Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   26.97   0   18.54   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   32.79
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.4   26.6
Józefa Piłsudskiego   8.22   10.43
Tytusa Chałubińskiego   5.99   7.67
Zofii i Witolda Paryskich   16.21   22.24
Kuźnice   7.17   9.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.35   0.44
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 26.05 23:00
Zachmurzenie
10° / 10° zachmurzenie duże
Pon. 14:00
Deszczowo
14°
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
15°
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopiańczycy uczcili pamięć Sybiraków


Ponad 330 tys. ludzi zostało wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu. Ich jedyną zbrodnią było polskie pochodzenie (…). Więzieni w bydlęcych wagonach i zmuszani do pracy ponad siłę za pajdę chleba, ginęli tysiące kilometrów od domu. Kolejne 22 tys. osób zostało skazane na natychmiastową śmierć. Oficerowie, lekarze, nauczyciele i wszyscy ci, których bolszewicy uznali za zagrożenie dla swojego terroru, zostali zgładzeni w lasach Katynia, Tweru, Charkowa, Bykowni i Kuropatw. Sowieckie zbrodnie ciągnęły się aż do upadku ostatnich z Żołnierzy Wyklętych” – tymi słowami uczniowie i absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera rozpoczęli program artystyczny podczas uroczystości poświęconych pamięci Sybiraków.

Na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku odbyły się dzisiaj obchody Dnia Sybiraków w 83 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Poprzedziła je uroczysta Msza Święta w Starym Kościółku, którą sprawował Ks. Dziekan Bogusław Filipiak.

Pod symbolicznym grobem zesłanych na Sybir zgromadzili się dzisiaj szczególni goście – Sybiracy mieszkający w Zakopanem i na Podhalu, a także Władze Powiatu Tatrzańskiego, Władze Miasta Zakopane – na czele z Zastępcą Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Przewodniczącym Rady Miasta Janem Glucem, księża dekanatu zakopiańskiego, samorządowcy, delegacje instytucji, szkół i organizacji pozarządowych oraz pracownicy Urzędu Miasta – Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Aneta Zwijacz-Kozica i Katarzyna Stachoń-Groblowy.

W imieniu Sybiraków głos zabrała Pani Małgorzata Albrzykowska:

- Minęła 83 rocznica pierwszych zsyłek na Sybir. Należeliśmy do tych szczęśliwców, którzy przetrwali na nieludzkiej ziemi, ale generalna większość Polaków pozostała tam, gdzie pochowano ich z bezgłośnym krzykiem (…). W swoim wystąpieniu zacytowała także "Modlitwę Sybiraka", która oddaje dobitnie losy tych, którzy tragicznie zginęli podczas zsyłki na Sybir. 

Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk nawiązał zaś do tego, jak ważna jest pamięć o Sybirakach, których tragiczne losy powinny być nauką dla kolejnych pokoleń Polaków:

- Nad wejściem na Cmentarz widnieje napis: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”. A Zakopane pamięta. Widzimy dzisiaj, że ta pamięć jest żywa (…). Ta pamięć ważna jest ze względu na tych, którzy tu dzisiaj stoją i na tych, którzy powinni tu być, ale już ich nie ma (…). Ta pamięć jest też ważna jako nauka (…). Musimy być gotowi być razem! (…) Apeluję do młodych ludzi zgromadzonych tu dzisiaj: traktujcie sprawy poważnie, traktujcie poważnie sprawy Polski. Miejcie świadomość tego co było i miejcie świadomość, że to kiedyś może się powtórzyć (…).

(WK)