Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.65   402.35   76.27   5.73
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   16.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   10.85   13.42
Józefa Piłsudskiego   9.17   11.71
Tytusa Chałubińskiego   9.74   12.63
Zofii i Witolda Paryskich   11.66   15.73
Kuźnice   8.28   10.54
Gronik   9.82   12.37
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   14.84   18.74
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pt. 23.04 11:00
Śnieg
6° / -2° słabe opady śniegu
Sob. 14:00
Zachmurzenie
Nd. 14:00
Śnieg
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
11°
Śr. 08:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Od 16 do 22 sierpnia Zakopane tętniło folklorem ziem górskich

Za nami tegoroczne święto folkloru, które odbyło się pod hasłem „Górale Świata Sercem w Zakopanem”. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, świętowaliśmy razem z góralami świata i miłośnikami folkloru ziem górskich inaczej niż zwykle. W ramach tegorocznego preludium festiwalowego wiele aktywności mogliśmy zobaczyć on-line. Dziękujemy, że byli Państwo z nami podczas wirtualnych spacerów i prowadzonych transmisji.

W czasie festiwalowego tygodnia mogliśmy uczestniczyć w warsztatach regionalnych:  „Etno biżuteria z filcu” Barbary Banieckiej-Dziadzio, „Bukiety z suchych zbóż”- Anny Gąsienicy-Sieczka, „Haftowanie makatek”- Bogumiły Dańko , „Kolorowe serwetki”- Anny Buńdy-Doruli, czy „Tkane barwami”- Doroty Opitz.

Przeprowadziliśmy animacje dla najmłodszych:
„Robienie moskoli” z Małgorzatą Dzierzegą,„Koralikowa biżuteria” z Joanną Saduniowską, „Żywe obrazy” z Joanną Staszak i Katarzyną Stanuch, czy „Zakopiańskie wzory” z Marią Kukuc-Frączystą. „Naukę tańca i śpiewu góralskiego” prowadził zespół góralski Mały Hop Cup.

W ramach Jarmarku Św. Cecylii zaproszeni goście prezentowali instrumenty ludowe oraz zdradzali tajniki nauka gry na nich. Piotr Haza prezentował dudy podhalańskie, Krzysztof Siuty – piszczałki, Katarzyna Lassak – skrzypce, Andrzej Stachoń z synem Kamilem – akordeon, zaś złóbcoki zespół 9SIYŁ, który również dał koncert na scenie plenerowej Willi Czerwony Dwór.

Spotkaliśmy się z zakopiańskimi twórcami: Józefem Pitoniem, Martą Walczak – Stasiowską, rodziną Gąsieniców – Makowskich, Andrzejem Kowalczykiem, Andrzejem i Bogumiłą Dańko, Stanisławem Gąsienicą-Byrcynem, Danutą i Stanisławem Walkoszem – Jamborem, Jolantą Pęksą, Józefą Zubek, Barbarą Baniecką-Dziadzio, Zofią Roj-Mrozicką oraz Agnieszką i Mateuszem Etynkowskimi.

Wszyscy miłośnicy sztuki mieli okazję uczestniczyć w wirtualnym zwiedzaniu muzeów, galerii i pracowni zakopiańskich artystów - Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, Galerii YAM, pracowni Marty Walczak-Stasiowskiej, Galerii Anny i Eugeniusza Boguckich, Galerii AWA Arkadiusza Walocha, Muzeum Jana Kasprowicza, pracowni Barbary i Bogdana Dziadzio, czy Galerii Marii i Jerzego Gruszczyńskich. Odwiedziliśmy również ulicę Kościeliską – Stary kościółek na Pęksowym Brzyzku i Cmentarz Zasłużonych, Willę Koliba i Chałupę Gąsięniców-Sobczaków. Ostatni dzień zwiedzania to ulica Kasprusie i Willa Atma, Willa Czerwony Dwór oraz Galeria im. Antoniego Rząsy.

