Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dostateczna
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   48.91   1961.59   10.26   20.31
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   108.61
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   113.06   162.69
Józefa Piłsudskiego   0   0
Tytusa Chałubińskiego   6.41   9.29
Kuźnice   4.43   6.47
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   88.31   162.03
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Śr. 02.12 01:00
Słonecznie
-5° / -5° bezchmurnie
Śr. 13:00
Słonecznie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Deszczowo
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

XXII MAŁOPOLSKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO „BRZMI DOBRZE” w Zakopanem


Wśród zabytków prezentowanych w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego znalazły się niezwykłe zakopiańskie miejsca: Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, pracownia lutnicza Mardułów oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma.

20 września na stronie www.dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk odbędą się premiery filmów o każdym z tych miejsc.

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem

„Spotkanie” – premiera filmu 20.09.2020 o godz. 11.00

Istnieją takie miejsca, które są kwintesencją czasu, w jakim powstały. Jednym z nich jest willa Władysławka (zwana później Czerwonym Dworem), która od początku wpisała się w wir złotej ery Zakopanego – za sprawą zarówno jej twórców, jak i przybywających do niej gości.

O gościach Czerwonego Dworu, o spotkaniach artystów z muzyką ludową i świata tradycji ze światem przyjezdnych – opowiedzą kierowniczka Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Małgorzata Wonuczka-Wnuk oraz Zbigniew Moździerz, historyk i konserwator zabytków architektury, pracownik Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzycznym przewodnikiem po zakopiańskich tradycjach będzie Krzysztof Trebunia-Tutka wraz z towarzyszącymi mu uczniami.

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem

„Instrument z duszą” – premiera filmu 20.09.2020 o godz. 10.00

Pracownia lutnicza Mardułów jest najstarszą taką pracownią nieprzerwanie działającą w Małopolsce i drugą w Polsce. Założył ją Franciszek Marduła – legenda polskiego lutnictwa. Obecnie pracownię prowadzi jego syn Stanisław, który podobnie jak ojciec naucza lutnictwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. W filmie o fenomenie lutnictwa na Podhalu, tradycjach snycerskich, pracowni lutniczej jako magicznym miejscu, gdzie z kawałka drewna powstaje instrument, o relacjach mistrz–uczeń i przekazywaniu tajemnej wiedzy – opowie sam Stanisław Marduła.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

„Miejsce do życia” – premiera filmu 20.09.2020 o godz. 10.30

W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim był świadkiem jego pasji tworzenia, spotkań z przyjaciółmi, zachwytów i zwątpień. Jedynym miejscem, które u schyłku życia Szymanowski nazywał domem. O tym niezwykłym miejscu, o fascynacji muzyką Podhala i gościach odwiedzających Atmę opowie kierowniczka muzeum Agnieszka Gąsienica-Giewont. Filmową opowieść wzbogacą utwory powstałe w Atmie – pieśni kurpiowskie w wykonaniu Cracow Singers.


Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.

Z powodu pandemii zorganizowanie wydarzeń z udziałem publiczności było niemożliwe, dlatego niezwykłe obiekty zaprezentowane zostaną w formie filmowych opowieści. Każda z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w Internecie. Wszystkie filmy będą zawierały tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu.

Książka będzie dostępna w wersji drukowanej w siedzibie MIK, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.

Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk

Harmonogram premier:

Sobota 19 września:

Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)

Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30)

Niedziela 20 września:

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)

Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00)

Sobota 26 września:

Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)

Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30)

Niedziela 27 września:

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)

Synagoga w Bobowej (od 10.30)

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

(MP)