Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   13.77   776.32   62.26   9.63
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   4.67
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.46   9.97
Józefa Piłsudskiego   19.63   27.03
Tytusa Chałubińskiego   7.38   10.33
Kuźnice   2.21   3.08
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   9.15   13.22
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Sob. 05.12 19:00
Zachmurzenie
5° / 5° pochmurno z przejaśnieniami
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Deszczowo
Wt. 13:00
Śnieg
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Salon Marcowy 2020 „Andrzej Kreütz-Majewski – Malarstwo, Scenografia”

W piątek 28 lutego 2020 r. w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Salon Marcowy 2020 Andrzej Kreütz-Majewski  ̶  malarstwo, scenografia”. 

Wszystkich przybyłych gości przywitała dyrektor galerii Lidia Rosińska-Podleśny, która we wstępie zaznaczyła, iż to Urszula Dubowska, członek Rady Programowej ZCK, była inicjatorką zaprezentowania twórczości i przypomnienia sylwetki Andrzeja Kreütz-Majewskiego. Data wernisażu była datą nieprzypadkową, bowiem 28 lutego obchodziliśmy 9. rocznicę śmierci tego wybitnego artysty – scenografa i malarza. Artysty, który aktywnie uczestniczył w uniwersalnej kulturze, współpracując z najwybitniejszymi osobowościami światowego teatru i opery, realizując swoje wizje na największych współczesnych scenach. Wystawa jest niezwykłą sposobnością, by dotknąć tajemnicy ukrytej pomiędzy ekspresją, a metaforą. Wszystkie prace malarskie prezentowane w dużej sali galerii pochodzą z kolekcji prywatnej, w tym zestawieniu, nigdy dotąd niepokazywane. Natomiast w małej sali oglądać można szkice projektów scenografii i kostiumów wykonane przez artystę do spektaklu „Np. Edyp” w Teatrze Witkacego w reż. Andrzeja St. Dziuka. W małej sali prezentowane są także zdjęcia autorstwa Wojciecha Plewińskiego ze spektakli „Np. Edyp” i „Tragedia Szkocka” oraz film „Pędzel i batuta” w reż. Tomasza Wiszniewskiego. W imieniu swoim jak i właściciela prac malarskich artystygłos zabrała Urszula Dubowska.

Swoją obecnością wernisaż zaszczyciła Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Naczelnik Wydziału Kultury UMZ Joanna Staszak, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Lucyna Jurecka Galica oraz Zastępca Dyrektora ds. organizacjo-technicznych Teatru Witkacego Marzena Wnuk.

Wystawa potrwa do 19 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.

Kurator wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnej oraz archiwum Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

fot. Anna Hebda, Justyna Wieczorek