Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   85.03   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.02   3.81
Józefa Piłsudskiego   2.42   3.18
Tytusa Chałubińskiego   3.3   4.43
Zofii i Witolda Paryskich   4.02   5.23
Kuźnice   2.58   3.27
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.02   1.27
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 19.04 11:00
Śnieg
5° / -0° słabe opady śniegu
Sob. 14:00
Deszczowo
Nd. 14:00
Śnieg
-1°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 08:00
Śnieg
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Górale z całego świata rozpoczęli swoje święto w Zakopanem

Niedziela 18 sierpnia to dzień oficjalnej inauguracji 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, podczas którego prezentują się wszystkie zespoły uczestniczące w wydarzeniu. Już z samego rana swoim śpiewem i uczestnictwem w liturgii górale z całego świata ubogacili Mszę Św. w kościele św. Krzyża, by potem barwnym korowodem ruszyć ulicami miasta.

Przesłaniem Mszy św., której przewodniczył ks. Władysław Zarębczan, była modlitwa przypisywana św. Franciszkowi, zaczynająca się od słów: O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść, wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda, jedność, tam gdzie panuje rozłam… Zabrzmiała ona nie tylko po polsku, ale także we wszystkich językach, jakimi posługują się uczestnicy Festiwalu, którzy przybyli do Zakopanego z Bułgarii, Macedonii, Nepalu, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

– Nasz międzynarodowy festiwal tworzy klimat góralskiej rodziny z całego świata. Czujemy się tu prawdziwą góralską wspólnotą, która pokazuje, jakimi wartościami żyje na co dzień i co nas łączy. Chcemy te wartości przekazywać następnym pokoleniom. Tak robią górale w Polsce, ale też w innych rejonach świata. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy festiwalu, oprócz rywalizacji o Brązowe, Srebrne i Złote Ciupagi, będą przede wszystkim tworzyli naszą wielką góralską rodzinę. Życzę wam miłego pobytu w Zakopanem, abyście wynieśli stąd jak najlepsze wrażenia i chcieli tu wracać – witał uczestników Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta Zakopane i powiatu tatrzańskiego oraz Związku Podhalan na czele z prezesem Zarządu Głównego Andrzejem Skupniem. Ruszyli oni także wraz z całym korowodem, na którego czele zobaczyć można było pytacy na koniach, owczarki podhalańskie, a także z okazji jubileuszu 115-lecia Związku Górali i 100-lecia Związku Podhalan – poczty sztandarowe licznych oddziałów tej zasłużonej góralskiej organizacji. Oprócz ośmiu zagranicznych zespołów zaprezentowały się także cztery grupy polskie: „Kyczera” z Legnicy, „Skalnik” z Kamionki Wielkiej, „Śwarni” z Nowego Targu i „Wierchy” z Milówki.

Tegorocznym Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich rozpoczynamy kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata. Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, sztuki ludowej i kuchni. Potrwa ono jeszcze pięć dni i zakończy się Koncertem Finałowym, podczas którego zwycięzcom konkursowych zmagań wręczone zostaną przyznane przez międzynarodowe jury nagrody - Brązowe, Srebrne i Złote Ciupagi.

Poza konkursem Festiwal to także wiele imprez towarzyszących, takich jak warsztaty, animacje dla najmłodszych, Dni Narodowe, Jarmark św. Cecylii z prezentacją regionalnych instrumentów, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, wystawy plenerowe, konkurs fotograficzny, a nawet zabawy taneczne z zespołami festiwalowymi. Zapraszamy do wioski festiwalowej zlokalizowanej na Dolnej Równi Krupowej, by stać się częścią wielkiego góralskiego święta w Zakopanem!

fot. Marta Pelc, Natalia Kmiecik / Biuro Prasowe 51.MFFZG

(AKS)