Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   17.47   751.94   1.52   8.18
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   27.32
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   42.75   61.55
Józefa Piłsudskiego   22.84   31.11
Tytusa Chałubińskiego   14.69   18.97
Zofii i Witolda Paryskich   27.63   43.42
Kuźnice   9.45   12.66
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.61   4.32
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 02.12 07:00
Zachmurzenie
-2° / -1° zachmurzenie duże
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 04:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Intensywnie, wirtualnie, krócej - ale nadal jazzowo! Jazzowe Zakopane - 17 Wiosna Jazzowa

Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają w dniach 24 kwietnia – 2 maja wszystkich fanów muzyki jazzowej na tegoroczną edycję Jazzowego Zakopanego – 17 Wiosnę Jazzową w zupełnie nowej odsłonie.

Wydarzenie to od lat w okresie majowego weekendu i obchodów UNESCO International Jazz Day jest wizytówką artystyczną i turystyczną miasta pod Giewontem, dlatego i w tym roku, pomimo utrzymującej się pandemii i braku możliwości zrealizowania festiwalu w pełnej, bogatej w koncerty na żywo i spotkania z muzykami formule, nie może zabraknąć go na mapie imprez kulturalnych naszego miasta. Przygotowane przez organizatorów muzyczne atrakcje na świeżym powietrzu oraz transmisje koncertów jazzowych będą bezpieczną rozrywką dla mieszkańców i przyjezdnych, którzy odwiedzają nasze miasto w trakcie jednodniowych wycieczek.Już od najbliższej soboty, 24 kwietnia, stolicę Tatr wypełnią dźwięki jazzu, które usłyszymy dzięki rozlokowanym na terenie Zakopanego grającym przystankom. Obrandowane logotypem festiwalu, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier, na pewno umilą wszystkim osobom korzystającym z komunikacji autobusowej czas oczekiwania na transport. Zachęcamy do poszukiwania tych muzycznych punktów w przestrzeni miasta, dzielenia się zdjęciami z nich w swoich relacjach na Instagramie bądź Facebooku, oznaczając je naszym profilem @ZakopaneOfficial oraz hasztagiem #jazzowe_zakopane.

W piątek, 30 kwietnia, podczas UNESCO INTERNATIONAL JAZZ DAY dodatkową atrakcją dla spacerowiczów będzie unoszący się nad ich głowami muzyczny dron, prezentujący standardy jazzowe i zapraszający na sobotnie wydarzenia festiwalowe do Jedynki Polskiego Radia i na media społecznościowe Wiosny Jazzowej oraz Miasta Zakopane. Już od samego rana, 1 maja, programem „Jedyne takie miejsce” rozpocznie się bowiem Muzyczna Sobota z Programem Pierwszym Polskiego Radia rejestrowana na żywo w Zakopanem. W audycji „Muzyczna Jedynka” pojawią się wywiady z muzykami i organizatorami festiwalu, a wieczorem na wirtualnej zakopiańskiej scenie jazzowej zagrają gwiazdy tegorocznej Wiosny Jazzowej – zespół Harmony Trejo, a po nim w projekcie „Andrzej Zaucha – Songbook” Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr.

Niepowtarzalne brzmienie Harmony Trejo wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych „muzycznych światów”. W skład zespołu wchodzi akordeonista, gitarzysta i kontrabasista - zatem niespotykany zestaw, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin.

Po występie Harmony Trejo wysłuchać będzie można utworów wybitnego polskiego wokalisty Andrzeja Zauchy. Program koncertu powstał z utworów ułożonych chronologicznie, wg dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla drogę artystyczną artysty i w ciekawy sposób pokazuje kierunek rozwoju jego artystycznego języka. Oprócz znanych przebojów „Byłaś serca biciem” , „C’est la vie”, „Siódmy rok” usłyszymy wiele innych, często zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie. Janusz Szrom, wspaniały wokalista i główny inicjator projektu jest także autorem opracowania nutowego wszystkich utworów wykonywanych przez Andrzeja Zauchę, które to opracowanie ukaże się wkrótce w formie książkowej.

