Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   12.15   420.76   34.88   9.73
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.81   7.49
Józefa Piłsudskiego   5.16   6.94
Tytusa Chałubińskiego   0.91   1.24
Zofii i Witolda Paryskich   4.01   5.14
Kuźnice   0.58   0.8
Gronik   -   -
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.07   1.25
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 20.05 08:00
Zachmurzenie
16° / 15° zachmurzenie duże
Sob. 14:00
Zachmurzenie
16°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
15°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
16°
Śr. 05:00
Deszczowo
11°
Zdjęcie promujące Zakopane

Reportaż z wystawy Ewy Fortuny "Zapisane w czasie" w Miejskiej Galerii Sztuki

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego trwa wystawa znanej zakopiańskiej artystki Ewy Fortuny, która świętuje w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Zachęcamy do obejrzenia reportażu zrealizowanego przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury oraz odwiedzenia ekspozycji, która jest otwarta od wtorku do soboty i potrwa do 11 grudnia br.Ewa Fortuna - urodziła się w Zakopanem. W 1970 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie
w pracowni Leszka Wajdy. Pracowała jako projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia” w Zakopanem. Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę łączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi. Swoje prace prezentowała na ponad stu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. 

Gdyby użyć języka form literackich, to bogatą twórczość Ewy Fortuny można określić jako wspaniałe „Magnificat” - wypowiedziane, wymalowane, utkane i skomponowane na cześć Natury, Istnienia i Człowieka.

Wielorakie formy wypowiedzi od intymnych kolażowych miniatur aż po epickie wielkoformatowe tkaniny, to dowód wszechstronnych zainteresowań i wyjątkowej wrażliwości.

Dzieła inspirowane naturą jawią się nam jako ustawiczne poszukiwanie ładu i porządku, to swoista ilustracja Platońskiej „harmonii mundi”, gdzie pogłębiona osobista i intymna refleksja nad postrzeganiem i przeżywaniem przez artystkę otaczającego świata,  przemienia i kształtuje odbiorcę, pozwala przystanąć w biegu i oddać się twórczej kontemplacji.

Twórczość Ewy Fortuny w sposób odkrywczy obala dwudziestowieczny dogmat Marca Chagalla o tym, że „ prawdziwa sztuka zaczyna się tam, gdzie natura kończy”. Jej sztuka to harmonijne przenikanie, to wzajemna inspiracja i organiczna jedność.

Lidia Rosińska-Podleśny

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Tekst kuratorski do wystawy


Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów i kolekcji: artystki, Urzędu Miasta Zakopane, Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Domu Wypoczynkowego „Jadzia” w Zakopanem oraz ze zbiór prywatnych Danuty Sztencel, Antoniny Gąsienicy-Giewont i Hanny Konopnickiej-Kaczmarczyk.

(MP)