Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.48   0   70.96   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   4.91
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.58   6.91
Józefa Piłsudskiego   6.28   7.9
Tytusa Chałubińskiego   7.68   9.85
Zofii i Witolda Paryskich   9.47   12.29
Kuźnice   7.73   9.71
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.57   0.71
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.07 14:00
Deszczowo
18° / 8° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
24°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
24°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 11:00
Słonecznie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Podsumowaliśmy 54. MFFZG


Tydzień święta góralskiej muzyki w Zakopanem dobiegł końca! Utalentowani artyści, barwne, przygotowane na najwyższym światowym poziomie programy artystyczne, przyciągające dzień w dzień pasjonatów tradycyjnych brzmień, światowej sławy gwiazdy, cudowna atmosfera muzycznych uniesień, nagroda "Siła Korzeni", mistrzostwa, konkursy i plebiscyty na najlepszych, najzdolniejszych, najpiękniejszych reprezentantów polskich i międzynarodowych Górali Świata stają się wspomnieniem! Z ogromnym sukcesem kończymy 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Trudno wyobrazić sobie Zakopane bez Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich! Nie ma też lepszego miejsca, które w pełni oddawałoby ducha tego niecodziennego wydarzenia! Już po raz 54. Zakopane ugościło najznakomitszych przedstawicieli polskiego i międzynarodowego muzycznego świata, kultywujących swoje góralskie dziedzictwo. W tym roku o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę rywalizowały grupy z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Gruzji, Macedonii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier, Włoch i Polski. Codziennie, koncerty konkursowe gromadziły widownię liczoną w setkach osób, która bez względu na warunki atmosferyczne z ogromnym entuzjazmem przyjmowała i nagradzała brawami wszystkich twórców festiwalu. Uwieńczeniem artystycznych zmagań uczestników konkursów był uroczysty koncert „Górale Świata 2023”, podczas którego międzynarodowe jury, pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej, zdecydowało o przyznaniu „Złotych Ciupag” – głównych nagród wydarzenia - Rumunii, Chorwacji i Węgrom. 

Nagrodę wręczał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz zaproszeni goście.

Równolegle, w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki, w czterech kategoriach, prestiżowymi „Zbyrkadłami ” nagrodzeni zostali najlepsi muzycy a grand prix „Sabałowe gęśle” dla najlepszego instrumentalisty, za wierność tradycji stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru trafiło do Katarzyny Lassak-Helios.

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym konkursowym zmaganiom jest koncert „Siła Korzeni”, podczas którego już od trzech lat przyznawane są wyróżnienia dedykowane tym, którzy nieprzerwanie promują dziedzictwo kulturowe Podhala. Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: dla osób, które odniosły wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego przekazywane kolejnym pokoleniom oraz dla osób, które odniosły osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, rozpoczynających drogę artystyczną.  W tym roku Leszek Dorula Burmistrz Miasta Zakopane nagrodami uhonorował: Halinę Jawor Piotra Haza, Dawid Lubowicza, Bartłomieja Koszarka.

Dodatkowo, poznaliśmy również wyniki internetowego Konkursu Plebiscytowego "Górale Świata 2023"na: Najśwarniejszą Góralkę i Górala Świata 2023 oraz Najpopularniejszy Zespół Góralski 2023.

  • TytułNajśwarniejszej Góralki festiwalu” zdobyła Lejla Srna z Bośnii i Hercegowiny,

• Tytuł „Najśwarniejszego Górala festiwalu” otrzymał Giorgi Napireli z Gruzji,

• „Najpopularniejszym Zespołem Góralskim festiwalu” został Veselie z Bułgarii.

Niesamowitą popularnością cieszyły się również Koncerty na Folkową Nutę, podczas których, w pierwszych dniach wydarzenia, wystąpił kultowy zespół Krywań, świętujący 50-lecie pracy artystycznej oraz światowej sławy rumuński zespół Fanfare Ciocarlia, który energicznymi bałkańskimi rytmami porwał całą Dolną Rówień Krupową do tańca!


