Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   0.75   432.06   87.08   6.08
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   20.81
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.36   9.41
Józefa Piłsudskiego   6.62   8.56
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   8.7   11.46
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 09.08 20:00
Deszczowo
21° / 16° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
23°
Wt. 14:00
Deszczowo
22°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
23°
Czw. 14:00
Słonecznie
24°
Pt. 14:00
Deszczowo
22°
Zdjęcie promujące Zakopane

12h Slalom Maraton z udziałem Prezydenta

26 stycznia wczesnym rankiem na Polanie Szymoszkowej rozpoczęła się szósta edycja charytatywnych zawodów 12h Slalom Maraton. Tradycyjnie zainaugurował ją Prezydent RP Andrzej Duda, który patronuje temu wyjątkowemu wydarzeniu, a także jest kapitanem walczącej o kolejny rekord drużyny złożonej z mistrzów i reprezentantów Polski oraz najlepszych trenerów i instruktorów w narciarstwie alpejskim.

Prezydentowi towarzyszyli najlepsi narciarze z Kancelarii Prezydenta oraz przedstawiciele Rządu RP. Na stoku pojawiły się także legendy polskiego narciarstwa alpejskiego na czele z zwyciężczynią slalomu Pucharu Świata Madonna di Campiglio 1984 Dorotą Tlałką-Mogore, najmłodsi sportowcy z Fundacji Handicap Zakopane oraz liczni kibice.

Prezydenta Andrzeja Dudę gorąco przywitał gospodarz Miasta – Burmistrz Leszek Dorula.

- W imieniu swoim, mieszkańców i wszystkich tu zgromadzonych chciałem przywitać Pana Prezydenta w naszym polskim, zakopiańskim i góralskim domu. Zawsze jesteśmy zaszczyceni, gdy przyjeżdża Pan do naszej góralskiej rodziny. Zawsze jesteśmy dumni, że możemy tutaj Pana gościć. Jesteśmy Pewni, że jest Pan naszym Prezydentem i daje nam gwarancję zachowania tych wartości, które są dla nas najważniejsze – wiary, tradycji, patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i do potrzebujących pomocy. Dziękujemy, że jest Pan z nami i z tymi, którzy tej pomocy potrzebują – podkreślał Burmistrz.

- Dziękuję za zorganizowanie po raz kolejny tego spotkania, które ma wspomóc codzienną pracę Fundacji przez cały rok. Dzięki temu jest możliwe organizowanie zajęć rehabilitacyjnych i sportowych, które są tak bardzo ważne i potrzebne. Wszyscy jesteśmy wdzięczni. To jest najwspanialszy gest i dar, jaki sporowiec przez wiele lat startujący w mistrzostwach i igrzyskach może dać, kiedy już ukończy karierę - nie tylko żyć dla siebie, ale także dać coś z siebie innym – Prezydent Andrzej Duda słowa wdzięczności skierował do Prezes Fundacji Małgorzaty Tlałki-Długosz. Dziękował także wszystkim uczestnikom, zawodnikom i organizatorom na czele z Burmistrzem Zakopanego. - To jest zawsze niezwykle miłe spotkanie, także dla mnie, móc z Państwem być, jeździć na nartach i rozmawiać. Ogromnie dziękuję za ten niedzielny wysiłek – dodał Prezydent.

Zawody poprzedziło oficjalne przedstawienie zawodników i wręczenie im numerów startowych, którego dokonała Prezes Fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz. Był też czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie. Po części oficjalnej na stoku pojawili się przedzjeżdżacze: ks. Mariusz Dziuba - proboszcz Parafii Św. Krzyża, przyjaciel Fundacji Handicap Zakopane oraz podopieczni Fundacji i medaliści Olimpiad Specjalnych. Natomiast pierwszym zawodnikiem na trasie 12h Slalom Maratonu był kapitan drużyny Prezydent RP Andrzej Duda. W zawodach wzięli udział również Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz doradcy Prezydenta RP Piotr Nowacki i Rafał Kos, a także Starosta Tatrzański Piotr Bąk.

W oficjalnym otwarciu i dopingowaniu zawodników uczestniczyli ponadto Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępcy Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura oraz przedstawicielka głównego sponsora zawodów Dorota Macieja – Członek Zarządu PZU Życie S.A.

12h Slalom Maraton to cykliczne charytatywne zawody organizowane od 2015 r., których celem jest pobicie Rekordu Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non-stop na nartach po ustawionym slalomie. Dotychczasowy rekord to 698 kilometrów ustanowiony w poprzedniej edycji w 2019 roku. W bicie rekordu zaangażowana jest drużyna składająca się z najlepszych zawodników, trenerów i instruktorów w narciarstwie alpejskim od lat 70-tych do dziś.

Podczas zawodów odbywa się także Mini Slalom Maraton Zakopane - impreza towarzysząca, której otwarta formuła skierowana jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych amatorów narciarstwa oraz osób z niepełnosprawnością. Każdy przejazd wspiera narciarzy z niepełnosprawnością.

Celem ideowym imprezy jest wsparcie działań Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane, która włącza do sportu i rywalizacji sportowej osoby z niepełnosprawnością z naszego regionu. Każdy przejechany przez narciarzy kilometr zwiększa wysokość wpłat sponsorskich na szczytny cel, jakim jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością. Pośrednimi celami zawodów jest także popularyzowane narciarstwa alpejskiego, narciarska promocja Zakopanego, integracja środowisk narciarskich z różnych regionów Polski oraz podnoszenie poziomu narciarstwa alpejskiego.

12-godzinna formuła non-stop zawodów w narciarstwie alpejskim jest niewątpliwie bardzo trudnym wyzwaniem z punktu widzenia sportowego. Trudnością jest przede wszystkim czas trwania zawodów, warunki śniegowe zmieniające się w ciągu dnia, pogarszający się stan trasy slalomu, narastające zmęczenie i inne elementy, z którymi rokrocznie zmierzają się alpejczycy. Jednakże cel charytatywny imprezy sprawia, że na stoku możemy zobaczyć najlepszych narciarzy, którzy choć zmęczeni, zawsze dzielnie walczą do końca o każdy kilometr!

Organizatorami 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE 2020 jest Miasto Zakopane, Fundacja Integracji Przez Sport Handicap, Zakopiańskie Centrum Kultury. 

Partnerem sezonu zimowego w Zakopanem zostało Polskie Radio Program Pierwszy.

Patronatem medialnym wydarzenie objęły: TVP 3, TVP 3 Kraków, Polska Press Kraków, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański, Magazyn Semestr, Głos24, goral.info, malopolskaonline.pl, narty.pl, narty.malopolskaonline.pl, podhale24.pl, podhale-sport.pl, sportowepodhale.pl, TV Podhale, TV Tygodnik Podhalański, watra.pl. 

Partnerami  12H SLALOM MARATON ZAKOPANE zostali: Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa, Geotermia Podhalańska, Pro - Invest Solutions, Rossignol, Polskie Tatry, Społem Zakopane, Tatra Dream, Limpol, Powiat Tatrzański, Sport Timing, Malczewski Sport i Firma Vola.

(AKS)