Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.21   1.49
Józefa Piłsudskiego   1.02   1.38
Tytusa Chałubińskiego   1.06   1.34
Kuźnice   1.28   1.6
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.11   0.13
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 28.05 20:00
Zachmurzenie
13° / 4° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 14:00
Zachmurzenie
15°
Sob. 14:00
Deszczowo
Nd. 14:00
Zachmurzenie
16°
Pon. 14:00
Deszczowo
11°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Projekt uchwały krajobrazowej przyjęty

Rada Miasta Zakopane podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, na terenie Gminy Miasto Zakopane. Uchwała została przyjęta na podstawie art. 37a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Celem uchwały jest przede wszystkim ochrona unikatowych walorów krajobrazowych Zakopanego, tradycji miejsca oraz cennych historycznie i kulturowo obiektów i układów urbanistycznych. Nowe przepisy mają również służyć poprawie jakości przestrzeni publicznej, ograniczeniu chaosu reklamowego oraz uporządkowaniu zasad sytuowania reklam i ogrodzeń w mieście.

Uchwała obejmuje generalnie teren całej Gminy Miasto Zakopane w jej granicach administracyjnych. Dokument wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące m.in. dopuszczalnych form reklam, ich liczby, gabarytów, standardów jakościowych, zasad sytuowania, a także obiektów małej architektury oraz ogrodzeń.
Przyjęta uchwała ma na celu wyważenie potrzeb mieszkańców, przedsiębiorców i ochrony krajobrazu miasta. Zakłada ograniczenie najbardziej ingerujących w przestrzeń nośników reklamowych, w szczególności reklam wielkoformatowych, banerów, reklam migających oraz reklam sytuowanych w sposób zakłócający odbiór krajobrazu Zakopanego. Jednocześnie pozostawia możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i stosowania szyldów informujących o prowadzonej działalności — na zasadach określonych w uchwale.
Projekt uchwały był przygotowywany w ramach wieloletniej procedury planistycznej. W toku prac dokument został zaopiniowany i uzgodniony przez wszystkie właściwe organy i instytucje, pięciokrotnie wykładany do publicznego wglądu oraz poddany dodatkowym konsultacjom społecznym.
Uchwała wejdzie w życie 30 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Generalny termin dostosowania istniejących nośników reklamowych do przepisów uchwały wynosi 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.