Tegorocznym motywem przewodnim całego festiwalu było pasterstwo i jego wpływ na kształtowanie się lokalnej tożsamości, kultury i sztuki. Podczas zorganizowanej przez Centrum Sztuki Rodzimej  - Willę Czerwony Dwór - Konferencji naukowej wybitni znawcy przybliżyli nam temat tradycji pasterskich w folklorze muzycznym a dzięki uprzejmości Związku Kynologicznego o. Zakopane odbyła się Wystawa Owczarków Podhalańskich, najwierniejszych kompanów pasterskiego życia. Dodatkowo, przez cztery festiwalowe dni mogliśmy towarzyszyć regionalnym twórcom w ich opowieściach o sztuce tworzenia łapawic i toreb pasterskich oraz instrumentów muzycznych - dud podhalańskich oraz piszczałek pasterskich. Nie byłoby pasterskich tradycji bez wypasu owiec, dlatego też, dzięki organizatorom wydarzenia, mieliśmy możliwość wzięcia udziału w święcie zejścia owiec z hal w niziny - redyku „Bacowski Osod”, który w przeszłości wyznaczał Góralom rytm życia. Razem z pasterzami, symbolicznie, przeprowadziliśmy korowód owiec z centrum miasta do Wioski festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej. Wydarzenie to było nie tylko przypomnieniem o historii pasterstwa, ale przede wszystkim wyrazem głębokiej więzi człowieka z naturą, nadal żywą tradycją przodków.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to nie tylko przestrzeń spotkań artystów, muzycznych inspiracji i wzruszeń, to także miejsce przenikania się kultur i tradycji z całego świata. W tym roku, podczas Dni Narodowych, mieliśmy szansę zanurzyć się w barwny świat tradycji Rumunii, Chorwacji i Węgier. Mogliśmy poznać nowe smaki i zwyczaje. Tłumnie zgromadzeni na Równi Krupowej goście mieli szansę poznać różne rodzaje tradycyjnych tańców a nawet dać się ponieść muzyce na żywo. 

Stałymi elementami festiwalu, które i w tym roku zgromadziły ogromną widownie, były wydarzenia w ramach Dnia Górali Polskich, honorujące bogactwo karpackiej góralszczyzny. Prócz scenicznych prezentacji muzycznego i tanecznego dziedzictwa młodszych i starszych Górali Polskich, mogliśmy brać udział w mistrzostwach Podhala w Powożeniu, konkursie na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki a dzięki zespołowi góralskiemu „Polaniorze”, wzięliśmy udział w orszaku weselnym oraz tradycyjnym góralskim weselu, wystawionym w formie przedstawienia na deskach festiwalowych.

Jak co roku, Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich, towarzyszą wystawy artystyczne tj np. Wystawa Zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, które w tym roku nawiązywały w swojej tematyce do wspomnianego już pasterstwa, jako motywu przewodniego.

Festiwal odbił się ogromnym echem w mediach, które relacjonowały, również na żywo, poruszające przedstawienia, barwne tańce i wspaniałe tradycje polskich i zagranicznych gości.

Dzięki ogromnemu medialnemu wsparciu, informacjom prasowym, telewizyjnym relacjom na żywo, przekazom radiowym i wpisom na social mediach wieść o tym magicznym wydarzeniu dotarła do wszystkich zafascynowanych góralskim dziedzictwem.

Każda edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich stanowi niepowtarzalną możliwość zanurzenia się w bogatej kulturze góralskiej z całego świata, poznania spuścizny poprzednich pokoleń i wyrażenia szacunku dla uroku tradycji, wypływającej z podnóży gór. Dzięki festiwalowi wracamy do korzeni, do czasów, w których niełatwe często życie toczyło się w ścisłym związku z naturą i jej cyklami, urozmaicone było pieśniami, tańcami i barwnymi zwyczajami. Dzięki festiwalom, takim jak nasz zakopiański Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, spoglądamy z nadzieją w przyszłość z przekonaniem o istotności kultywowania tradycji budującej tożsamość..

Serdecznie dziękujemy za udziału we wszystkich wydarzeniach tegorocznego festiwalu i  już dziś zapraszamy na przyszłoroczny 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz Facebook, Instagram, YouTube: MFFZG.Zakopane


Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

pastedGraphic.png

Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

Partnerem Festiwalu jest Marka LOTTO.

Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE,
MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO.

Patronatem honorowym wydarzenie objęło NARODOWE CENTRUM KULTURY.

Partnerami wydarzenia są BACHLEDKA SKI&SUN, SPOŁEM ZAKOPANE, ŚWIAT LNU(www.swiatlnu.pl), OSHEE, BĄKOWO ZOHYLINA WYŹNIO, BĄKOWO ZOHYLINA NIŹNIO

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI oraz UNIWERSYTET PAPIESKI IM. JANA PAWŁA II otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni:
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP, TVP KULTURA, TVP KOBIETA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info, Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Podhale24,
TV Podhale, Zakopiec Info.