Więcej informacji: festiwale.zakopane.pl

(MM)