Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.8   397.46   28.1   9.25
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   39.08
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.9   30.5
Józefa Piłsudskiego   18.45   25.84
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   15.17   19.79
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 09.08 05:00
Słonecznie
15° / 15° bezchmurnie
Pon. 14:00
Deszczowo
22°
Wt. 14:00
Deszczowo
22°
Śr. 14:00
Słonecznie
23°
Czw. 14:00
Słonecznie
24°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wspaniały występ na Inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Ostatni dzień czerwca przyniósł mieszkańcom nie tylko bezchmurną, słoneczną pogodę, ale także sporą dawkę fenomenalnej muzyki poważnej. Stało się tak za sprawę inauguracji dziewiętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Otwierający koncert „Wajnberg vs Mendelssohn” dał początek cyklowi występów ze szlachetną muzyką najwyższej próby. 

Organizatorzy wydarzenia, Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, przy współpracy z lokalnymi parafiami, uraczą miasto cotygodniowymi koncertami, aż do połowy sierpnia.

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej to element oficjalnego otwarcia Sezonu Letniego w Zakopanem. Adekwatnie, przyjemna, letnia aura była otoczką pierwszego koncertu festiwalu. O godzinie 18:00, słuchacze zebrali się licznie w historycznym budynku Centrum Kultury Rodzimej, Czerwonym Dworze. Ten regionalny obiekt stanowi perfekcyjne wypełnienie dla licznych występów muzycznych, nie tylko pod względem estetycznym, ale również akustycznym. Spotkanie otworzyła kierowniczka, Małgorzata Wonuczka-Wnuk, przedstawiając zarazem postać dyrektora artystycznego tegorocznej edycji festiwalu, Rafała Monitę. Dodatkowo, reprezentantka Urzędu Miasta przeczytała specjalny list od wiceburmistrz Agnieszki Nowak-Gąsienicy. Niedługo potem na scenę wyszli muzycy – Michał Rot zajął miejsce przy fortepianie, a Wojciech Fudala przy wiolonczeli.

Koncert przywołał muzyczne sylwetki dwóch wielkich kompozytorów; Felixa Mendelssohna i odkrywanego na nowo Mieczysława Wajnberga. Z repertuaru tego pierwszego usłyszeliśmy znaną Pieśń bez słów i Sonatę D-dur na wiolonczelę i fortepian. Wajnbert zaistniał w Czerwonym Dworze również poprzez kompozycję na te dwa fantastycznie uzupełniające się instrumenty. Wirtuozi, który odegrali te klasyczne utwory to absolwenci renomowanych szkół i zdobywcy prestiżowych nagród w świecie muzyki poważnej. Pianista Michał Rot z artystyczną werwą uderzał w klawisze instrumentu, wydobywając kojące i jednocześnie galopujące brzmienie. Wojciech Fudala wyciągnął pełen potencjał z wiolonczeli, owijając otoczenie muzycznym woalem długich, harmonijnych dźwięków. Po występie, artyści uzyskali długie owacje, odbierając jednocześnie podarunki od organizatorów.

To dopiero początek koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Każdy kolejny tydzień przyniesie coś nowego. Nie tylko entuzjaści muzyki poważnej powinni zainteresować się bogatym harmonogramem wydarzenia. Już w przyszłą sobotę (6 lipca) o godzinie 15:30 usłyszymy Pieśni biblijne i kościelne w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Serdecznie zapraszamy, gwarantując najlepsze muzyczne emocje.

Więcej informacji o festiwalu dostępne jest na stronie www.festiwale.zakopane.pl

(MM)