Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.4   0   62.13   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.91
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.75   8.42
Józefa Piłsudskiego   6.74   8.35
Tytusa Chałubińskiego   8.23   10.5
Zofii i Witolda Paryskich   11.7   15.02
Kuźnice   9.43   11.87
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.99   7.44
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.07 11:00
Deszczowo
15° / 8° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
24°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
24°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 08:00
Słonecznie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopiański Festiwal Literacki

Tegoroczna dziewiąta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „Nasz alfabet” w dniach 5-7 lipca 2024 r.

Dla nas alfabet to nie tylko zbiór trzydziestu dwóch znaków liter, fundament komunikacji. To także głęboka metafora tożsamości kulturowej i językowej łącząca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, pisarzy oraz ich odbiorców. Symbolizuje wspólnotę i dziedzictwo. Zachęca do refleksji nad tym, jak zapisane słowa na kartach książek stają się dla nas oknem na świat, kształtują naszą rzeczywistość.

To zaproszenie do odkrywania świata literatury szlakiem liter alfabetu.

Chcemy i tym razem nawiązać do literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyli m.in.: Stanisław Ignacy Witkiewicz – „Witkacy", Stefan Żeromski, Karol Szymanowski i Zofia Stryjeńska. Dlatego też na mapie tegorocznej edycji Festiwalu nie mogło zabraknąć spotkań w miejscach takich jak: Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Kornela Makuszyńskiego - Filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, czy zabytkowego domu Jana Sztaudyngera.

Natalia Budzyńska, Andrzej Franaszek, Magdalena Grzebałkowska, Tomasz Jastrun, Edyta Jungowska, Małgorzata Lebda, Małgorzata Majewska, Ka Mochi, Bianka Rolando, Wit Szostak - to autorzy książek, z których twórczością spotkamy się w trakcie Festiwalu.

Po raz pierwszy zorganizowane zostaną warsztaty literackie „Blisko tekstu”, które poprowadzi Agnieszka Foryś oraz spotkanie „Książka i kawa” będące rozmową o nowościach wydawniczych i nie tylko, z pisarzami i wydawcami. Młodych miłośników kultury japońskiej ucieszy zapewne otwarcie wystawy ilustracji do książki Matsuri oraz spotkanie z autorką Ka Mochi.

Festiwalowi będzie towarzyszył Kiermasz Książki, który odbędzie się w Mediatece Stacja Kultura Zakopane. Tam też będzie można wziąć udział w akcji #GodzinaCzytania - wspólnego punktu programu wszystkich festiwali literackich w Polsce zrzeszonych w Koalicji Letnich Festiwali Literackich oraz warsztatach literacko-plastycznych dla dzieci i młodzieży.

Jak co roku przyznana zostanie Nagroda Literacka Zakopanego.

Książki nominowane do nagrody będą prezentowane podczas spotkania na Tatrzańskim Szlaku Literatury. Poznamy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Wydarzeniem wieńczącym Festiwal będzie Gala i wręczenie statuetki autorstwa Marcina Rząsy dla laureata Nagrody Literackiej Zakopanego, a także koncert w wykonaniu Basi Stępniak-Wilk.

Na wszystkie wydarzenia: wstęp wolny.

Organizatorzy: Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem, Zakopiańskie Centrum Kultury.