Streaming obu koncertów w sieci dostępny będzie dla słuchaczy na FB wydarzenia, FB Miasta Zakopane oraz na portalu Zakopane.pl. Dzięki kompleksowej obsłudze medialnej ze strony Polskiego Radia, projektu „Andrzej Zaucha – Songbook” wysłuchać będzie można również w sobotę 1 maja o godz. 20.30 na ogólnopolskiej antenie radiowej „Jedynki”. Rejestrowany „na żywo” koncert dostępny będzie również na portalu Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Tegoroczną Wiosnę Jazzową uda nam się zrealizować dzięki partnerowi strategicznemu Lotto

 

                                                                       oraz współpracy z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami oraz partnerami medialnymi. Festiwal promocyjnie wesprze również Województwo Małopolskie, dzięki zawiązaniu współpracy z Stowarzyszeniem Muzyki Filmowej i Jazzowej realizującej w roku 2021 cykliczny projekt pn. Jazz It Up! Kalendarium Jazzowych Wydarzeń Krakowa i Małopolski.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i śledzenia na bieżąco wydarzeń w naszych mediach społecznościowych oraz na portalu zakopane.pl.                                                 Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa Zakopane

UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL

Program

24.04.2021 -2.05.2021

GRAJĄCE PRZYSTANKI

Miejsce: Zakopane

30.04.2021 / PIĄTEK – UNESCO INTERNATIONAL JAZZ DAY

godz. 8.00 – 18.00


MUZYCZNY DRON

Miejsce: Zakopane

godz. 13.00


KONFERENCJA PRASOWA ONLINE
Transmisja onlinew mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,

@WiosnaJazzowaZakopane oraz na portalu www.zakopane.pl


1.05.2021 / SOBOTA

godz. 9.00 - 12.00
AUDYCJA "JEDYNE TAKIE MIEJSCE"
Program Pierwszy Polskiego Radia

godz. 14.00 - 16.00
AUDYCJA "MUZYCZNA JEDYNKA"
Program Pierwszy Polskiego Radia

godz. 19.00

KONCERT HARMONY TREJO

HUBICKI, CISŁO, CHOJNACKI

Transmisja online na żywo w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,

@WiosnaJazzowaZakopane oraz na portalu www.zakopane.pl

godz. 20.30

Koncert – ANDRZEJ ZAUCHA – SONGBOOK

SZROM,PERLIŃSKI,ŁUKASIK,JAHR

Transmisja na żywo na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Transmisja online na żywo w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,
@WiosnaJazzowaZakopane, @RadiowaJedynka oraz na portalach www.zakopane.pl
i www.polskieradio.pl

Wydarzenia i działania towarzyszące

1. Studio Muzyczne WJ -W tygodniach poprzedzających wydarzenie realizować będziemy kampanię promującą Jazzowe Zakopane, Wiosnę Jazzową oraz sezon letni w naszym mieście. Bogata oprawa dziennikarska i antenowa przy współpracy z partnerami medialnymi, w tym w szczególności z Programem Pierwszym Polskiego Radia, realizowane na żywo audycje „Jedyne takie miejsce”, „Muzyczna Jedynka” pozwolą nam na dotarcie z projektem oraz zaproszeniem do Zakopanego do szerokiego grona ogólnopolskiego odbiorcy.

2. Grające przystanki (24.04 – 2.05.2021)

Energetyzującej muzyki jazzowej nie zabraknie również w samym mieście.W ramach projektu na najbardziej uczęszczanej turystycznie trasie autobusu miejskiego powstaną obrandowane logotypem Festiwalu grające jazzowe przystanki, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier, których celem będzie umilenie wszystkim osobom korzystającym z komunikacji autobusowej czasu oczekiwania na transport. Na przystankach znajdą się również informacje o wydarzeniach festiwalowych.

3. Muzyczny Dron ( 30.04.2021)

Przez cały piątek w przestrzeni Zakopanego towarzyszyć będzie nam muzyczny dron,
z którego popłyną mniej lub bardziej znane utwory jazzowe, umilając w ten sposób wiosenny spacer po naszym mieście, zapraszając na aktywności związane z Jazzowym Zakopanem, jak i na koncerty online odbywające się w ramach tegorocznej Wiosny Jazzowej

3. Konferencja prasowa (30.04.2021)

Konferencja zostanie zorganizowana w Internecie. Udział w konferencji wezmą partnerzy Wiosny Jazzowej Zakopane i partnerzy Jazzowego Zakopanego, organizatorzy i media.


Materiały prasowe: Zakopiańskie Centrum Kultury

(MP)