Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.55   0   82.34   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.02
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.33   4.22
Józefa Piłsudskiego   4.72   6.42
Tytusa Chałubińskiego   4.54   5.84
Zofii i Witolda Paryskich   5.02   6.76
Kuźnice   4.18   5.38
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.4   0.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 25.05 11:00
Zachmurzenie
18° / 9° zachmurzenie duże
Nd. 14:00
Deszczowo
17°
Pon. 14:00
Deszczowo
16°
Wt. 14:00
Deszczowo
17°
Śr. 14:00
Deszczowo
13°
Czw. 08:00
Deszczowo
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

30 – lecie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

26 maja br. w Rzeszowie 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza obchodziła swoje 30-lecie. To właśnie tego dnia w 1993 r., zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na bazie byłej 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej, powstała jednostka, która dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich przejęła i z honorem kultywuje tradycje i dziedzictwo wszystkich formacji górskich.

W obchodach jubileuszu, w Rzeszowie wziął udział Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, radna Rady Miasta Zakopane Lucyna Galica – Jurecka, a także Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Anna Łapsa i Naczelnik Wydziału Ewidencji i Pozwoleń Marta Buńda.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą  w intencji żołnierzy i pracowników 21BSP w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Następnie uczestnicy wydarzenia zgromadzili się przed tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, gdzie został odczytany Apel Pamięci oraz wybrzmiała salwa honorowa.

Centralnym punktem obchodów był apel przy Alei Łukasza Cieplińskiego.

„Pomni ponad 100-letniej historii i tradycji jednostek podhalańskich, świętujemy dziś 30-lecie utworzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 30 lat to wystarczająco długo, aby na dobrych fundamentach, jakimi były wartości wyznawane przez naszych wielkich poprzedników, zbudować własną tradycję, własne wartości, własną unikatowość. Składają się na to zarówno lata pracy moich poprzedników, jak i wszystkich żołnierzy tworzących podhalańską rodzinę…piękną rodzinę. Ludzi gór i pogórza – często pozytywnie upartych, zaciętych ale przez to wytrwałych, o jasno określonej postawie i sztywnym kręgosłupie moralnym. Podhalańczyk  to swoiste połączenie Zawiszy z Janosikiem. Do takiego obrazu żołnierza-obywatela, członka naszych lokalnych społeczności dążymy” - tymi słowami zwrócił się do zebranych na uroczystości, Dowódca podhalańczyków - płk Tadeusz Nastarowicz.     

Podczas części głównej wręczono odznaczenia państwowe i wojskowe, ciupagi i kapelusze podhalańskie - insygnia tytułu Honorowego Podhalańczyka oraz kryształowe ciupagi dla najbardziej zasłużonych żołnierzy oraz przyjaciół brygady, którzy wspierają jej sukcesywny rozwój. Zwieńczeniem uroczystości przy Al. Cieplińskiego, była defilada pododdziałów 21 Brygady strzelców Podhalańskich.

Na koniec, w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono Odznaki Pamiątkowe 21 BSP,  statuetki Harnasia i Podhalańczyka, Wojskową Odznakę Górską 21 BSP I stopnia (złotą), Medale Pamiątkowe z okazji 30-lecia 21 BSP, Odznaki Tytułu Zasłużonego Żołnierza RP III stopnia oraz ryngrafy pamiątkowe. Zwieńczeniem obchodów święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, był widowiskowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.


(AŁ/AM)