Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   9.17   374.36   41.93   7.45
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   11.99
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   15.62   20.32
Józefa Piłsudskiego   15.2   19.96
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   9.41   12.61
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Czw. 16.07 02:00
Zachmurzenie
11° / 9° pochmurno z przejaśnieniami
Pt. 14:00
Deszczowo
11°
Sob. 14:00
Deszczowo
16°
Nd. 14:00
Deszczowo
17°
Pon. 14:00
Deszczowo
19°
Zdjęcie promujące Zakopane

Weekend na śniegu

Weekend 18-19 stycznia 2020 r. w Zakopanem upłynął pod znakiem rodzinnych atrakcji w ramach obchodów 9. Światowego Dnia Śniegu-FIS World Snow Day.

World Snow Day jest częścią kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pt. „Bring children to the snow” mającej na celu nie tylko zachęcenie dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych, do brania udziału w zawodach sportowych, ale także do zwracania większej uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska przyrodniczego oraz bezpieczeństwem podczas zimowych zabaw. Burmistrz Miasta Zakopane organizuje Światowy Dzień Śniegu od 2012 roku, a w 2017 roku miasto Zakopane otrzymało od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nagrodę dla najlepszego organizatora WSD na świecie!

Tegoroczny Światowy Dzień Śniegu tradycyjne został rozpoczęty w Kuźnicach wycieczką skiturową dla dzieci. W tym roku warunki w Tatrach były bardzo wymagające, ale nawet dzieci, które pierwszy raz w życiu były na skiturach doskonale sobie poradziły! Uczestnicy wycieczki poszli z Kuźnic na Kalatówki, gdzie w centrum lawinowym mieli profesjonale szkolenie z obsługi detektorów lawinowych, przeprowadzone przez ratownika TOPR Tomasza Wojciechowskiego. Wycieczkę poprowadziła Monika Strojny, przewodnik tatrzański oraz prezes Młodzieżowego Klubu Wysokogórskiego ZAKOS, a sprzęt sportowy zapewnił Przemysław Sobczyk, właściciel wypożyczalni Yurta Bar Ski Touring Test Center. Na wycieczkę obowiązywały wcześniejsze zapisy, a dzieci biorące w niej udział miały zapewniony sprzęt narciarski, sprzęt lawinowy oraz upominki od organizatora.

W tym roku organizatorzy postanowili zmienić nieco formułę zawodów i zabaw i postawili na konkurencje rodzinne, co było prawdziwym przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Konkurencje rodzinne rozpoczęły się w sobotę, 18.01.2020 r. w Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL, gdzie partner Światowego Dnia Śniegu – Szkoła Narciarska i Snowboardowa STRAMA wsparła Organizatorów w przygotowaniu zawodów pn. Rodzinne duety narty/rakiety. W konkurencji tej startowały dzieci wraz z rodzicami i polegała ona na tym, że rodzic biegł ile sił w nogach pod górę na rakietach śnieżnych, a dziecko zjeżdżało na nartach lub snowboardzie po ustawionym slalomie. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale i zabawy było pod dostatkiem! W konkurencji tej wzięło udział kilkadziesiąt rodzin, którym ta formuła zawodów bardzo się spodobała. Pod Nosalem odbyły się także zawody snowboardowe dla dzieci oraz darmowa nauka jazdy dla najmłodszych. Darmowa nauka jazdy zawsze była elementem obchodów Światowego Dnia Śniegu, ale w tym roku zainteresowanie nią przeszło najśmielsze oczekiwania! To cieszy!

