Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   21.44   700.16   7.38   6.23
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   23.38
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   39.78   53.18
Józefa Piłsudskiego   16.24   21.72
Tytusa Chałubińskiego   19.62   28.04
Zofii i Witolda Paryskich   37.75   53.86
Kuźnice   14.86   19.83
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.95   3.04
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 26.09 02:00
Deszczowo
9° / 9° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Deszczowo
13°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
13°
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
12°
Zdjęcie promujące Zakopane

Cały czas pomagamy

Nie ustaje pomoc Zakopanego dla Ukrainy, w tym partnerskiego miasta Stryj, a także dla osób uciekających przed wojną, które schroniły się w naszym mieście. Pierwszy transport zebranych od mieszkańców najpotrzebniejszych produktów dotarł już do celu. Władze Stryja i mieszkańcy wyrazili ogromną wdzięczność za okazane wsparcie i pomoc.

Rośnie także potrzeba niesienia pomocy w samym Zakopanem. Cały czas działa specjalna infolinia +48 504 920 482, na którą dzwoniąc można uzyskać wszelkie informacje dot. akcji pomocy dla Ukrainy prowadzonych na terenie Zakopanego oraz procedur związanych z pobytem Ukraińców w Zakopanem. Jest ona czynna w godz. 6:00 - 22:00. W godzinach nocnych w pilnych sprawach możliwy jest kontakt ze Strażą Miejską – tel. 18 20 20 478. 

W Urzędzie Miasta Zakopane uruchomiony został także stacjonarny punkt informacji dla obywateli Ukrainy oraz dla mieszkańców Zakopanego, którzy chcą im pomagać. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. 

W dalszym ciągu działa także magazyn z darami, do którego mieszkańcy Zakopanego mogą przekazywać pomoc. Dary przyjmowane są w punkcie przy Al. 3 Maja 5 (dawna siedziba banku) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00 i 15.00-17.00. W miarę możliwości będziemy wspierać nadal miasto Stryj, w tej chwili jednak bieżące potrzeby uchodźców są tak duże, że zebrane produkty wydawane są na bieżąco osobom potrzebującym w Zakopanem. Szczególnie prosimy mieszkańców o następujące produkty:

- żywność – dżemy, masła czekoladowe (kremy), płatki śniadaniowe, słodycze, kawa, herbata;

- środki czystości i artykuły higieniczne – żele pod prysznic, mydła, grzebienie, gąbki do mycia, szampony, szczoteczki do zębów, pasty do zębów, patyczki do uszu, tampony, podpaski, pampersy w rozm. 6 (powyżej 15 kg);

- artykuły szkolne;

- nowa odzież;

- nowa bielizna dla dzieci, nastolatków i kobiet.

Zbiórkę pieniężną do puszek dla Ukrainy i Miasta Stryj rozpoczęli także zakopiańscy Radni.

Urząd Miasta Zakopane cały czas przyjmuje także zgłoszenia od osób zainteresowanych chęcią pomocy uchodźcom poprzez udostępnienie posiadanej bazy noclegowej, a także potwierdzenia pobytu od Ukraińców zakwaterowanych indywidualnie przez zakopiańskie rodziny. W tym celu oprócz infolinii uruchomiony został także adres mailowy pomocukrainie@zakopane.eu.

W tej chwili ważnym tematem jest także umożliwienie kontynuowania edukacji ukraińskim dzieciom. Obecnie do szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Zakopane uczęszcza 45 dzieci z Ukrainy, które w zdecydowanej większości przybyły do Polski po 24 lutego.

Większość z nich jest dołączana do istniejących klas i ma zapewnioną dodatkową nauką języka polskiego. W miarę zgłaszanych potrzeb będziemy także tworzyć oddziały przygotowawcze, z których pierwsze powstaną w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka. Będą one dedykowane uczniom klas I-III, IV-VI, VII-VIII oraz dzieciom w wieku przedszkolnym. W oddziałach przygotowawczych uczniowie będą przede wszystkim uczyć się języka polskiego oraz w miarę swoich możliwości realizować pozostałe zajęcia edukacyjne. Również przedszkola i oddziały przedszkolne przyjmują dzieci w miarę posiadanych miejsc, a gdy potrzeby wzrosną utworzymy dodatkowy oddział przedszkolny. Aby zapisać dziecko do szkoły/przedszkola, prosimy zainteresowane osoby o bezpośredni kontakt z placówką znajdującą się najbliżej miejsca tymczasowego zamieszkania dziecka.

Wszystkie aktualne i zweryfikowane informacje na temat pomocy dla Ukrainy znaleźć można na stronie https://www.zakopane.pl/pomoc-dla-ukrainy

(AKS)