Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Zła
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   37.34   0   5.09   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   131.79
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   79.46   106.16
Tytusa Chałubińskiego   76.55   99.82
Zofii i Witolda Paryskich   53.95   79.89
Kuźnice   60.61   82.7
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   7.56   9.32
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 08.12 01:00
Zachmurzenie
-5° / -5° zachmurzenie umiarkowane
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
-0°
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 13:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

„Czas dla rodziny - integracja międzypokoleniowa”

Na uczestników wydarzenia, który odbyło się w minioną sobotę (9 września) w Parku Miejskim w Zakopanem czekało mnóstwo atrakcji. Na scenie wystąpił Teatrzyk Kukiełkowy Bajka ze spektaklem „Cenne Rady”, w trakcie którego dzieci dowiedziały jakich zachowań i sytuacji unikać na co dzień. Ogromne zainteresowanie wzbudziły niecodzienne, interaktywne warsztaty bębniarskie, które były okazją do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. Publiczność z entuzjazmem przyjęła także występ młodzieżowej grupy Rox Dance Studio Zakopane, która zaprezentowała elementy tańca nowoczesnego i towarzyskiego oraz występ zespołu regionalnego Budorze. Na scenie odbyło się także Narodowe Czytanie, fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytały studentki Podhalańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem.

Nie brakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników pikniku. Na dzieci czekały zabawy z postaciami z bajek, malowanie twarzy, balonowe zoo, bańki mydlane XXL, strefa maluszka z zagrodą modułową i kącikiem malucha oraz bezpłatny popcorn i wata cukrowa. Chętni mogli także wziąć udział w konkursach sportowo – rekreacyjnych. Tu przegranych nie było. Każdy uczestnik otrzymał w nagrodę  pamiątkowy medal.
Pyszne, domowe potrawy serwowały Koła Gospodyń Wiejskich z Gliczarowej i Ostrowca, swoje stoisko zaprezentowało także Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ oraz zakopiańska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Przy tym magicznym stoisku całe rodziny uczestniczyły w warsztatach plastycznych z Teatrzykiem Kamishibai. Pierwsza opowieść nosiła tytuł „Magiczna gąsienica”, druga „Królowa pszczół”. Ćwiczenie dziecięcej wyobraźni zapewniły warsztaty rysowania z pamięci na podstawie książki Renaty Piątkowskiej a w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika można było nauczyć się tworzenia kosmosu w słoiku, rakiety i kodowania a także obejrzeć rozszerzoną rzeczywistość z okularami VR.
Ekologiczne warsztaty i pogadanki przygotowały Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nowy Targ a warsztaty z bezpieczeństwa w ruchu drogowym Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, na którym można było zobaczyć pojazdy i wyposażenie, z których na co dzień korzystają pogranicznicy. W pikniku wzięli także udział strażacy z OSP Zakopane – Olcza, prezentując wóz bojowy oraz quada wykorzystywanego w akcjach ratowniczych.
Prawdziwą gratką imprezy, wzbudzającą zaciekawienie zarówno młodszych jak i starszych uczestników pikniku wzbudzał KTO Rosomak,którym do Zakopanego przyjechali żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
Zakopiański piknik rodzinny „Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa” miał także charytatywny wymiar. Swoje stoisko zaprezentowała Fundacja im. Adama Worwy z Nowego Targu. Można było kupić przedmioty wykonane przez podopiecznych fundacji a tym samym wspomóc leczenie i terapię genową chorującej na SMA Kamilki Gil.
Co godzinę na scenie odbywało się losowanie nagród w tym nagrody głównej czyli roweru.
Zorganizowany w  Zakopanem piknik „Czas dla rodziny - integracja międzypokoleniowa”był  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego"  a jego organizatorem była Fundacja Nowe Kierunki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, którego podczas pikniku reprezentowała Barbara Dembińska z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.
W wydarzeniu wziął także udział Jan Piczura radny Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Radosław Grochal  z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny,  Równego Traktowania, Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, którzy w imieniu organizatorów wręczyli nagrodę główną. 


Tekst:

Anna Serafin

Fundacja Nowe Kierunki 


(MC)