Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.69   246.79   67.23   4.93
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   4.12
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.03   3.9
Józefa Piłsudskiego   6.78   8.76
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   10.5   14.63
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pon. 13.07 17:00
Deszczowo
15° / 7° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
20°
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Deszczowo
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Uroczysta Sesja Rady Miasta

Z okazji XVI Dni Zakopanego, obchodzonych na pamiątkę pobytu pod Tatrami św. Jana Pawła II w 1997r., tradycyjnie już zorganizowana została Uroczysta Sesja Rady Miasta. Jej stałym punktem jest wręczenie dorocznych Nagród Burmistrza za zasługi i wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz miasta. Tym razem poświęcona była także dwóm ważnym jubileuszom: 100-leciu Związku Podhalan i 115-leciu Związku Górali oraz 130-leciu Muzeum Tatrzańskiego.

Laureatami Nagrody Burmistrza zostali: narciarka alpejska i trenerka Małgorzata Tlałka-Długosz, regionalista, polityk i samorządowiec, senator III, IV i V kadencji Franciszek Bachleda- Księdzularz oraz artysta rzeźbiarz, pedagog Stanisław Cukier. Wyłoniła ich kapituła pod przewodnictwem Jolanty Iwanickiej w składzie: ks. Infułat Stanisław Olszówka, Jerzy Zacharko, Szymon Ziobrowski, Maria Mateja Torbiarz, Marcin Zubek, Ireneusz Kubin, Anna Waloch, Helena Brzozowska, Maria Łukaszczyk. Autorem pamiątkowej statuetki, którą otrzymali z rąk Burmistrza Leszka Doruli,  jest zakopiański artysta Marcin Rząsa. Nagroda Burmistrza przyznawana jest zakopiańczykom, którzy swój czas i serce oddają na rzecz naszej społeczności, z zapałem angażując się w działalność społeczną, kulturalną i sportową.  

- Cieszę się, że dzisiaj możemy podziękować tym, którzy pracują bardzo ciężko dla naszego miasta, nie myśląc przecież o nagrodzie. Jestem jednak pewien, że wszyscy tutaj zgodzimy się, że te osoby absolutnie na tę nagrodę zasłużyły. Dziękuję im w imieniu swoimi i mieszkańców nie tylko za ich trud, ale także za przykład jaki dają innym, za wzór człowieka. Pokazują, że możemy mimo różnic wspólnie wiele zdziałać. Na pewno warto za taką postawę dziękować, warto ją doceniać i gratulować osiągnięć. Na pewno warto też podchodzić z życzliwością do każdego człowieka - powiedział Burmistrz Leszek Dorula dziękując także za zaangażowanie kapitule i wszystkim, którzy zgłaszali kandydatów do nagrody.

Do gratulacji i podziękowań dołączyli się także Radni na czele z Przewodniczącym Janem Glucem oraz wiceburmistrz Tomasz Filar .

W następnym punkcie sesji 130 lat historii Muzeum Tatrzańskiego przybliżyła jego dyrektor Anna Wende-Surmiak.  Z kolei o powstaniu Związku Górali i Związku Podhalan oraz jego dalszej działalności opowiadał Prezes Zarządu Głównego ZP Andrzej Skupień, a następnie Prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane Marcin Zubek. Obydwa jubileusze, co podkreślali prelegenci, pokazują jak bardzo dla Zakopanego ważne jest przywiązanie do tradycji oraz troska o zachowanie dziedzictwa regionu i pamięć o jego historii.

W Sesji, którą poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, zakopiańskich instytucji i organizacji oraz mieszkańcy. Uroczystość uświetniła znana podhalańska wokalistka Hania Rybka.

(AKS)


Sylwetki Laureatów Nagrody Burmistrza 2019 >>> https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/aktualnosci...