Zaprezentowaliśmy dwie publikacje pokonferencyjne „Wesele. Między przeszłością a teraźniejszością” oraz piękny album „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”, prezentujący zakopiańskich twórców ludowych. Wydanym publikacjom towarzyszą wystawy – jedna wewnątrz budynku Willi Czerwony Dwór „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”, druga zaś plenerowa „Portrety zakopiańskich twórców ludowych w obiektywie Adama Brzozy”.

Wirtualnie nasze miasto odwiedziły zespoły z całego świata. Podczas koncertów „Górale świata sercem w Zakopanem” mogliśmy obejrzeć nagrania występów grup folklorystycznych z Włoch, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Panamy.

Tradycyjnie poznaliśmy również zwycięzcę 49. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. W kategorii wierszy pisanych gwarą zwyciężyła Izabela Wójcik z Nowego Targu za całość wierszy, zaś drugie miejsce zajęła Zofia Roj-Mrozicka z Zakopanego również za całość twórczości. W kategorii wierszy pisanych językiem literackim zwyciężył Marek Szczerbiński z Krakowa za całość wierszy, drugą nagrodę otrzymał Tadeusz Knyziak z Warszaw również za całość wiersz, zaś trzecie miejsce przypadło Annie Piliszewskiej z Wieliczki za wiersz „Wtajemiczeni”. Przyznano również cztery wyróżnienia: Edycie Wysockiej z Miastka, Magdalenie Dryl z Sanoka, Marii Kalińskiej z Maciejowa Nowego i Mirosławowi Kowalskiemu.

W Willi Czerwony Dwór wręczyliśmy nagrody w Konkursie na Dziecięcy Plakat Festiwalowy 52.MFFZG oraz konkursie fotograficznym „Żywioł Folkloru”.

Spośród nadesłanych 48 prac z 11 placówek oświatowo-wychowawczych wyróżniono: na miejscu pierwszym dziesięcioletniego Jana Turskiego ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Zakopanem, drugie miejsce równorzędne przyznano pięciolatce Zuzannie Gucwie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Łużnej oraz dwunastolatce Kalinie Rosiek z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, miejsce trzecie przypadło dziesięcioletniemu Piotrowi Bachledzie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem oraz jedenastoletniej Reginie Nędzy Chotarskiej również ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem. Prace, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsca będą reprodukowane w postaci pocztówki okolicznościowej, zaś zwycięska praca dodatkowo będzie reprodukowana w postaci plakatu.

Nastąpiło również otwarcie plenerowej wystawy na Dolnej Równi Krupowej we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu poświęconej instrumentom właśnie.

W ogrodzie Willi Czerwony Dwór mogliśmy obejrzeć dawne Zakopane, które zaprezentowane zostało w Polskich Kronikach Filmowych. Wirtualnie spotkaliśmy się również z Prezesem Związku Podhalan Oddział Zakopane, by posłuchać opowieści „Mistrzostwa Podhala w Powożeniu”.

22 sierpnia w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej spotkaliśmy się na tradycyjnej Modlitwie o Pokój. W tym roku spotkanie było wyjątkowe – odbył się bowiem w 1. Rocznicę tragicznych wydarzeń w Tatrach. Po krótkiej modlitwie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod repliką Krzyża na Giewoncie.

Finałowym koncertem Festiwalu był „KONCERT NA FOLKOWĄ NUTĘ”  z udziałem Marii Pomianowskiej, który fantastycznie wybrzmiał w plenerach gościnnej Willi Czerwony Dwór.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten festiwal mógł się odbyć -

Partner Główny: Małopolska

Partnerzy wydarzenia: Związek Podhalan Zarząd Główny, Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie, Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Galeria Antoniego Rząsy.

Partnerzy medialni: Polskie Radio, TVP 3, TVP 3 Kraków, Polska Press Grupa, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański, Etnosystem, Folk24, Kultura Ludowa, Pismo Folkowe, Góral Info, Małopolskaonline, Podhale24, Serwis Informacyjny Watra, Zakopiec Info.


Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zachęcamy do oglądania transmisji w wydarzeń, które wciąż dostępne są na festiwalowym kanale w portalu Youtube. Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy na przyszłorocznym, 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

 Do zobaczenia w Zakopanem!

(JEZ)