Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.01   0   119.61   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.88
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   8.26   10.28
Józefa Piłsudskiego   7.29   9.05
Tytusa Chałubińskiego   7.9   9.89
Zofii i Witolda Paryskich   6.75   8.63
Kuźnice   8.57   10.62
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   8.07   9.92
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 23:00
Zachmurzenie
16° / 13° zachmurzenie małe
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
21°
Pt. 14:00
Deszczowo
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Cały czas pomagamy

Nie ustaje pomoc Zakopanego dla Ukrainy, w tym partnerskiego miasta Stryj, a także dla osób uciekających przed wojną, które schroniły się w naszym mieście. Pierwszy transport zebranych od mieszkańców najpotrzebniejszych produktów dotarł już do celu. Władze Stryja i mieszkańcy wyrazili ogromną wdzięczność za okazane wsparcie i pomoc.

Rośnie także potrzeba niesienia pomocy w samym Zakopanem. Cały czas działa specjalna infolinia +48 504 920 482, na którą dzwoniąc można uzyskać wszelkie informacje dot. akcji pomocy dla Ukrainy prowadzonych na terenie Zakopanego oraz procedur związanych z pobytem Ukraińców w Zakopanem. Jest ona czynna w godz. 6:00 - 22:00. W godzinach nocnych w pilnych sprawach możliwy jest kontakt ze Strażą Miejską – tel. 18 20 20 478. 

W Urzędzie Miasta Zakopane uruchomiony został także stacjonarny punkt informacji dla obywateli Ukrainy oraz dla mieszkańców Zakopanego, którzy chcą im pomagać. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. 

W dalszym ciągu działa także magazyn z darami, do którego mieszkańcy Zakopanego mogą przekazywać pomoc. Dary przyjmowane są w punkcie przy Al. 3 Maja 5 (dawna siedziba banku) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00 i 15.00-17.00. W miarę możliwości będziemy wspierać nadal miasto Stryj, w tej chwili jednak bieżące potrzeby uchodźców są tak duże, że zebrane produkty wydawane są na bieżąco osobom potrzebującym w Zakopanem. Szczególnie prosimy mieszkańców o następujące produkty:

- żywność – dżemy, masła czekoladowe (kremy), płatki śniadaniowe, słodycze, kawa, herbata;

- środki czystości i artykuły higieniczne – żele pod prysznic, mydła, grzebienie, gąbki do mycia, szampony, szczoteczki do zębów, pasty do zębów, patyczki do uszu, tampony, podpaski, pampersy w rozm. 6 (powyżej 15 kg);

- artykuły szkolne;

- nowa odzież;

- nowa bielizna dla dzieci, nastolatków i kobiet.

Zbiórkę pieniężną do puszek dla Ukrainy i Miasta Stryj rozpoczęli także zakopiańscy Radni.

Urząd Miasta Zakopane cały czas przyjmuje także zgłoszenia od osób zainteresowanych chęcią pomocy uchodźcom poprzez udostępnienie posiadanej bazy noclegowej, a także potwierdzenia pobytu od Ukraińców zakwaterowanych indywidualnie przez zakopiańskie rodziny. W tym celu oprócz infolinii uruchomiony został także adres mailowy pomocukrainie@zakopane.eu.

W tej chwili ważnym tematem jest także umożliwienie kontynuowania edukacji ukraińskim dzieciom. Obecnie do szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Zakopane uczęszcza 45 dzieci z Ukrainy, które w zdecydowanej większości przybyły do Polski po 24 lutego.

Większość z nich jest dołączana do istniejących klas i ma zapewnioną dodatkową nauką języka polskiego. W miarę zgłaszanych potrzeb będziemy także tworzyć oddziały przygotowawcze, z których pierwsze powstaną w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka. Będą one dedykowane uczniom klas I-III, IV-VI, VII-VIII oraz dzieciom w wieku przedszkolnym. W oddziałach przygotowawczych uczniowie będą przede wszystkim uczyć się języka polskiego oraz w miarę swoich możliwości realizować pozostałe zajęcia edukacyjne. Również przedszkola i oddziały przedszkolne przyjmują dzieci w miarę posiadanych miejsc, a gdy potrzeby wzrosną utworzymy dodatkowy oddział przedszkolny. Aby zapisać dziecko do szkoły/przedszkola, prosimy zainteresowane osoby o bezpośredni kontakt z placówką znajdującą się najbliżej miejsca tymczasowego zamieszkania dziecka.

Wszystkie aktualne i zweryfikowane informacje na temat pomocy dla Ukrainy znaleźć można na stronie https://www.zakopane.pl/pomoc-dla-ukrainy

(AKS)