Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.3   0   91.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.47   6.66
Józefa Piłsudskiego   4.23   5.06
Tytusa Chałubińskiego   5.41   7
Kuźnice   5.24   6.39
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 14.06 17:00
Słonecznie
18° / 7° bezchmurnie
Nd. 14:00
Słonecznie
22°
Pon. 14:00
Deszczowo
14°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
17°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
19°
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Nowy EkoSłupek i tablica informacyjna – sprawdź jakość powietrza w swoim otoczeniu!

Na terenie Gminy Miasto Zakopane zainstalowany został kolejny, czwarty już EkoSłupek, który na bieżąco monitoruje jakość powietrza. Wraz z nim pojawiła się także tablica informacyjna, prezentująca dane z czujników w sposób czytelny i zrozumiały dla każdego odbiorcy, która znajduje się w pieszym ciągu wzdłuż ul. Tadeusza Kościuszki, w rejonie dworca – na trasie prowadzącej do centrum miasta.

Na tablicy umieszczony został wyświetlacz pokazujący aktualne dane dot. poziomu stężenia pyłów PM10 i PM2.5, z jednego słupka, jak również temperaturę. Kolorowe wskaźniki natychmiast informują o stanie powietrza "tu i teraz" – od zielonego (dobra jakość) po czerwony (zła jakość), co pozwala mieszkańcom oraz turystom podejmować świadome decyzje, np.
o aktywności na świeżym powietrzu.

EkoSłupek AirSensor jest zaawansowanym urządzeniem do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych oraz w miejscu pracy. Został on wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza przyjętym przez GIOŚ.


EkoSłupki wykonują pomiary stężenia w powietrzu substancji szkodliwych: dwutlenku siarki (SO2), ozonu (O3), dwutlenku azotu (NO2), dwutlenku węgla (CO2), pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM 10.Każdy z nich działa przez całą dobę, przesyłając dane w czasie rzeczywistym.

W mieście funkcjonują cztery punkty pomiarowe zlokalizowane na: Dolnej Równi Krupowej w okolicy Placu zabaw, na Górnej Równi Krupowej w okolicy Placu zabaw, w Parku Miejskim oraz w Kuźnicach koło zewnętrznej siłowni. Wybór tych miejsc nie był przypadkowy, gdyż są one często i licznie odwiedzane przez dzieci oraz dorosłych, zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Rozwiązanie to służy zwiększaniu świadomości społecznej w temacie jakości powietrza, a także ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami na terenach otwartych. Dzięki słupkom, mieszkańcy oraz turyści na podstawie sygnalizacji świetlnej otrzymują informacje o jakości powietrza z potwierdzonych, wiarygodnych źródeł i to bez konieczności korzystania z telefonu czy komputera.


Zachęcamy do zainstalowania aplikacji "EkoSłupek" lub w nowej wersji pod nazwą "Airsensor 2

playstore: https://play.google.com/store/apps/details?id=com....

appstore: https://apps.apple.com/us/app/id1522473835

Po zainstalowaniu aplikacji można pobrać bieżące oraz archiwalne dane o jakości powietrza.

Zakup SmartMapy oraz czwartego EkoSłupka współfinansowany jest na podstawie umowy
o dofinansowanie Projektu: „Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Gminie Miasto Zakopane” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, Typ projektu B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach w celu  wsparcia działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacyjnych.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Źródło: WOŚ

(APM)