Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.93   -   71.52   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.42   15.58
Józefa Piłsudskiego   12.67   16.63
Tytusa Chałubińskiego   12.89   16.84
Zofii i Witolda Paryskich   15.02   21.72
Kuźnice   6.72   8.74
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.04   1.36
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 23.04 11:00
Zachmurzenie
6° / 1° zachmurzenie duże
Śr. 14:00
Śnieg
Czw. 14:00
Deszczowo
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 08:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Wieczór w Czerwonym Dworze - W 1. rocznicę śmierci dra Leszka Allerhanda

W centrum Kultury Rodzimej obył się tradycyjnie Wieczór w Czerwonym Dworze. Poświęcony był osobie dra Leszka Allerhanda, lekarza, społecznika, Lwowiaka, który przez blisko 60 lat mieszkał i pracował w Zakopanem. Wybitną postać przedstawił Maciej Wojak oraz prof. Adam Redzik, profesor nadzwyczajny w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Obecna była żona Alina Towarnicka-Allerhand.

W spotkaniu, podczas którego wyświetlony został wzruszający film, zrealizowany jeszcze przez śp. dra Allerhanda, zatytułowany Pasja życia, stanowiący obraz czasów okupacji i holocaustu we Lwowie. Film powstał na podstawie wspomnień dra Allerhanda oraz odnalezionych notatek dziadka, Maurycego Allerhanda, sporządzanych podczas okupacji na odwrocie kopii pism procesowych z kancelarii. Wspomnienia te są również zawarte w książce pt. Zapiski z tamtego świata ..

Dr Leszek Allerhand urodził się w 1931 roku we Lwowie. Był synem adwokata dr. Joachima Allerhanda i pianistki Zinajdy Rubinstein-Allerhand oraz wnukiem Maurycego Allerhanda, wybitnego profesora Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Niedługo było mu dane cieszyć się urokami dzieciństwa. Po zajęciu Lwowa przez wojska niemieckie, z całą rodziną został osiedlony w getcie, z którego udało mu się uciec i wraz z matką ukrywali się do zakończenia wojny. Po wojnie Leszek Allerhand wraz z rodzicami osiadł w Krakowie, gdzie ukończył studia medyczne i rozpoczął asystenturę w klinice u prof. Juliana Aleksandrowicza. Od 1961 r. mieszkał w Zakopanem, gdzie pracował m.in. jako ordynator Oddziału Chorób Płuc w tutejszym szpitalu. Przez wiele lat był także lekarzem kadry olimpijskiej w sportach zimowych. Był współtwórcą Instytutu Allerhanda w Krakowie. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu. Zmarł 3 kwietnia 2018 roku w Zakopanem.

Wśród wielu znajomych i przyjaciół na sali obecna była m.in. wybitna alpejka, uczestniczka Powstania Warszawskiego Barbara Grocholska-Kurkowiak, która odczytała swój wiersz, napisany po przeczytaniu historii przyjaciela.

Opr. MW

Fot. MF

(MM)