Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   18.05   0   27.57   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.49
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   2.81   3.76
Tytusa Chałubińskiego   0.52   0.68
Zofii i Witolda Paryskich   12.63   16.85
Kuźnice   0.12   0.22
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 06.12 04:00
Zachmurzenie
-5° / -0° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Śnieg
-1°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Historia Heleny Marusarzówny - kolejny Seans 90-lecia za nami

W miniony wtorek w Loch Cinema w Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem mieliśmy okazję zobaczyć film "Portrety wojenne. Kobiety - Helena Marusarzówna" w reżyserii Anety Popiel - Machnickiej.

Był to przedostatni film z cyklu "Seanse 90-lecia". Przed nami finał - 10 października zapraszamy na „Jazz Kalatówki” w reżyserii Bogusława Rybczyńskiego z 1959 r. oraz "Jazz na Kalatówkach" w reżyserii Roberta Kaczmarka z 2018 r. 

"Portrety wojenne. Kobiety - Helena Marusarzówna" to film z serii opowieści o pięciu Polkach: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na przybliżenie ich dokonań.

"Portrety wojenne. Kobiety -Helena Marusarzówna" to film dokumentalny, ale z elementami fabularnymi. O życiu bohaterki oraz o czasach w jakiej przyszło jej żyć opowiada Wojciech Szatkowski - historyk, Muzeum Tatrzańskie, Andrzej Bargiel - skialpinista oraz Magdalena Marusarz - Gądek - córka Stanisława Marusarza, brata Heleny. Jest to opowieść wstrząsająca, pokazująca potworność wojny, ale jednocześnie opowieść o odwadze, poświęceniu i wolności, jaką nosiła w sobie Helena Marusarzówna i o jaką walczyła dla wszystkich. 

(PK)