Główne obchody World Snow Day zawsze przypadają na trzecią niedzielę stycznia, więc największe świętowanie odbyło się 19 stycznia 2020 r. na Górnej Równi Krupowej, gdzie na wszystkich uczestników czekała prawdziwa moc atrakcji! Takich tłumów nie spodziewali się nawet organizatorzy, pomimo nieco pochmurnego nieba, chętnych do świętowania 9. Edycji Światowego Dnia Śniegu było mnóstwo. Dzieci miały szansę wystartować w regularnych zawodach w biegach narciarskich, rywalizować na torze przeszkód cross country cross, a ci, którzy nigdy nie mieli nart biegowych na nogach, mogli za darmo je wypożyczyć i z profesjonalnymi instruktorami spróbować tej dyscypliny sportu. Dla rodzin organizatorzy przygotowali trzy rodzaje aktywności sportowych, wszyscy chętni mogli wziąć udział w rodzinnym nordic walking, śmiesznej narcie oraz rodzinnych biegówkach. Podczas 9. Edycji Światowego Dnia Śniegu organizatorzy zaprezentowali pilotażowy program SportLOVE Rodziny, w którym chętni mogli się zarejestrować, pobrać specjalną kartę i na niej zbierać potwierdzenie udziału w poszczególnych konkurencjach. Pierwszą z nich były sobotnie zawody rodzinne duety narty/rakiety, trzy pozostałe odbywały się w niedzielę. Rodziny, które wzięły udział w dwóch konkurencjach i potwierdziły ten udział na karcie, oddając kartę w namiocie SportLOVE Rodziny otrzymywały mini upominek w postaci małych puzzli WSD, rodziny które wzięły udział w co najmniej trzech konkurencjach, przy oddaniu karty otrzymywały duże puzzle WSD, dodatkowo podczas startu w różnych konkurencjach otrzymywały atrakcyjne upominki. Zgodnie z regulaminem programu, aby wziąć udział w ostatecznej klasyfikacji, należało zaliczyć wszystkie cztery konkurencje i nie tylko potwierdzić je pieczątką, ale też mieć zapisany czas na liście startowej prowadzonej na poszczególnych stanowiskach. Wyłonienie najlepszej rodziny odbywało się właśnie przez dodanie wyników czasowych ze wszystkich konkurencji. Zaprezentowanie i wypróbowanie tego programu utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że jest społeczne zapotrzebowanie na tego typu projekty.

Podczas głównych obchodów Światowego Dnia Śniegu jak zawsze nie zabrakło stoisk edukacyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego, ekologicznego, zorganizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta Zakopane oraz Zakopiańskiej Policji która wzorem lat ubiegłych połączyła swoje siły z policjantami z Komendy Głównej Policji z Warszawy. Na wszystkich stoiskach na najmłodszych czekały liczne konkursy i zagadki oraz bardzo atrakcyjne nagrody.W tym roku, jak i przez ostatnich osiem lat, partnerem 9. Edycji Światowego Dnia Śniegu było Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ratownicy TOPR zorganizowali dla najmłodszych poletko lawinowe, na którym wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w poszukiwaniach z detektorem lawinowym.

World Snow Day to także wspaniała zabawa, której w tym roku nikomu nie zabrakło, oprócz sceny z animatorami, dzieci mogły odwiedzić stoiska animacyjne przygotowane przez radiową Jedynkę oraz program Polskie Radio Dzieciom, a uzdolnieni plastycznie uczestnicy Światowego Dnia Śniegu mogli spróbować swoich sił w konkursie malowania portretów rodzinnych węglem. Dzieci (i dorośli również), miały także do dyspozycji górkę śnieżną, na której zjazdów na jabłuszkach, czy sankach nie było końca. Zmarznięci i głodni uczestnicy WSD mogli poczęstować się darmową herbatką, pysznymi pączkami dostarczonymi przez Cukiernię Samanta oraz owocami podarowanymi przez PHU Brutal.

O godzinie 13.30 rozpoczęło się rozdanie nagród za udział w konkurencjach i aktywnościach sportowych, jest to chwila, na którą z zapartym tchem czekają wszyscy uczestnicy zawodów. Wejście na ustawione na scenie podium i otrzymanie pucharu oraz nagrody jest dla młodych zawodników przeżyciem bezcennym! Szczególnie jak te nagrody ufundowane są przez takich sponsorów jak ATOMIC, ALPIN SPORT czy 4F junior! Do głównych nagród zawodnicy otrzymywali również słodkości od firmy WAWEL.

Przez cały dzień wszyscy dorośli uczestnicy mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie, który zapewnił Zakopiański Oddział Krwiodawstwa, a wielbiciele słodkości mogli odwiedzić interaktywną ciężarówkę WAWEL TRUCK i wziąć udział w ciekawych grach edukacyjnych, aby dokonać wyboru najlepszych składników dla swoich ulubionych cukierków i czekolad. Oczywiście na koniec każdy otrzymał słodki upominek od firmy WAWEL.

Imprezy tej nie byłoby bez osób zaangażowanych w jej organizację, idea World Snow Day ma niezwykłą siłę jednoczenia i kreowania entuzjazmu wśród ludzi, którzy pracują przy jej wcieleniu w życie. Żaden pomysł nie mógłby zostać zrealizowany, bez pracy odpowiednich ludzi. W tym roku było to ponad 120 osób, pracowników Urzędu Miasta Zakopane, przedstawicieli instytucji partnerskich, lokalnych szkół, wolontariuszy oraz pracowników technicznych, którzy od rana do wieczora pracowali nad ustawieniem i posprzątaniem śnieżnego miasteczka. Pracujemy tak już od 9 lat i mamy nadzieję, że w dniu 17.01.2021 r. znowu wszyscy się spotkamy!

Tekst: AA
Zdjęcia: AA, P.Kyc

(APM)