Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.39   528.14   38.83   6.05
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   33.79   50.71
Józefa Piłsudskiego   16.87   22.88
Tytusa Chałubińskiego   7.88   10.56
Kuźnice   0   0.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   18.53   28.04
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pt. 30.10 19:00
Deszczowo
6° / 8° umiarkowane opady deszczu
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
11°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
12°
Wt. 13:00
Deszczowo
13°
Śr. 13:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Artyści Zakopiańscy 2020 - część III - Tytus Chałubiński - Zakopane


Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego rozpoczęła prezentację artystów biorących udział w projekcie wystawienniczym „Artyści Zakopiańscy 2020” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Kontynuując prezentację artystów, czas na temat – Zakopane.

Dr Tytus Chałubiński w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tego miasta. Jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych. Lekarz rokrocznie spędzał wakacje w Zakopanem, spacerując po górach i pracując nad rozwojem regionu. Przyjaźnił się z góralami oraz z księdzem Józefem Stolarczykiem, któremu ofiarował projekt nowego murowanego kościoła parafialnego. W 1887 roku zamieszkał w Zakopanem na stałe. Zmarł w 1889 roku i został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Anna Zielińska – ur. 1985 r. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Interesuje ją człowiek, człowieczeństwo, dlatego jest to najczęstszy temat, który porusza w swoich pracach. Najczęściej stosowane materiały: drewno, kamień, brąz, żywica. Pracowała jako arteterapeutka w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Tworkach. Współpracuje z Fundacjami, dla których prowadzi zajęcia integracyjne, edukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia i dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi także warsztaty arteterapeutyczne dla skazanych, w więzieniach na terenie Polski. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Janusz Jędrzejowski – ur. 1956 r. w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizacja – rzeźba. Dyplom w pracowni profesora Józefa Murzyna. Nauczyciel rzeźby i meblarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Tworzy rzeźby w drewnie i metalu. Swoje rzeźby prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, organizowanych na terenie kraju i za granicą.

Jerzy Jędrysiak – urodzony w 1954 roku w Zakopanem. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha w 1980 roku. Uprawia grafikę (linoryt) i rysunek. Mieszka w Zakopanem. Pracuje jako profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, Holandii, Francji, USA, Finlandii, Szwecji, Brazylii, Indiach, Japonii, Tajlandii i Australii.

Małgorzata Mirga-Tas - polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. Urodziła się w 1978 roku, mieszka i pracuje w Czarnej Górze, rodzinnej romskiej miejscowości u podnóża Tatr. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004). Jej prace pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Kultury Romskiej w Brnie (2012) i Galerii Morawskiej w Brnie (2017), uczestniczka Biennale „Art Encounters” w Timişoarze (2019), 11th  Berlin Biennale (2020). Od 2011 roku organizuje międzynarodowy program rezydencji artystycznych „Jaw Dikh!” w Czarnej Górze przeznaczony dla artystów romskich i nieromskich. Laureatka wyróżnienia na 42. i 44. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (2015, 2019), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018).

Magdalena Gądek – rodowita zakopianka, której korzenie mają odzwierciedlenie w jej twórczości. Rysunki wzorowane są na stylistyce retro, często ujęte w sposób humorystyczny. Inspiruje się latami 20-tymi oraz 50-tymi XX wieku. Rysuje człowieka w ruchu, łapiąc w energicznej kresce moment chwili. 

Z wykształcenia jest architektem oraz artystą-plastykiem, absolwentką Politechniki Krakowskiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki. Kontynuowała studia w Hiszpanii na Wydziale Architektury i Wydziale Sztuk Pięknych w Walencji. Studia ukończyła w 2009 roku, dyplomem "łączonym" Politechniki Krakowskiej i Politechniki w Munster w Niemczech. Obecnie zawodowo łączy projektowanie użytkowe z pracą artystyczną.

Magdalena Wanat - ur. 1990 r. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Ukończyła Grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Obroniła dyplom magisterski w pracowni grafiki ilustracyjnej pod kierunkiem dr Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej (2015) oraz aneks do dyplomu z Fotografii pod opieką dr Beaty Długosz. Magdalena Wanat łączy wyzwania artystyczne z projektowaniem graficznym i pracą pedagogiczną w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W kręgu jej zainteresowań pozostają działania intermedialne związane z grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz fotografią. W swojej twórczości chętnie eksploruje wielowymiarowe możliwości fotografii błędu i camery obscury.

Marcin Tas – artysta grafik, malarz. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Mieszka i pracuje w Czarnej Górze. Autor licznych publikacji i projektów graficznych.

Maria Cukier – urodzona w 1986 roku w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Zakopanem. Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała rzeźbę, dyplom obroniła w pracowni prof. Adama Myjaka. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Hiszpanii, Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brała udział w wielu międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich, w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Sebastian Króliszewski – ur. 1973 r. w Częstochowie, od 2002 r. mieszka na Podhalu, w Murzasichlu. Ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Długosza w Częstochowie. Tworzy obrazy olejne, akryle oraz rysunki. Zajmuje się również fotografią oraz modelarstwem. Źródłem inspiracji jest architektura podhalańska i przyroda Tatr.

Nieprzerwanie współpracuje z Parafiami na terenie Zakopanego jak i Murzasichlu gdzie należy do Rady Parafialnej. Wspomaga wydarzenia kulturalne w Gminie Poronin, działa społecznie oddając obrazy na aukcje charytatywne organizowane przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą czy Fundację Andrzeja Brandstattera „Pro Artis”.

Stanisław Cukier – ur. 1954 r. w Zakopanem. Rzeźbiarz, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1976). W latach 1976–1981 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zofii Demkowskiej (1981). W latach 1994–2019 dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in Muzeum Narodowego we Wrocławiu,Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz British Muzeum w Londynie.

Stanisław Kośmiński – ur. 1987 r. w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz kierunku Rzeźba i studiów doktoranckich w zakresie Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby.