Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.16   0   97.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.97
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   9.06   11.37
Józefa Piłsudskiego   7.83   9.92
Tytusa Chałubińskiego   9.85   12.79
Zofii i Witolda Paryskich   10.22   14.47
Kuźnice   9.6   12.32
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.57   0.74
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.04 20:00
Śnieg
5° / -3° słabe opady śniegu
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

30-lecie współpracy z Siegen

Jubileusz 30-lecia partnerstwa z miastem Siegen w Niemczech był okazją nie tylko do spotkania władz miast, ale i młodych zakopiańczyków, którzy w tym roku odwiedzili Siegen w ramach trwającej nieprzerwanie od 1992 roku wymiany młodzieży. Zakopane reprezentowała delegacja z przewodniczącym Rady Miasta Janem Glucem i wiceburmistrzem Tomaszem Filarem na czele.

Trochę historii: 21 kwietnia 1989 roku została podpisana umowa o partnerstwie miast Zakopanego i Siegen. Umowę podpisali ówczesny burmistrz Hans Reinhard wraz z dyrektorem miasta dr. Otto-Wernerem Rappoldem oraz Naczelnik Miasta Marek Kozioł wraz z Przewodniczącym Rady Narodowej Kazimierzem Moździerzem. Podpisana umowa była wynikiem wcześniejszych kontaktów oraz spontanicznej pomocy wielu obywateli miasta Siegen po stanie wojennym. Wspomagano darami szpital, Dom Dziecka, Straż Pożarną, Zakład Oczyszczania Miasta, Zakład Opieki Społecznej itp. Miasto Siegen sfinansowało plac zabaw dla dzieci w miejskim parku.

Największą pomoc otrzymał Dom Dziecka. Za obustronnym porozumieniem z pieniędzy otrzymanych od miasta Siegen wyremontowano i wyposażono obiekt. Ponadto ważnym elementem współpracy było objęcie patronatem wielu dzieci z Domu Dziecka przez mieszkańców Siegen. Dzieci wyjeżdżały na wakacje do rodzin patronackich, były też wspierane materialnie przez poszczególne rodziny. 

Wymiana młodzieży jest najtrwalszym elementem partnerstwa miast i trwa nieprzerwanie od roku 1992. Po raz pierwszy do Siegen wyjechała grupa młodzieży z Domu Kultury „Jutrzenka”, potem do Siegen jeździła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, a od kilku lat młodzież z Gimnazjum nr 1 (obecnie SP 5). Do tej pory już ponad 300 dzieci było goszczonych przez władze miasta Siegen oraz tyle samo młodych ludzi z Siegen odwiedziło nasze miasto. Wymianę dofinansowuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Wiele inicjatyw zainspirowanych przez władze miast rozwija się samodzielnie. Już w 1990 roku Technikum Tkactwa Artystycznego zorganizowało wymianę młodzieży ze Szkołą im. Berty von Suttner. Była to pierwsza na terenie miasta wymiana szkolna, prowadzona przez wiele lat z wielkim powodzeniem. W Siegen były organizowane wystawy i kiermasze prac uczniów tej szkoły, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Po likwidacji TTA wymianę młodzieży przejęło Technikum Budowlane. Co roku w zimie uczniowie z Siegen przyjeżdżają do Zakopanego, a w okresie letnim uczniowie zakopiańscy odwiedzają Siegen.

Od 1993 roku uczniowie szkół hotelarskich mają możliwość odbycia trzymiesięcznej praktyki w hotelach i zakładach gastronomicznych miasta Siegen.

Ważnym elementem partnerstwa jest wymiana kulturalna. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego prezentowana była zbiorowa wystawa artystów z Siegen. Częstymi gośćmi w Siegen były nasze zespoły regionalne, prezentowana była też sztuka ludowa i wyroby regionalne.

Delegacje miast partnerskich biorą udział w ważnych wydarzeniach w życiu miasta. W Zakopanem delegacje z Siegen uczestniczyły w obchodach Dni Zakopanego, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Uniwersjadzie, zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Delegacje z Zakopanego uczestniczyły w Dniach Rubensowskich i Dniach Nadrenii Westfalii.

Szczególnie w pierwszych latach naszego partnerstwa delegacje naszego miasta poznawały organizacje pracy urzędów niemieckich, korzystały z doświadczeń np. w gospodarowaniu odpadami, pracy oczyszczalni ścieków, pracy oddziałów ratunkowych i wielu innych.

W roku 2014 minęło 25 lat współpracy miedzy naszymi miastami. Z tej okazji w Miejskiej Galerii Sztuki po raz pierwszy można było zobaczyć 81. grafik z warsztatu Petera Paula Rubensa. Przez dwa wakacyjne miesiące wystawę obejrzało ponad 14 tysięcy zwiedzających. W 2017 i 2019 roku zespół SI Four występował w Zakopanem w ramach Wiosny Jazzowej. Przypadający w roku 2019 jubileusz 30-lecia partnerstwa był kolejną okazją do spotkań, wymiany doświadczeń i pomysłów na przyszłość. 

(APM)