Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.38   0   69.68   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.68
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.96   25.01
Józefa Piłsudskiego   13.08   14.61
Tytusa Chałubińskiego   13.71   15.65
Zofii i Witolda Paryskich   12.86   16.31
Kuźnice   14.49   15.91
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   12.08   13.32
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 28.02 07:00
Zachmurzenie
6° / 6° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
12°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
10°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
10°
Nd. 13:00
Zachmurzenie
11°
Pon. 04:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Intensywnie, wirtualnie, krócej - ale nadal jazzowo! Jazzowe Zakopane - 17 Wiosna Jazzowa

Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają w dniach 24 kwietnia – 2 maja wszystkich fanów muzyki jazzowej na tegoroczną edycję Jazzowego Zakopanego – 17 Wiosnę Jazzową w zupełnie nowej odsłonie.

Wydarzenie to od lat w okresie majowego weekendu i obchodów UNESCO International Jazz Day jest wizytówką artystyczną i turystyczną miasta pod Giewontem, dlatego i w tym roku, pomimo utrzymującej się pandemii i braku możliwości zrealizowania festiwalu w pełnej, bogatej w koncerty na żywo i spotkania z muzykami formule, nie może zabraknąć go na mapie imprez kulturalnych naszego miasta. Przygotowane przez organizatorów muzyczne atrakcje na świeżym powietrzu oraz transmisje koncertów jazzowych będą bezpieczną rozrywką dla mieszkańców i przyjezdnych, którzy odwiedzają nasze miasto w trakcie jednodniowych wycieczek.Już od najbliższej soboty, 24 kwietnia, stolicę Tatr wypełnią dźwięki jazzu, które usłyszymy dzięki rozlokowanym na terenie Zakopanego grającym przystankom. Obrandowane logotypem festiwalu, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier, na pewno umilą wszystkim osobom korzystającym z komunikacji autobusowej czas oczekiwania na transport. Zachęcamy do poszukiwania tych muzycznych punktów w przestrzeni miasta, dzielenia się zdjęciami z nich w swoich relacjach na Instagramie bądź Facebooku, oznaczając je naszym profilem @ZakopaneOfficial oraz hasztagiem #jazzowe_zakopane.

W piątek, 30 kwietnia, podczas UNESCO INTERNATIONAL JAZZ DAY dodatkową atrakcją dla spacerowiczów będzie unoszący się nad ich głowami muzyczny dron, prezentujący standardy jazzowe i zapraszający na sobotnie wydarzenia festiwalowe do Jedynki Polskiego Radia i na media społecznościowe Wiosny Jazzowej oraz Miasta Zakopane. Już od samego rana, 1 maja, programem „Jedyne takie miejsce” rozpocznie się bowiem Muzyczna Sobota z Programem Pierwszym Polskiego Radia rejestrowana na żywo w Zakopanem. W audycji „Muzyczna Jedynka” pojawią się wywiady z muzykami i organizatorami festiwalu, a wieczorem na wirtualnej zakopiańskiej scenie jazzowej zagrają gwiazdy tegorocznej Wiosny Jazzowej – zespół Harmony Trejo, a po nim w projekcie „Andrzej Zaucha – Songbook” Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr.

Niepowtarzalne brzmienie Harmony Trejo wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych „muzycznych światów”. W skład zespołu wchodzi akordeonista, gitarzysta i kontrabasista - zatem niespotykany zestaw, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin.

Po występie Harmony Trejo wysłuchać będzie można utworów wybitnego polskiego wokalisty Andrzeja Zauchy. Program koncertu powstał z utworów ułożonych chronologicznie, wg dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla drogę artystyczną artysty i w ciekawy sposób pokazuje kierunek rozwoju jego artystycznego języka. Oprócz znanych przebojów „Byłaś serca biciem” , „C’est la vie”, „Siódmy rok” usłyszymy wiele innych, często zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie. Janusz Szrom, wspaniały wokalista i główny inicjator projektu jest także autorem opracowania nutowego wszystkich utworów wykonywanych przez Andrzeja Zauchę, które to opracowanie ukaże się wkrótce w formie książkowej.

Streaming obu koncertów w sieci dostępny będzie dla słuchaczy na FB wydarzenia, FB Miasta Zakopane oraz na portalu Zakopane.pl. Dzięki kompleksowej obsłudze medialnej ze strony Polskiego Radia, projektu „Andrzej Zaucha – Songbook” wysłuchać będzie można również w sobotę 1 maja o godz. 20.30 na ogólnopolskiej antenie radiowej „Jedynki”. Rejestrowany „na żywo” koncert dostępny będzie również na portalu Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Tegoroczną Wiosnę Jazzową uda nam się zrealizować dzięki partnerowi strategicznemu Lotto

 

                                                                       oraz współpracy z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami oraz partnerami medialnymi. Festiwal promocyjnie wesprze również Województwo Małopolskie, dzięki zawiązaniu współpracy z Stowarzyszeniem Muzyki Filmowej i Jazzowej realizującej w roku 2021 cykliczny projekt pn. Jazz It Up! Kalendarium Jazzowych Wydarzeń Krakowa i Małopolski.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i śledzenia na bieżąco wydarzeń w naszych mediach społecznościowych oraz na portalu zakopane.pl.                                                 Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa Zakopane

UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL

Program

24.04.2021 -2.05.2021

GRAJĄCE PRZYSTANKI

Miejsce: Zakopane

30.04.2021 / PIĄTEK – UNESCO INTERNATIONAL JAZZ DAY

godz. 8.00 – 18.00


MUZYCZNY DRON

Miejsce: Zakopane

godz. 13.00


KONFERENCJA PRASOWA ONLINE
Transmisja onlinew mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,

@WiosnaJazzowaZakopane oraz na portalu www.zakopane.pl


1.05.2021 / SOBOTA

godz. 9.00 - 12.00
AUDYCJA "JEDYNE TAKIE MIEJSCE"
Program Pierwszy Polskiego Radia

godz. 14.00 - 16.00
AUDYCJA "MUZYCZNA JEDYNKA"
Program Pierwszy Polskiego Radia

godz. 19.00

KONCERT HARMONY TREJO

HUBICKI, CISŁO, CHOJNACKI

Transmisja online na żywo w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,

@WiosnaJazzowaZakopane oraz na portalu www.zakopane.pl

godz. 20.30

Koncert – ANDRZEJ ZAUCHA – SONGBOOK

SZROM,PERLIŃSKI,ŁUKASIK,JAHR

Transmisja na żywo na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Transmisja online na żywo w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,
@WiosnaJazzowaZakopane, @RadiowaJedynka oraz na portalach www.zakopane.pl
i www.polskieradio.pl

Wydarzenia i działania towarzyszące

1. Studio Muzyczne WJ -W tygodniach poprzedzających wydarzenie realizować będziemy kampanię promującą Jazzowe Zakopane, Wiosnę Jazzową oraz sezon letni w naszym mieście. Bogata oprawa dziennikarska i antenowa przy współpracy z partnerami medialnymi, w tym w szczególności z Programem Pierwszym Polskiego Radia, realizowane na żywo audycje „Jedyne takie miejsce”, „Muzyczna Jedynka” pozwolą nam na dotarcie z projektem oraz zaproszeniem do Zakopanego do szerokiego grona ogólnopolskiego odbiorcy.

2. Grające przystanki (24.04 – 2.05.2021)

Energetyzującej muzyki jazzowej nie zabraknie również w samym mieście.W ramach projektu na najbardziej uczęszczanej turystycznie trasie autobusu miejskiego powstaną obrandowane logotypem Festiwalu grające jazzowe przystanki, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier, których celem będzie umilenie wszystkim osobom korzystającym z komunikacji autobusowej czasu oczekiwania na transport. Na przystankach znajdą się również informacje o wydarzeniach festiwalowych.

3. Muzyczny Dron ( 30.04.2021)

Przez cały piątek w przestrzeni Zakopanego towarzyszyć będzie nam muzyczny dron,
z którego popłyną mniej lub bardziej znane utwory jazzowe, umilając w ten sposób wiosenny spacer po naszym mieście, zapraszając na aktywności związane z Jazzowym Zakopanem, jak i na koncerty online odbywające się w ramach tegorocznej Wiosny Jazzowej

3. Konferencja prasowa (30.04.2021)

Konferencja zostanie zorganizowana w Internecie. Udział w konferencji wezmą partnerzy Wiosny Jazzowej Zakopane i partnerzy Jazzowego Zakopanego, organizatorzy i media.


Materiały prasowe: Zakopiańskie Centrum Kultury

(MP)