Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.67   0   15.88   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.04
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   3.96   5.02
Tytusa Chałubińskiego   4.88   6.15
Zofii i Witolda Paryskich   10.59   13.63
Kuźnice   5.83   7.04
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 08.06 08:00
Zachmurzenie
15° / 12° zachmurzenie duże
Pt. 14:00
Deszczowo
18°
Sob. 14:00
Deszczowo
16°
Nd. 14:00
Deszczowo
Pon. 14:00
Deszczowo
14°
Wt. 05:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Reportaż z wystawy Ewy Fortuny "Zapisane w czasie" w Miejskiej Galerii Sztuki

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego trwa wystawa znanej zakopiańskiej artystki Ewy Fortuny, która świętuje w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Zachęcamy do obejrzenia reportażu zrealizowanego przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury oraz odwiedzenia ekspozycji, która jest otwarta od wtorku do soboty i potrwa do 11 grudnia br.Ewa Fortuna - urodziła się w Zakopanem. W 1970 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie
w pracowni Leszka Wajdy. Pracowała jako projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia” w Zakopanem. Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę łączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi. Swoje prace prezentowała na ponad stu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. 

Gdyby użyć języka form literackich, to bogatą twórczość Ewy Fortuny można określić jako wspaniałe „Magnificat” - wypowiedziane, wymalowane, utkane i skomponowane na cześć Natury, Istnienia i Człowieka.

Wielorakie formy wypowiedzi od intymnych kolażowych miniatur aż po epickie wielkoformatowe tkaniny, to dowód wszechstronnych zainteresowań i wyjątkowej wrażliwości.

Dzieła inspirowane naturą jawią się nam jako ustawiczne poszukiwanie ładu i porządku, to swoista ilustracja Platońskiej „harmonii mundi”, gdzie pogłębiona osobista i intymna refleksja nad postrzeganiem i przeżywaniem przez artystkę otaczającego świata,  przemienia i kształtuje odbiorcę, pozwala przystanąć w biegu i oddać się twórczej kontemplacji.

Twórczość Ewy Fortuny w sposób odkrywczy obala dwudziestowieczny dogmat Marca Chagalla o tym, że „ prawdziwa sztuka zaczyna się tam, gdzie natura kończy”. Jej sztuka to harmonijne przenikanie, to wzajemna inspiracja i organiczna jedność.

Lidia Rosińska-Podleśny

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Tekst kuratorski do wystawy


Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów i kolekcji: artystki, Urzędu Miasta Zakopane, Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Domu Wypoczynkowego „Jadzia” w Zakopanem oraz ze zbiór prywatnych Danuty Sztencel, Antoniny Gąsienicy-Giewont i Hanny Konopnickiej-Kaczmarczyk.

(MP)