Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.37   0   97.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   13.78
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.07   7.46
Józefa Piłsudskiego   5.18   6.41
Tytusa Chałubińskiego   7.46   9.33
Zofii i Witolda Paryskich   7.35   9.32
Kuźnice   8.5   10.48
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.36   0.51
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 14:00
Słonecznie
21° / 10° bezchmurnie
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
23°
Pt. 11:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy "FUNDATOR - HRABIA WŁADYSŁAW ZAMOYSKI"

7 czerwca 2024 roku o godz. 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Fundator-Hrabia Władysław Zamoyski”. Wszystkich licznie przybyłych gości przywitała dyrektorka galerii i kuratorka wystawy p. Lidia Rosińska-Podleśny. Burmistrza Miasta Zakopane reprezentowała Naczelnik Wydziału Kultury UM p. Joanna Staszak. Szefowa galerii przypomniała, iż rok 2024 został ogłoszony rokiem Hrabiego Władysława Zamoyskiego, postaci wybitnej, niezwykle zasłużonej dla Zakopanego i Polski. Lidia Rosińska-Podleśny przybliżyła ideę wystawy i podkreśliła, że wśród licznych zasług Zamoyskiego dla Zakopanego było m.in. ufundowanie w 1911 roku Bazaru Polskiego, budynku, w którym na piętrze powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy, wydarzenia kulturalne (swoje prace prezentowali m.in. artyści skupieni wokół Towarzystwa „Sztuka Podhalańska” i  Stowarzyszenia „Kilim”), a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki.

Projekt wystawienniczy „Fundator Hrabia Władysław Zamoyski”, opowiada nie tylko o postaci i zasługach Hrabiego, ale także prezentuje 19 artystów i ich dzieła, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej Bazaru Polskiego i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego. Na koniec szefowa galerii podziękowała wszystkim instytucjom i kolekcjonerom prywatnym za możliwość użyczenia dzieł i archiwów do wystawy. W imieniu Burmistrza Miasta głos zabrała p. Joanna Staszak, która opowiedziała o tegorocznych wydarzeniach w ramach Dni Zakopanego oraz pogratulowała kuratorskiego pomysłu wystawy p. Lidii Rosińskiej- Podleśny. Obecny na wernisażu dyrektor „Księżówki” ks. Lesław Mirek przypomniał, że to właśnie w „Księżówce” (dawnej „Adasiówce”), po przybyciu do Zakopanego mieszkał Władysław Zamoyski wraz z mamą Jadwigą i siostrą Marią.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2024 roku. Serdecznie zapraszamy!

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury

fot. AH/MGS