Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.4   0   58.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.69
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.35   28.12
Józefa Piłsudskiego   17.47   23.94
Tytusa Chałubińskiego   15.21   20.43
Zofii i Witolda Paryskich   18.39   28.37
Kuźnice   10.98   14.5
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.02   1.31
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 22.04 02:00
Śnieg
1° / -3° słabe opady śniegu
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Śnieg
Pt. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Muzyka

Zespół Pieśni Ludowej „Silesia” z Województwa Opolskiego w składzie: Gabriela Dworakowska – skrzypce, śpiew; Barbara Wysocka – śpiew; Rajmund Szymaniec – akordeon; Krystian Czech – klarnet, śpiew.

Zespół powstał w 1993 r. Repertuar obejmuje tradycyjne pieśni śląskie (powszechne, tu: wiele miłosnych, obrzędowe, zawodowe), potwierdzone zarówno w antologiach pieśni, jak i znane jeszcze współcześnie z autopsji, typowe dla okolic Opola, głównie północnej części Śląska Opolskiego, ale także dla całego Górnego Śląska. Oryginalna aranżacja, profesjonalne opracowanie wokalno-instrumentalne tych tekstów, wierne odtwarzanie w gwarze śląskiej, zgodność z tradycją kulturową regionu sprawiają, że Silesia jest jednym z wyróżniających się w regionie zespołów folklorystycznych na Górnym Śląsku.„Harmony Trejo” w składzie: Jakub Hubicki - akordeon, Maciej Cisło- gitara i Bartłomiej Chojnacki kontrabas

Zespół, którego niepowtarzalne brzmienie wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych 'muzycznych światów'. W skład zespołu wchodzi niespotykany zestaw instrumentów, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin. Zespół ma za sobą nagranie trzech albumów: Paradigmat (LP 2016), Harmony Trejo (EP 2018), Gorzkie Żale (LP 2021).
Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit założona została w 1952 roku i nieprzerwanie towarzyszyła i towarzyszy mieszkańcom obecnego powiatu bieruńsko-lędzińskiemu podczas oficjalnych akademii, uroczystości kościelnych, festynów, akcji charytatywnych, pogrzebów górniczych, i innych uroczystości. Orkiestra jest zespołem amatorów w tym pierwotnym, łacińskim znaczeniu tego słowa, czyli zespołem miłośników, ludzi zajmujących się muzyką dla przyjemności, ale także z pasji dawania innym tego, co w nas najlepsze. To właśnie miłość i pasja są siłą sprawczą wszelkich sukcesów. A tych w historii orkiestry jest niemało: liczne nagrody na festiwalach i w przeglądach orkiestr dętych, nagrania dokonane w latach 70-tych dla Polskiego Radia w Katowicach. Ogromnym sukcesem jest niewątpliwie to, że orkiestra przez ponad 65 lat, działalności orkiestry, aktywnie pozyskuje i aktywizuje muzyków wywodzących się nie tylko ze środowiska rencistów i emerytów górniczych, ale i młodego pokolenia mieszkańców powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Wierność tradycji górniczej, upowszechnianie typowo śląskiego repertuaru, edukacja młodzieży, aspekt społeczny działalności orkiestry czynią ją żywą ikoną promującą powiat, oraz województwo Śląskie przysparzając im uznanie w środowisku. Duży wpływ na dokonania orkiestry miał Bronisław Latocha i jego ogromna pasja muzyczna, muzyk związany był z orkiestrą od początku jej istnienia, a przez 25 lat prowadził orkiestrę, jako dyrygent. Pod jego kierownictwem orkiestra bierze udział w licznych uroczystościach miejskich, kościelnych i kopalnianych, zdobywa uznanie na przeglądach orkiestr. Jednym z bardzo ważnych wyróżnień dla członków orkiestry było przyznanie w 2011 roku nagrody Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, przyznanie tej nagrody stanowiło dla orkiestry docenienie ich miłości i pasji do wspólnego muzykowania i wierności do tradycji śląskiej, która jest wartością jakże cenną dla mieszkańców ziemi lędzińskiej, i całego województwa. Obecnie w orkiestrze gra czterdziestu czterech muzyków, orkiestrą dyryguje zasłużony jej muzyk i były pracownik kopalni Ziemowit pan Andrzej Zimnik. Orkiestrę tworzą niewątpliwie pasjonaci, ale przede wszystkim tworzą ją rodzinne pokolenia, grają dziadkowie, synowi, wnuki, wnuczki. Starzy muzycy uczą młodych zdolnych ludzi tej miłości do tradycji do wzajemnego szacunku, i do kultury, jaką jest gra w orkiestrze górniczej.

W 1952 roku powstaje Orkiestra Dęta KWK Ziemowit, założycielem orkiestry był Józef Kluska. Dyrygentami orkiestry byli: Wojciech Nowak, Józef Sojka, Józef Widera, Franciszek Grzeja, Henryk Precz, Bronisław Latocha. Obecnie orkiestrą dyryguje Andrzej Zimnik. W latach 70 orkiestra nagrywała dla Polskiego Radia w Katowicach. Orkiestra koncertuje na około 40 imprezach rocznie. Bierze rocznie udział w 70 pogrzebach górników kopalń i uważa to za ogromny zaszczyt. Koncertuje między innymi na powiatowych Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych, na Przeglądach Orkiestr Dętych, na Powiatowych Targach Przedsiębiorczości i Ekologii, na festynach i imprezach miejskich. Orkiestra ma wiele udokumentowanych osiągnięć oraz wyróżnień stanowiących o jej pracy i poziomie artystycznym. Orkiestra przez wiele lat była członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

- W 1971 roku – pierwsze miejsce w Okręgowym Przeglądzie II Festiwalu Kulturalnego Związków Zawodowych w Tychach.

- w 1983 roku – drugie miejsce w przeglądzie Orkiestr o Puchar Dyrektora KWK Brzeszcze.

- w 1984 roku – drugie miejsce w Przeglądzie Orkiestr Dętych o puchar przewodniczącego NSZZ Pracowników KWK Ziemowit.

- w 1985 roku – drugie miejsce w IV Przeglądzie Orkiestr Dętych o nagrodę dyrektora KWK Komuna Paryska w Jaworznie.

- w 1998 roku – udział XIII Galowej Prezentacji Orkiestr Dętych ,, Wiosna Gliwicka 98’’ poświęconej 70 rocznicy urodzin kompozytora prof. Józefa Szweda.

- udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w latach 2005,2006,2007,2011,2015

- w 2000 roku – czwarte miejsce w VI Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych – Bieruń 2000

- w 2009 roku – wystąpiła na Festiwalu Orkiestr Dętych w Unićovie ( Czechy).

- w 2008 roku – nominowana do nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia w twórczości artystycznej ,, Clemens Pro Arte’’ – Laudację wygłosił Grzegorz Zmuda szef promocji Polskiego Radia Katowice.

- w 2011 roku – przyznano orkiestrze dętej Ziemowit nagrodę Clemensa Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego za upowszechnianie kultury – Clemens Pro Cultura AD 2011./KSzR/